De liberale partij. Een nieuw misbruik. Belooningen. Paardenloopstrijden van Zondag 5n Juni 181)2 clies die zij de laatste dagen hebben uit gezonden, hebben slechts 1648 kiezers op 3648 hunnen oproep beantwoord. Twee duizend hebben zieli dus onthouden en er zouden nog meer onthou dingen geweest zijn, ware 't niet dat die godsdienstbeschermers al dezen op wien zij eenig gezag hebben, verplichtten naar de slembus te gaan; de 149 nietige brief jes zijn hier een klaar bewijs van. Wel zal men ons zeggen er was geen strijd en vele kiezers hebben gemeend dat zij zich mochten onthouden, doch dit is arme praat, want de klerikalen hebben geene moeite gespaard om zooveel kiezers mogelijk te doen opkomen. Zij wilden kost wat kost een aanzienlijk gelal stem men hebben, om te doen gelooven dat zij het volle vertrouwen van het kiezerskorps genieten. Zij mogen blijde zijn, die godsdienst beschermers, dat de liberalen den strijd niet hebben aangegaan, want zij zouden eene deerlijke klopping gekregen hebben en het ware gedaan geweest met hunne bescherming. Nu, uitgesteld is niet verloren. Eerlang zal de dag aankomen op welken zij allen van hunne zetels zullen geworpen worden om plaats te maken voor mannen die de belangen der kiezers boven de belangen der bisschoppen en priesters zullen stel len. Groote plichten wegen op de liberalen in het algemeen bij de aanstaande kies strijden van 14 Juni. Zegepralen of stervenz.l het strijd woord zijn en de vrienden bijeenroepen voor de geduchte worsteling. Sterven dat zult gij niet, liberalen. Uwe edele partij moet blijven leven en zoo niet zegepralen dan toch in ontzagge lijkemacht naar de wetgeving terugkeeren. De wind zit niet slecht, wat zeggen wij, hij zit goed want de liberalen hebben hunne onderlinge twisten opgegeven en schijnen in het getieele niet te luisteren naar de ophitsingen en aanwakkering lot jaloezij, gedurig nijdig aangeblazen door de klerikale gazetten. De groote zaak is den klerikalen vijand zijne overmacht van de 2/3 der stemmen in de Kamers te ontnemen en het arron dissement Brussel kan in eenen ruk 15 stemmen aan de klerikale partij ontnemen dat is 30 in de keering. Kan de liberale partij niet in groote macht terugkeeren,kunnen Brussel, Nij vel, Oostende, Antwerpen, Gent niet terugge wonnen worden dan zal de herziening der Grondwet geheel tegen de liberalen kee- ren en zullen wij begiftigd worden met het kiesstelsel der huisbewoning, wat ge lijk staat met de verpletlering der steden door de gemeenten. Dan zouden wij veel gewonnen hebben met de herziening, niet waar? Om die ramp te voorkomen moeten de liberalen alom wakker tot den strijd op trekken en daar waar geene kans te zien is toch alles beproeven om den vijand te verzwakken en de strijdende vrienden van elders te ondersteunen. Onze lezers herinneren zich nog hoe Pater Struye in dc kamer van volksver tegenwoordigers over eenigen lijd de af schaffing vroeg der gemeentescholen van Boesinghe en Westvleteren. Welnu het Staatsblad behelst een be sluit dat de afschaffing der school van Westvleteren toelaat. ledereen weet dat, dank aan dc wet van 20 September 1884, de geestelijkheid be zig is met het monopolium van het onder wijs te veroveren. Daarom hebben de bisschopsslaven van hunne meesters last ontvangen om overal de vernietiging der officiëele scholen te bekomen, ten voordeele der pastoors- scholen en er gaat geene week voorbij zonder dat de eene of andere gemeente van hare school beroofd wordt, zonder dat de eene of anderen onderwijzer op straat wordt gezet om vervangen te wor den door een kerel die door den pastoor is aangeduid. Zij hebben schoon in de kiesvergade- ringen uit te roepen dat zij alles aanwen den ten voordeele hunner lastgevers zij hebben schoon hel woord godsdienst ge durig uit te spreken, hel is algemeen ge kend en geweten dat de klerikalen slechts werken voor de geestelijkheid die alles wil overmeesteren, die iedereen wil doen buigen voor haren wil en die, door hare groote rijkdommen, welke zij God weet hoe sedert 1830 verworven heeft, op eene breede schaal dc kiesomkoopingenbevoor- deeligt. Wij hebben het hier den ln Februari 1891 gezien en 't is aan het geld der geestelijkheid te danken dat Pater Struye en zijne medezeuraars nu op het stadhuis zetelen. Ook zijn zij verplicht al de eisehen der priesters te gehoorzamen en onmee- doogend al dezen Ie vervolgen die hen door het zwart gebroed aangewezen zijn. AVat kan het hen schelen dat een eerlijk en bekwame onderwijzer gebroodroofd wordt? Wat geeft er aan dat eene goede gemeenteschool verdwijne en plaats make voor eene andere, waar de kinders veel min leeren Als de bisschop spreekt is het voldoende; hij heeft slechts zijne bevelen te geven en zijne slaven, zijne uitgekochte raadsleden en volkver tegenwoordigers zijn verplicht hem te gehoorzamen. Alle belangen moeten wij ken voor de belangen der geestelijkheid, en wee hem die niet aan den minsten wenk van den bisschop voldoet, deze moet onvermijdelijk gebannen worden uit alle besturen, tot hij wederom tol inkeer komt en volledige gehoorzaamheid zweert. Mocht de nieuwe wet, welke de uit breiding van liet Stemrecht gaat ycrlee- nen,ons van al die paternosterbijters ont slaan,en mannen aan het bewind brengen die uit ganscher harte zich zullen toeleg gen om al die misbruiken te doen ver dwijnen. M. Ducorney, sladsbediende, bekomt het kruis van le klasM. Van Egroo, portier in de gemeenteschool, de medailie van -1° klas; M. De Groote, lid der ge meenteharmonie, de medailie van 2e klas. om 3 ure strpt. Lengte der loopbaan omtrent 827 meters. Hand\capeur drafloop M. J. Bouckaert, Programma: 1° Peijs dee Beschermende Leden, (Welter Handicap) prijs. 700 fr. voor alle paarden die sedert den 1" Januari 1892, nog geene som van 2,000 fr. gewonnen hebben, als een of eenige prijzen. Kostelooze in schrijving verbeurgeld, 13 fr., de verbeur- gelden aan den tweeden. De winner zal, na gewogen te zijn, 3 kil. meer dragen. Afstand: 1,600 meters. 2° Peijs dee Yperlée, tusschenlandsche bereden drafloop, (Handicap door afstand), prijs: 700 fr.waarvan 400 fr. aan den eerste, 200 fr. aan den tweede en 100 fr. aan den derde, voor alle paarden.—Gemeen gewicht: 70 kil. - Afstand: ten minste 3,000 meters inleg: 35 fr. ten voordeele van liet wed- rennenfonds. 3° Peijs van de stad, (platte vluchtloop met eisching), prijs: 700 fr. voor alle paar den van 3 jaren en daarboven, te eisehen 4,000 fr. Inleg 30 fr., verbeurgeld 15 fr. Gewicht: 3 jaren, 65 kil.; 4 jaren, 72 kil. 5 jaren en daarboven, 74 kil. Het paard aangeduid in bet verbintenisscbrift als te eisehen zijnde voor 3,000 fr. zal 5 kil. ont lasting ontvangen; voor 2,000 fr. 10 kil.; voor 1.000 fr. 12 kil. Daarenboven 2 kil. ontlasting aan de merriën. De belgische paarden van 5 jaren en daarboven en nooit geene som van 2,5C0 fr. gewonnen hebbende of een of meer prijzen, zullen 5 kil. ontlas ting ontvangen. Geene andere ontlastingen. Afstand omtrent 1,400 nieters. 4° Peijs van het Plein, tusschenlandsche' ingespannen drafloop. (Handicap door af stand). Prijs: 700 fr. waarvan 400 fr. aan den eersten, 2fl0 fr. aan den tweeden en 100 Ir. aan den derden, voor alle paarden. Gemeen gewicht: 100 kil. rijtuig en ruiter. Inleg: 35 fr. ten voordeele van het wed- rennenfonds. Afstand: ten minste 4,000 meters.. 5° Prijs der Vertroosting, bereden en ingespannen drafloop. Prijs300 franks, waarvan 150 fr. aan den eersten, 100 fr. aan den tweeden, en 50 fr. aan den derden, voor alle paarden die deel genomen hebben aan den drafloop der nrs 3 en 4 zonder gewonnen te zijn. Afstand: ten minste 3,000 meters. Inleg: 15 fr. ten voordeele van het wedrennen londs. Handicap door afstand. Verbintenissen tot Maandag, 23 Mei, vóór 4 ure des namiddags, voor de vluchtloopea 1 en 3, bij M. Guillemyn, 17, Schoolstraat, te St-Amandusberg, bij Gent. Aanduiding der gewichten op Maandag,, 30 Mei, om 3 ure 's avonds. Noor de 3 drafloopeii, 2, 4 en 5: verhijote-

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 3