Jubelfeest. Maatschappij liberale bekwaamheidskiezers Overreden. Opgevallen. Van alles wat. TE Y P E II. BERICHT. het volk, nu geeft men uitdrukkelijke bevelen om liet volk te helpen uithonge ren en hunne verkleefdheid voor de wer kende klas valt in duigen. Hoe dikwijls hebben wij die godvruch tige" palernosterkrakers niet op heeterdaad van leugen betrapt? Hoe menigmaal heb ben wij de werklieden niet gewaarschuwd tegen het bedrog van dezen die zich hunne vrienden noemden? En al wat wij zegden was laster, onze vermaningen waren slechts valsche beschuldigingen, doch nu komt de aap uit de mouw en een priester komt onze gezegdens bewaarheden. Werkman, wees eerlijk, wees moedig, wees braaf, maar vooral tracht kiezer te wofden, want zonder die hoedanigheid willen de klerikalen u niet voor hunnen medemcnsch erkennen, zij willen u geen werk geven, zij doemen u en uw huisge zin tot de ellende, want er zijn uitdruk kelijke bevelen om de kiezers alleen te ondersteunen. Is het niet meer dan tijd dat het alge meen stemrecht lot stand kome en ieder een toelate aanspraak te maken op een recht dal hem werk en broodwinning kan verschaffen Maar nog eens, wij vragen het: IVie zijn de volksbedriegers Wij vernemen dat de heer P' Derille, meesterknecht in de ijzergieterij des hee- ren Alfred Valcke, Maandag aanstaande zijn vijftigjarig jubelfeest zal vieren, als werkman in hetzelfde geslicht. Te dier gelegenheid zal het feest 's morgens om 6 ure aangekondigd worden door de losbranding van kanonschoten. Praalbogen en prachtige versieringen zullen de buurt des jubilaris versieren en 's namiddags rond 5 ure zal het muziek der oud-pompiers zich stoetsgewijze naar zijn huis begeven om hem met eene-prach tige serenade te verleenen. --e; 's Avonds groote prachtige verlichting en volksbal. Wij twijfelen er niet aan of een ont zaggelijk getal vlaggen en vaandels zal aan alle huizen der buurt wapperen,want weinige werklieden mogen er op roemen een verleden te hebben zooals onzen jubi laris. Inderdaad: Pieter Derille trad in dienst van M. Valcke (vader) in 1842, en werd meesterknecht in 1852; gedurende 35 jaar maakte hij deel van het pompierskorps en in 1865 werd hij brigadier. In 1864 werd hij gedecoreerd met de werkmansmedalie van tweede klas en se dert 1874 maakt hij deel van den werk- rechtersraad. De heer Derille is dus een zeer ver dienstelijk werkman en wij twijfelen er niet aan, of zijne talrijke vrienden en kennissen zullen het zich ten plichte re kenen dit schoon jubelfeest bij te wonen en alzoo eene welverdiende hulde aan den onvermoeibaren werker te bewijzen. Wat ons betreft, wij bieden hem onze rechtzinnigste gelukwenschen aan. De maandeüjksche vergadering der maatschappij liberale bekwaamheidskie zers is, ter oorzaak van Sinxen en van de groote paardenloopstrijden, voor acht da gen verschoven. Zij zal dus plaats hebben den Zondag, 12" Juni, om 8 ure 's avonds. Zaterdag avond is een werkman, Bruno D., van een wagentje geiallen, dat op riggels loopt en dient om steenen en zand te vervoeren bij het aanleggen van den nieuwen steenweg op de Potyze. De onge lukkige was het been heelemaal afgereden. Men heeft hem naar het gasthuis overge bracht, waar hij verpleegd werd. De ongelukkige werkman is reeds in de smartelijkste pijnen bezweken. Maandag morgend viel een trompetter tijdens de oefeningen der Rijschool, op het Minneplein van zijn paard, met het erg gevolg dal hij een stamp inden onderrug bekwam. Hij viel in bezwijming en werd naar' 't Krijgsgaslhuis gedragen. Een half uurtje later was er wapen schouwing op 'l zelfde plein voor onze bezetting. Een piotje, niet opgewassen tegen de brandende zonnestralen, zeeg ten gronde. Na eenige toegediende zorgen kwam hij echter weder bij. Waarom roostert men die arme jongens daar zoo deerlijk op? BURGERSTAND van den 27n Mei tot den 3n Juni 1892. Geboorten: Mannelijk geslacht, 3; Vrouwelijk id., 1. Sterfgevallen Vandenbusscbe, Gregorius, 92 jaren, we- duwaar van Maria Vandenkerckhove, St- Jakobs-buiten. Dumord, Edouardus, 74 jaren, zonder beroep, weduwaar van Maria Lannoy, Bijselstraat. Defever, Brunon, 46 jaren, daglooner, echtgenoot van Barbara Dessin, Meenenstraat. Priem, Maria, 48 jaren, kantwerkster, echtgenote van Carolus Crock, Meenenstraat. Desoutter, Flori- mondus, 51 jaren, pastoor van St-Pieterspa- rochie, St-Pieterskerkhof. Mahieu, Euge nia, 64 jaren, zonder beroep, weduwe van Martinus Haeverman, Meenenstraat. Bol- duyt, Petrus, 59 jaren, daglooner, echtge noot van Maria Declerck, Brielen-buiten. Spruytte, Piosalia, 79 jaren, winkelierster, weduwe van Petrus Bostoen, Lange Thou- routstraat. Het bureel vau den Burgerstand zal open zijn, Maandag van Sinxen, van 9 tot 10 ure des vóórmiddags. ZONDAG 5 JUNI 1892. REIS AAN VERMINDERDE PRIJZEN Er zullen kaarten been en wêer voor Yper, uitgegeven worden door de bureelen der li- niën van Kortrijk naar Yper, van Abeele naar Yper en van Rousselaere naar Yper, aan de hierna verminderde prijzen. P'klas 2f-'klas 3eklas Kortrijk fr. 4.00 3.00 2.00 Wevelgkem 3.10 2.40 1.60 Meenen 2.55 1.95 1.30 Werviek 1.95 1.50 1.00 Komen 1.50 1.20 0.75 Iiouthem 1.20 0.90 0.60 Abeele 1.90 1.45 1.00 Poperinghe 1.30 1.00 0.70 Vlamertinghe 0.60 0.45 0.30 Rousselaere 2.65 2.05 1.35 Moorslede 1,05 1.20 0.85 Zonnebeke 1.05 0.85 O.50 Voor het gaan, zullen die kaarten geldig zijn met de treinen vertrekkende van Kor trijk om I2u.35, van Abeele om 2u.06 en van Rousselaere om 1 u. 35 en, voor bet te- rugkeeren, met de treinen vertrekkende van Yper naar Kortrijk om 7u.35, naar Abeele- Hazebrouck om 6u.25 en naar Rousselaere om 6u. 23. Brand. Maandag avond om 7 ure stond de herberg en boerderij van Wannes V. te Becelaere, in laaie vlam. In min dan een fialf uur tijds lag alles te pulver verbrand. Het paard alleen kon gered worden: al de andere dieren kwamen ;n de vlammen om. De schade is zeer aanzienlijk en heel het huisgezin is van alles ontbloot en zonder dak. Men kent de oorzaak dier ramp niet. Het schijnt dat bet vuur in een keukentje moet ontstaan zijn. Waarschijnlijk is onvoorzich tigheid bier in 't spel. Maandag, rond den middag, is er een erg ongeluk voorgevallen op het gehucht Gent te Kortrijk. De genaamde L..., oud 24 jaar knecht bij de pachteres Van Eekhout was onmiddelijk na zijn eten een bad gaan nemen. Nauwelijks in bet water of hij slaakte vreeselijke kreten. Men snelde hem ter hulp maar men haalde slechts een lijk boven: de ongelukkige was aan eene hersenontsteking bezweken. ii O

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 3