Blauwe schenen. De paardenloopstrijden. Twee Jubelfeesten. STADSNIEUWS. rendum of volksstemming, welke zondag 12 dezer zal plaats hebben. Die stemming be staat in het beantwoorden of men ia of neen voor het zuiver algemeen stemrecht is. De op roep tot de burgers en werklieden is met geene handschoenen aangevat. Wij zien daar onder ander: Alwie niet verlaagd is tot een redeloos dier zal het zijne willen bijbrengen om lui- «de den volkseisch: wij willen het algemeen stemrecht te doen hooren... ii Elke werker die niet komt stemmen ver- dient dat men hem het woord lafaard of kruiper naar het hoofd slingers, want hij «is een verrader van zijn stand. Deze oproep is tot katholieken, liberalen, progressisten en socialisten gericht, Maar wij bemerken als iets zonderlings, dat in den fransehen tekst, die langs de keerzijde staat de woorden van redeloos dierkruiper, la faard en verrader niet voorkomen. Het fransch is waarschijnlijk tot eene andere ca- tégorie van volk gericht. Yperen, 11" Juni 1892. Waarlijk, de doorluchtige heer Iweins d'Eeckhoutte heeft weinig geluk met zijne kandidatuur. Verledene week kondigden wij zijn besluit aan zijne kandidatuur voor den Senaat te Rousselaere voor te dragen, maar de inwoners of liever de kiezers der Mandelstad kunnen het over hun gemoed niet krijgen eene nulliteit naar den Senaat te zenden. Het schijnt dat zij den Senaleur-bejager beter kennen dan wij dachten, dat zij hem hebben leeren waardeeren naar de werken die hij in den provincialen Raad verricht heeft, dat zij nog onthouden hebben dat het ijpersch raadslid in den provincieraad vroeg dat men zijne geboortestad zou vervolgen om haar te dwingen 100,000 fr. schadeloos stelling te betalen voor de overstrooming van 't Ypertje. De Roussalaarnaars vreezen dat een man, die alzoo met zijne geboortestad handelt, nog slechter handelen zou met een arrondissement waaraan bij gansch vreemd is en daarom zenden zij hem wan delen met zijne kandidatuur. 't ls nochtans jammer, want de man was er op gevierd en indien het waar is wat wij vernemen, is zijn kostuum reeds gemaakt, 't Zou dus voor de derde maal zijn dat hij zich in kosten smijt zonder nut: eerst arrondissements-commissaris, dan burgemeester en nu Senatear, drie seboone kostumen die nooit den dag zul len zien. Odie blauwe schenen!!! Dit jaar hebben de paardenloopstrijden niet al den bijval gehad dien men er van verwachtte. Het slechte weder had hon derden vreemdelingen belet Daar Yperen te komen en is de oorzaak dat al de nering doeners vele schade hebben geleden. Ook was de geestdrift onder de aanwezige per sonen zeer klein en de coursen lieten veel te wenschen. Een ongeval nochtans bracht eenige verandering aan de eentoonigheid van het feest: De trede, waarop het stads- muziek geschaard was om het feest met muziek op te luisteren, viel eensklaps in en al de muziekanten vielen hoofd over gat ten gronde. Natuurlijk er werd veel gelachen met die schielijke tuimelperten vooral als men wist dat er noch armen noch beenen ge broken waren en dat alten er waren van afgekomen met den schrik: Daar! riep een spotvogel, nu is het gepast, wij hadden reeds de natie kazak ken en nu hebben wij de tuimelaars. Het Stadsmuziek heeft zijn brevet gewonnen en zijne nieuwe benaming verdiend. Men lachte met de scherts, maar men wilde weten welke de oorzaak van het ongeval was. Uit een nauwkeurig onder zoek bleek het dat een dwarsstuk van het timmerwerk bwas gebroken en de val zou niet zoo onmiddelijk geweest zijn hadden de muziekanten er geen behagen in gevon den de trede meer of min te doen wagge len. Gelukkiglijk dat men de plaats had doen ontruimen, want korts vóór het in storten hadden eenige weezenkinderen en soldaten er eene schuilplaats gezocht legen de regen. De schade beperkt zich op eenen platgeslegen trommel en een geblutste kas- ke. Ziehier den uitslag der paardenloop strijden: 1° Pi ijs der beschermende leden. UI ingeschrevenen; 2 kampers. U prijs: D. de Lophem, met Troika. 2° Pr ij s der Yperlée.9 ingeschre venen; 5 kampers. 1° prijs: M. Belhune, met Ganeur; 2e prijs: M. b"Mesldagh,metVermouth. 3° Prijs van de stad.11 ingeschre venen; 6 kampers. 1° prijs: M. F.Schuiten, met Rosabella. 4° Prijs van liet Plein. 7 inge schrevenen; 4 kampers. le Prijs: Sir Georges, met Jefferson. 2e prijs: E. Callaer', met Coquet. 5° Prijs der vertroosting. 13 in geschrevenen; 3 kampei's. 1® prijs: baron Mestdagh, met Auteuil; 2e prijs: Slragier, met Giordano; 3" prijs: Ed.Callaert,met Fleur de Mat. Verleden Maandag vierde de heer Karei Werbrouck, bediendebij M. Alfred Valcke, zijne gouden bruiloft. Ter dezer gelegenheid zond het karillon zijne vreugdetonen over de stad,als om het schoone feest aan te kondigen. Het oude Jubelpaar,gevolgd van al zijne kinderenen kleinkinderen, begaf zich ten stadhuize, waai de heer Berghman het ontving en de ouderlingen verwelkomde,gejuk wenschle en eindelijk hen den eerewijn aanbood, na hen, van wege liet Stadsbestuur, een schoon geschenk ter herinnering van het feest overhandigd te hebben. \an het Stadhuis begaven de Jubilaris sen zich naar St. Maartens kerk, waar zij plechtig ingehaald werden door den heer deken, omringd van zijne priesters en kerkzangers. Het orgel verwelkomde de gansche stoet, terwijl hij zich naar het koor begaf, waar de plechtigheid moest plaats hebben. Mijnheei en Mevrouw Valcke woonden liet feest bij en booden den Jubilarissen een praebtigen bloemtuil aan. De aandoening der Jubilarissen was zoo groot, dat men een oogenblik vreesde dat zij zouden onpasselijk worden, maar de vreugde schitterde in aller oogen en de kinderen, zoowel als de ouders, waren ten volle gelukkig. Denzelfden dag, vierde, zooals wij het aangekondigd hebben, de lieer Pieter Derille zijn Jubelfeest als werkman sedert eene halve eeuw in de ijzergieterij van den heer Alfred Valcke. Van 's morgens vroeg was men aan het werk om praalbogen op te richten en ver sieringen le doen, het konongeschot kon digde het feest aan, en het duurde niet lang of aan alle huizen, van af de Dixmu- depoort lot de Markt, wapperde hel na tionaal vaandel. Reeds in den morgend ging de lieer Vrederechter Biebuyck den Jubilaris zijne geluk wenschen aanbieden. Ofschoon liet feest maar 's namiddags moest plaats hebben, zog men eene groole menigte heen en weder wandelen, om de toebereidselen en de versieringen te be wonderen. 's Namiddags, rond 4 ure en half bega ven zich al de fabriekwerkers van M. Valcke, stoetsgewijze ten huize van den Jubilaris, een jongeling las in aller naam eene lofrede af, en men bood den lieer Derille een prachtig geschenk aan alsook een eerediploma dat van eene kostelijke lijst omgeven was. '»i m

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 2