In de Kamers. In den Senaat. De Herziening. Inkomsten en uitgaven. Geld, Geld, altijd Geld!!! STADSNIEUWS. flr 342. Zondag, 17" Juli 1892. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPEREA. 31e Jnnr, Men schrijft in: te Yperen, Dixmudeslraatt8.en op al de postbureelen. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel bij l'Agence /7a«as,ö2,Magdeleinesti\, of te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: ï-50 fr. 'sjaars voor de stad; 3 IV.voor Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. Aankondigingen10 centiemen den regel. Reklamen: 2a id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. Opening der Constituante. De publieke tribunen zijn opgepropt met volk. Al de nieuwe afgevaardigden zijn het voor werp van de algemeene nieuwsgierigheid. De heer Berten, ouderdomsdeken, bijge staan door de twee jongste afgevaardigden MM. Raemdonck en graaf de Rouillé, zit de Constituante voör. Er zijn vier reclamatiën tegen den uitslag der kiezingen,namelijk voor Doornik,Thuin, Nijvel en Charleroi. De moordenaars van den ongelukkigen Rau durven dus geen protest indienen tegen den uitslag der kiezing van Oosten le. De linkerzijde is merkelijk versterkt. Men bemerkt bijzonderlijk MM. generaal Brialmont, Féron, Van der Kindere, Lam- biofte, Huysmans, Demot, Lepage enz. Do zes-en-twintigjarige de Rouillié, een blonde jongeling met pince-nez loopt rond zonder dat iemand op hem aandacht geeft. Op de lijst der vertegenwoordigers zien wij de namen staan van Delbeke, de Ramaix, Ulens, Broers enz. doch niemand weet hen aan te wijzen. Woeste is op zijnen post, groener en geel- achtiger dan ooit. De verdwijning'der independenten wordt zelfs niet bemerkt. Het is waar dat ze zoo weinig plaats bekleedden in de Kamers eene plaats die hun overigens niet toekwam. M. Beernaert loopt rond van bank tot bank, doch hijsmoeltsch tegen Woeste, gelijk men in Brussel zegt. De zitting wordt om 2 1/2 ure opgeschorst. Om 3 ure wordt de zitting geopend door M. Soupart, ouderdomsdeken. De zitting wordt geschorst om aan den Senaat toe te laten over te gaan tot de be krachtiging der nieuw gekozenen. Er zijn reclamatien ingediend tegen de kieziügen van Nijvel, Thuin en... Oostende. Als de lafaards, die M. Rau hebben vër-^ moord opnieuw den strijd willen aangaan dan mag men verzekerd zijn dat de liberalen met drie, viei honderd stemmen zullen winnen. De klerikale bladen en de Woestemannen schreeuwen voortdurend Voor dwang en straallaivaai zullen loij nooit toegeven. Heel wel gesproken, beeren wetgevers die alléén zorgt kiezers te fabriekeeren naar uwen tand. Het geldt hier geen dwang of lawaai in te roepen, maar wel aan de Belgische burgers hun ontegensprekelijk burgerrecht als kiezer te geven. Dwang en geweld zijn eenvoudigmusschen- schrikken die de kierikalen inroepen! Het Belgisch volk wil zich niet laten muil banden door eenige Woestaards en andere paljassen der geestelijkheid om nog wat meer hunne dominatie te vërgroolen en uit te breiden. Daartegen protesteeren uital hunne macht uit al hunne krachten, de nietkiezers, omdat ze ook niet anders bezitten dan hunnen wil, in plaats van stemrecht. De nietkiezers worden immers niet geraad pleegd over hunne rechtenmaar moeten integendeel als Belgische burgers, groote plichten vervullen. En daarom ook verheffen ze hoog de stem tegen al de kuiperijen eener klerikale meer derheid, die bij hare bazen, de bisschoppen, haar kiesstelsel gaat halen. In 1835 beliepen de inkomsten van ons land 91 millioen frank, in 1887 d.i. 52 jaar later, 346 millioen frank. Sedert 1835 zijn de inkomsten en uitgaven dus vier maal grooter geworden. En waar voor is al dat geld, opgebracht door de burgers, uitgegeven? Voor zaken van algemeen nut? Voor zaken die interest opbrengen? Ge zijt er wel mêe Het budjet van oorlog klom van 31 tot 50 millioen. Dat brengt wat op! De begrooting der koninklijke familie klom van 2 millioén 700 fr.in 1850,tot op 3 1/2 mil lioen heden. De begrooting der kerken van 3 en half millioen in 1835 tot 5 millioen in 1887. De begröoting der gendarmerie klom van 1 1/2 millioen in 1840 op 4 millioen in 1887, Alleen op eene enkele begrooting werden besparingen gedaan, op die van het lager onderwijs.Deze verminderde onder de katho lieken van 13 millioen tot 10 millioen. Geheel het regeeringstelsel der kierikalen, kan samengevat worden als volgt: meer kloosters, meer gendarmen, geen scholen, meer kazernen. Maar dit is nog niet alles.In 1835 bedroeg de openbare schuld van ons land 117 millioen frank. In 1888 was die geklommen tot 1943 mil lioen. Tegenwoordig is die geklommen tot 2000 millioen waarvoor wij jaarlijks 100 millioen intrest moeten opbrengen. Dat maak t 16 fr per hoofd, voor alwie het geluk heeft Belg te. heeten,óf 80 fr. per huisgezin van 5 personen, groot en klein, oud en jong, arm en rijk. Wat zou men zeggen van een huishouden dat op die wijze zijne zaken bereddert? Dat het zal ten onder gaan, niet waar, en op den duur niet meer zou in staat wezen, zijn zakén te maken. Is 't niet hoog tijd dat daarin verandering kome? Dikwijls genoeg is er gezegd, geschreven en gewreven dat het niet voorzichtig is, ieder een kiesrecht te geven, omdat alleman niet bekwaam genoeg is om te begrijpen wat een bestuur van een land is. Nu, zoo besturen ziet er toch niet heel moeilijk uit. Schulden maken dat kan ieder een, en 't is te denken dat, indien iemand, die weet wat een frank gekost heeft om te win nen, ook iets intebrengen had, men wat spaarzamer met 's lands gelden zou te werk gaan. Yperen, 10" Juli 1892. Het Nieuwsblad heeft bij zijn nummer van 10 dezer een zeldzaam bijvoegsel uit gegeven, waaruit wij vernemen dat den 13 Mei 1894 de eerste honderdjarige ver jaardag der geboorte van Pius IX zal ge vierd worden. Te dier gelegenheid stelt de geestelijk heid zich voor eene kostelijke mozaiëke beeltenis van het H. Hert op le richten in de overheerlijke kerk waarde stoffelijke 5 CENTIEMEN HET NUMMER. DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 1