In de Constituante. Tuindag en zijne vermakelijkheden STADSNIEUWS. j\r 343. 31e Jaar* Zondag", 24n Juli 1892. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPEREA. Samenspraak Men schrijft in: te Yperen, Dixmudeslraatt8,en op al de postbureelen. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel bij l'Agence //aras,32,Magdeleinestr., of te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 9-50 fr. '§jaars voor de stad; 3 fr.voor Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. Zitting van 19 Juli. Bespreking des* hcrzicuiug. M. Beernaert houdt er aan van eene commissie te benoemen om voorafgaandelijk de stelsels te onderzoeken die den cynskeus moeten vervangen. Hij verklaart dat hij ge lukkig is niet over de 2/3 der stemmen te be schikken, want de herziening mag niet het werk zijn eener enkele partij. M. Graux heeft eene meesterlijke, kern achtige redevoering uitgesproken die meer malen links met toejuichingen werd onder broken. Hij bevecht het commissie-stelsel; men moet het reglement volgen. Hij bestem pelt het met den naam van begrafenis commissie. Het gouvernement heeft met zijne groote meerderheid de verantwoorde lijkheid der herziening. Er moet een toezicht zijn van het publiek en dit toezicht zou niet bestaan met uwe commissie die met gesloten deuren zou han delen. De knappe redenaar verklaart dat de lin kerzij de grootste inschikkelijkheid zal bren gen in de herziening en daar men lacht aan de rechterzijde vraagt spreker wie zijné goede trouw durft in twijfel Hekken. Al de kleri kale leeuwen steken hun hoofd in hunne pa pieren. Daarna zegt M. de Moreau, midden de al- gemeene stoornis eene van buiten geleerde redevoering op. Verschillende malen blij ft hij steken en moet hij in zijne papieren gaan snuffelen. M. Janson zegt dat de Kamer sinds hare opening het schouwspel geeft van een ellen- digen warboel. Gij hebt geen stelsel, zegt spreker, wel raadpleegt het volk; gebruikt het referen dum en gij zult zien dat het land het alge meen stemrecht zal eischen. M. Beernaert komt nog eens weder op zijne commissie en legt een voorstel neder in dien zin. M. Bara toont aan dat do commissie al leen moet dienen aan het gouvernement om zijne verantwoordelijkheid te verduiken. Het gouvernement moet zelf een voorstel doen. Het gouvernement zit in het nauw door de krachtdadige houding der linkerzijde. Zitting van 20 Juli. Hebben den eed afgelegd MM. Coppée (Charleroi); Nothomb (Aaiden) Henricot (li beraal. Nijvel); Snoy, Deburlet, Pastur (kle- rikalen, Nijvel), De geheimzinnige papieren uit den koffer der eerste kiezing van Nijvel werden niet te ruggevonden Commissie of geene commissie. Gansch de bespreking der Kamer komt hier op uit: zal er ja of neen eene commissie benoemd worden om een nieuw kiesstelsel te zoeken! M. Beernaert verdedigt zijn commissie stelsel, het wordt bekampt door M. Bara. M. Frère-Orban weet de toejuichingen d.er rechterzijde en de protestatiesder uiterste linkerzijde uit te lokken wanneer bij tegen het algemeen stemrecht uitvalt. Spreker ver dedigt het bekwaamheidsstelsel M. Féron treedt het commissie-stelsel bij op ééne voorwaarde: dat de Kamer op de hoogte weze van wat er in de commissie wordt beslist. M. Cohemaks spreekt om niew te zeggen. Hij is voor de commissie 't is al wal men uit zijn gebrabbel verstaat. M. Beernaert stelt voor eene onder-com missie te benoemen {oef! nog al eene com missie) om... te zien of ei eene commissie moet benoemd worden! M. Janson zegde het gister met reden: Wat ellendige warboel!... en wat al zonder linge... commissiën! Stemming. M. Beernaert, overwonnen door de linker zijde die met het reglement in de hand, be wezen heeft dat eene commissie onwettig zou zijn, stelt voor eere nieuwe commissie om dit reglement te veranderen. De commissie wordt gestemd door 104 stemmen tegen 40 en 8 onthoudingen. M. Janson die het wetsontwerp van het al gemeen stemrecht heeft neergelegd wordt niet toegelaten het te ontwikkelen. Yperen, 23n Juli 1892. tusschen twee kaloten en een liberaaltn Staf (zingende): Karei. Drommels jongen, gij ziet (1) Staf en Leo zijn kaloten, Karei is liberaal. er vroolijk uil; is het de Tuindag die u in zulke goede luim stelt Staf. Zeker, zeker; als ik denk aan de vermaken die ons te wachten slaan, zou ik, gelijk de kinders, de dagen aftel len om er van te genieten. JL-eo. De vermaken? welke verma ken Staf. Wel, de vermaken van alle slach: de barakken,'t wafelkol,den orgel- dans en vooral den nobelen klik, die ons niet ontbreken zal, want er zal geld te verdienen zijn met al de concerts die wij zullen moeten geven. Jj-eo. En dat verheugt u? Welnu, het liegt maar aan u geheele jaars over zulke vermaken te hebben; er zijn herber gen genoeg waar gij kunt dansen en u een stuk in uwen kraag drinken. Zie, recht zinnig gesproken, geheel de Tuindag komt mij zoo vervelend voor dat ik in mijn be raad sta of ik niet wil voor eenige dagen naar Rijsel gaan bij mijnen broeder. Staf. Dat ware u onmogelijk; gij weet dat wij moeten concerts geven op de Markt, en de President zal niet toelaten dat iemand afwezig blijve. Hij heeft het immers gezegd. Jj-eo. De President mag zeggen wat hij wil, ik heb er den zeerd van! Weihoe, hier blijven, mijn geld vcrleeren in ar moede, spelen in processiën en concerts, bespot en belachen zijn van de geuzen en dit alles zonder groot profijt. En om den koop te beteren, een vreemd muziek zien komen, dat hooge en duur betaald is, om hier twee concerts te geven. Siaf. Ja, dat is wat sterk! Had men de twee duizend franks, die men aan de guiden geven zal, tusschen ons en de tuimelaars verdeeld, wij zouden er allen blijde om geweest zijn. Maar neen de guiden moeten concerts geven voor geld en wij voor niets. Karei. Het schijnt dat de concerts der guiden u niet bevallen. £reo- Om den drommel niet! Waar om doet de burgemeester ook de guiden niet komen om in de processie meê te gaan 5 CENTIEMEN BET NUMMER. DE TOEKOMST "ï'per, o Vper hoe toonl gij u verheugd, Op uwe Tuindagfeesle ziel men u in volle vreugd.

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 1