J\r 345. 31e Jaar. Zondag, 7n Oogst 1892. Zondagsblad der Stad en bet Arrondissement Y PEREN. Boetstraffelijke rechtbank van Brugge. Men schrijft in: te Yperen, DixmudesiraitI8,en op al de postbureelen. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel bij l'Agence LTavas,52,Magdeleinestr., of te Parijs, 8, Beursplaals. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 2-50 fr. 'sjaars voor de stad; 3 fr.voor België. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: -10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. occjf. M. ALPH.-K. RAU, VERMOORD TE OOSTENDE. Om 9 ure wordt de zitting geopend. Een honderdtal nieuwsgierigen zijn aanwezig, 20 getuigen zijn gedagvaard. De rechtbank is voorgezeten door de hee- ren DenetAVaelbroocken Desdick; substituut Veys bekleedt den zetel van 't openbaar mi nisterie. De betichten Gombept en Calmeyn zit ten op het banksken. De eerste wordt verde digd door M. Begerem van Gent en M. de Tollenaere van Oostende; de tweede door M. Van Neste van Brugge. Mrs Albert Fredericq van Gent, Depoor- tere en Stevens van Brugge stellen zich aan als burgerlijke partij voor de weduwe en de kinderen Rau. Op de tafel voor de rechtbank liggen de bebloede kleederen van Rau, een dikken stok en andere voorwerpen welke een rol gespeeld hebben in den moord. TcpIioop dei* getuigen. Geneesheer Vancaneghem die Rau heeft verzorgd, verklaart dat cle messteek toege bracht tusschen de vierde en vijfde rib, 15 centimeters diep was en moet veroorzaakt zijn door een soort van dolk. Volgens hem is M. Rau ter oorzaak dezer wonde overleden. De voorzitter doet opmerken dat de Dui- nengalm den dood van Rau heeft toege schreven aan champagne drinken en roncl- loopen den dag der kiezing. Boktor vancauegem antwoordt dat zulks het overlijden heeft kunnen vervroegen van een paar dagen, doch dat de wonde wel bepaald den dood heeft teweeggebracht. Tratsaert Alphonse, klakkenmaker, is de tweede getuige. Hij zegt dat den avond der moordpoging Gombert met een bende is binnengekomen 's nachts rond 12 ure in de herberg waar Rau vreedzaam in gezelschap Z0.t Gombert en zijne makkers hebben de ver bruikers uitgedaagd, schreeuwende Vivat de katjesmorgen drinken wij cham pagne'. Daarna is eene schermutseling ont staan waarin Rau den messteek heeft ont vangen. Getuige bevestigt onder eed dat lnj Gom bert de vuist heeft zien opheffen tegen Rau en dat Rau dientengevolge de gelagkamer is binnengeloopen terwijl het bloed uit de wonde spoot. M.Uallcux onderzoeksrechter welke met het enkwest over de zaak gelast is geweest, verzekert dat Rau, alvorens te sterven, ten stelligste heeft verklaard dat hij door Gom bert werd gestoken. Toen de heer onder zoeksrechter beiden heeft geconfronteerd heeft Rau zijnen tegenstrever Gombert her kend. Getuige Van Stcchclnian bevestigt de gezegden Tratsaert. Volgens hem heeft Gombert geroepen: Man voor man! In den gang heeft hij Rau gestoken, roepende Tenez daar! De getuigenissen van Van Stecbelman en Tratsaert komen niet overeen. De voorzitter doet opmerken dat de ge tuigen zonder partijgeest moeten spreken en schandvlekt de handelwijze der opstellers van den Duinengalm die een lang pleidooi hebben geschreven ten bate der betichten. Indien zij zich inbeelden zegt hij van invloed op ons uit te oefenen met ons dergelijke gazetjes te zenden, bedriegen zij zicli grootelijks. Na dit ijtökiene wordt iw. whoor voort gezet. Getuige nilfSick heeft Rau met een bil- jardstok zien zwaaien en is minder katego- riek ie zijne verklaringen dan de voorgaande getuigen. Pilaeys Joseph zegt Gombert te hebben zien steken en Calmeyn buiten op Pilaeys heeft zien springen. vaniiitêtei*, Frangois herbergier bij wien de vechtpartij heeft plaats gehad, legt de volgende getuigenis af: De gewone be zoekers mijner herberg waren ten mijnent toen Gombert, Calmeyn, Tribou, Defour en een tiental klerikalen binnen kwamen zicht baar om twist te zoeken met de verbruikers.» Gombert heeft geroepen: Man voor man, en is Ran te lijve gegaan waarop deze heeft geantwoord: Droeve jongen ge weet wel dat ge dit niet moogt doen. Hieruit is een alge- meene worsteling ontstaan waarin Kan den messteek heeft ontvangen. Andere getuigen ten laste en ter ontlasting van de betichten worden gehoord. Tusschen deze laatste bevinden zich verscheidene kle rikalen van 't zuiverste water. De voorzitter doet hen opmerken dat hunne verklaringen hemelsbreed verschillen van die der voor gaande getuigen en dat Gombert, Cal meyn en hunne makkers beter zouden ge daan hebben vroeger naar huis te gaan dan 's middernachts over straat te zwadderen. Tribou, die een oogenblik verdacht is geweest in plaats van Gombert, krijgt insge lijks eene gepeperde les. De zitting wordt gedurende 5 minuten ge schorst. Mr He Poertere, van Brugge, neemt het woord. In eene schoone pleitrede gispt en hekelt hij de klerikale pers, welken de dood van Rau heeft toegeschreven aan champagne drinken, alhoewel twee getuigen en het slachtoffer zelf ten stelligste hebben beves tigd, dat Rau getroffen werd door het mes van Gombert. Hij schandvlekt de buitensporigheden der klerikalen van Oostende cn bewijst1° dat Gombert de dader van den manslag is; 2° dat de dood van Rau veroorzaakt werd door de wonde toegebracht met het schippersmes van Gombert3° dat er aan de weduwe en de kinderen Rau zestig duizend franken schadevergoeding toekomt. Mr «Ie Tollenaerc van Oostende tracht goedschiks of kwaadschiks de betichten vrij te pleiten. Hij schildert ons Gombert af als een brave Hendrik, als een zacht lam on als een heilige die zelfs van uit het gevang brie ven heeft geschreven naar zijne ouders, opdat zij toch een keersje zouden ontsteken voor ons lieve vrouwken ten einde vrij te worden gesproken den 29 Juli. Advokaat van A'estc, van Brugge, pleit voorC-ulmeyü on tracilt t» bewijzen, dat deze aan het vechten was in de herberg, terwijl er met messen gestoken werd. Veys, substituut van don procureur des konings, vraagt de veroordeeling der betich ten en spoort de rechtbank aan hoegenaamd geene verzachtende omstandigheden aan te nemen voor Gombert. Mr Albert Ercdericq, van Gent, ant woordt op de pleitrede van meester de Tol lenaere welke gezegd heeft dat de zoon van Rau commedie speelde toen hij, den dag dei- begrafenis zijns vaders, de vuist dreigend uitstak naar het huis van zekeren klerikaal uitroepende moordenaarsMr Albert Frédericq eindigt met Gombert aan te wij zen met den vinger, op zijne beurt uitroe pende: daar zit de commediant, veroor deelt hem. Volksvertegenwoordiger advokaat Regc- rem, van Gent, betwist de zienswijze der geneesheeren welke de lijkschouwing heb ben gedaan en drukt er op dat cle getuigen geenszins t'akkoord zijn in hunne weder zij dsche verklaringen. Om een uur verlaten de rechters de zaal om te beraadslagen. Vijf minuten later kee- ren deze terug en GOMBERT wordt ver oordeeld tot viei* jaar gevang, tien duizend frank schadeloosstelling of maanden gevang en «Ie kosten van bet proces. CALMEYN beticht van Pilaeys te hebben geslagen, komt er van af met" 30 frank boete of 10 «lagen gevang. o— DE MOORD VAN RAU. Be ware plichtigen. Toen Gombert,de moordenaarvan Rau,den 29 Juli 1.1. door de boetstraffelijke rechtbank van Brugge,tot 4 jaar gevang en 10,000frank schadevergoeding werd veroordeeld, hoorden DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 1