Eerloos! CONCERT. Gulden bruiloft. Gevecht. ci.ale raadsleden, uit de buurtwegen;maar zij wachten zich wel de verkwistingen kenbaar te maken die zij doen ten voor- deele der geestelijkheid en hare kerken, en ten voordeele der scholen en der onder wijzers met God. Wat er ook van zij, het te kort beslaat en hel is bekend door de provinciale raadsleden, die de bedilling niet aanne men. Om dien moeielijken toestand te ver mijden moet men hulpmiddelen stichien Welnu, ziehier tot welke middelen onze provinciale financiers hunnen toevlucht nemen 1°Omzetting der provinciale schuld van 2,500,000 franken. Ziedaar het eerste geschenk dat men de lastenbetalers doet. 2° Die omzetting is niet voldoende. De provinciale Raad heeft de uitgave gestemd eener nieuwe leening van 1 iniüioen. Ziedaar het tweede geschenk. Komen wij nu aan het derde, 't is te zeggen aan de nieuwe belastingen. Men moest er voor 200,090 fr. \s jaars hebben. Ziehier namentlijk de weldaden die de provinciale Raad in zijne mildheid aan de lastenbetalers geschonken heeft 1° Het bedrag der te ontvangene op centiemen op de winsten der naamlooze maatschappijen op 1 brengen. De vermoedelijke opbrengst dezer be lasting is van 15,000 franken. 2° De Raad brengt van 5 op 10 franken de belastingen op de pracht- en jachthon den en van 2 op 4 fr. de belasting op de andere honden. Daar hebben wij er nog voor 30,000 franken 's jaars 3° Verhooging van 40 franken op de toelating van het dragen van jachtwapens. Hier een vermoedelijk bedrag van 40,000 franken, 4" Verhooging van 20 franken op de prachtpaarden. De opbrengst is geschat op 12,000 franken. 3° Nieuwe belasting op de trapwielen. Van deze belasting verwacht men eene ontvangst van 1 £$,000 f ranken. 6° Eindelijk, eene strengere verdeeling der belasting op het slijten van sterke dranken zal 10,000 franken opbrengen. Het schijnt dat de herbergiers nog niet genoeg geplaagd zijn. Zij hebben het mis schien gaarne,want velen onder hen stem men hardnekkig voor de kaloten. Ziedaar, op eene zeer onvolledige wijze misschien, de optelling der geschenken die al de lastenbetalers van geheel West- vlaanderen verschuldigd zijn aan de fameu ze financiers die onzen provincieraad uit maken. En zeggen dat de Gouverneur hen be dankt en geluk gewenscht heeft over dit schoon werk Wat bevallig mensch De Patrie van Brugge, waaruit het Journal d'Ypres tweemaal per week het gezeever ontleent, is woedend geworden bij de lezing van den plakbrief die begint met de woorden: ftfoorcl en opsluiting zijn de kies wapens der klerikaleo Die plakbrief schandvlekt den god- vruchtigen kalool, die den liberalen kie zer Rau met eene dolksteek vermoord heeft, misdrijf waarvoor hij veroordeeld werd tot 4 jaren gevang en 10,000 fr. schadeloosstelling, le betalen aan de we duwe en aan de kinderen van het slacht offer. Die plakbrief schandvlekt ook de mis daad der opsluiting van den blinden grijs aard Ryckx, den dag der kiezing, opslui ting die de Patrie voor een verdichtsel wil doen doorgaan, maar die te Oostende algemeen gekend is, en welke het gerecht niet vervolgt,omdat het blinde slachtoffer de daders der opsluiting niet kan aanwij zen. En die misdrijven schandvlekken is eene EERLOOZEdaad,volgens de Patrie. Maar als zulks eene eerlooze daad is, mei welken fütïa'm moer nfen fie vérdeüi- ging eener moord en eener opsluiting be stempelen, gelijk al de kalotebladen, Journal d'Ypres en Nieuwsblad er in begrepen, gedaan hebben is dit mis schien eene eerlijke daad? Zonderlinge grondbeginselen De Patrie wil den moordenaar van Rau doen doorgaan voor een onbezonnen jon geling. Nu! maar om zijne misdaad le pilegeu is hij doorde geestelijkheid of door de hoofdmannen der kaloteparlij moeten gefanatiseerd zijn en het bisschoppelijk orgaan heeft ongelijk zich kwaad te maken op de gazetten die de verantwoordelijk- beid der moord van Rau op de kopstuk ken der kaloten doen wegen. In deze zaak is er maar één dingen dat eerloos is: 't is de verdediging op zich te nemen van de daders eener moord en eener opsluiting. En al wie eerlijk man is zal er alzoo over oordeelen Onze godzaligepi„pekoppen,diedank aan karrevrachten beloften en rotteappelen.aan heele reesems goudstukken en bankbriefjes hel bestuur onzer stad in handen kregen, zitten deerlijk in't nauw. Zij hebben al hun ne beloften reeds lang vergeten, doch zij die zich zulke appelen voor citroenen lieten op dienen eischen nu luidop hetgenemen hun beloofde op zoo eene wilde wijze. Die god gewijde veel belovers zijn nergens meer ge rust gelaten; overal herinnert men hun die lange reeks zeemzoete beloften. Zij zijn om in een mollepijp te kruipen als een kiezer naar hen komt zien. Zich wegduiken ech ter kan niet meer baten; de aap is reeds heelemaal uit de mouw gekomen en de ge- fopten laten volop hunne misnoegdheid blijken.Ook zitten al die belovers in hun ne kleine schoentjes. Baron Sunnont heelt er de geelzucht van gekregen,Colaert heeft er de laatste haarpijlljes aan verloren en Henrietjes neus is er wel eene el door verlengd. Nu dal is water op den liberalen molen en dat zal niet weinig medchelpen om Yperen van heel die kollektie volks bedriegers, valsche belovers, pijpekoppen en keersesnuiters voor goed te verlossen. Iets waaraan wij uit ganscher harte me dewerken zullen. Het Concert dat Dinsdag 1.1.moest plaats hebben in den hof der Citadelle en door de Muziekmaatschappij der Oud-Pompiers aan hare eereleden was aangeboden, zal Maandag, 15" Augusti, om 5 ure namiddag, plaats hebben. Het programma bestaat uit de volgende stukken: Eerste deel. Tweede deel. Maandag 1.1. vierden de echtgenooten Belong hunnen gulden bruiloft, 's Morgens om 9 ure werden zij in opene kales naar het stadhuis en van daar naar de kerk gevoerd, waar het feest met zeer veel plechtigheid gevierd werd. De gansche familie volgde hen in eenen grooten bank- wagen en, na de plechtigheid, begaf zich geheel de sloet ten huize van hunnen zoon Karei, waar alles versierd en geschikt was om prachtig!ijk hel feest te vieren. De gan sche buurt was met vlaggen en wimpels, jaarschriften en gedichten versierd, 's Na middags gaf het muziek der oud-pompiers den jubilarissen eene schoone serenade en s avonds vereerden hen de geburen met eene schitterende verlichting. Wij bieden liet jubelpaar onze beste gelukwenschen aan. Dinsdag av., gedurend bet lof, bad een vechtpartijtje plaats in een der kerken onzer stad. De heeren A. en X. kregen het op het doksaal maar moeilijk ge deeld en maakten er zang, muziek en georgel met begeleiding van muilperen en slokhaver. Eerst wierpen zij elkander scheldnamen naar het hoofd om het bid dend volkje schaamrood te doen worden. Dan diende A. aan X. eene oorveeg toe dat het onder degewelven in de kerk dreunde, 7 1. Allegro. 2. Le Conqnéranl. ouverlnre. A Govaerl. 3. Aïda, Hymne-marclie-danse. Verdi i. Men nel. 5. Mnrclie Militaire. 6. La t'oupée de Nuremberg, ouverture. Adam. 7. Legrand Mogol, fanlaisie. Audran. 8. Souvenir d'Ostende, mazurka. P. Justinus.'

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 2