STADSNIEUWS. v Overzicht der Tuindagfeesten. M. Leopold De Wael was het toonbeeld van een deftigen en vaderlijken magistraat, goed en onpartijdig voor alles. Hij was niet de burgemeester van eene partij, de burgemeester van de liberalen, hij bleef de burgemeester van de Antwerpena- ren! Voor iedereen was hij te spreken. Gij zijt liberaal; gij zijt klerikaal; gij zijt arm;gij zijt rijk: de burgemeester van Antwerpen kende geene opinie of geenen standhij was voor iedereen; iedereen kreeg toegang tot hem; iedereen was altijd zeker een gul en vriende lijk onthaal te vinden; een echte vriend was hij voor allen; goed, gespraakzaam, dienst vaardig; meer dan een vriend, hij was een echte burgervader. Dat moet iedereen beken nen. In 1885 benoemde de koning hem tot Commandeur van 't Leopoldsorde. Over een zevental jaren verloor M.De Wael zijne geliefde gade, iets wat hem een gevoe- ligen slag toebracht. Zijne twee zonen zijn officier en zijne eenige dochter is gehuwd. Op het graf van zijn trouwen vriend Jan Van Beers, werd M. De Wael door eene be roerte getroffen.Dit verlies had hem zoo diep geschokt, dat hij op het laatste rustveld viel! De knappe Antwerpsclxe eerste magistraat is dus Woensdag ten 3 ure 's namiddags ten gevolge eener laatste beroerte overleden. Gansch Antwerpen, ja! het gansche land zal in den rouw deelen die de kunstminnen de Scheldestad, zoo diep komt te treffen! Yperen, 20" Oogst 1892. Nu dat de Tuindag voorbij is en dat wij van nabij al de feesten en vermakelijkhe den hebben kunnen beschouwen en waar- deeren, willen wij er eens terloops een kort overzicht van geven en eens te meer bewijzen dat onze stadhuismannen bekwa mer zijn om zeuraarsspelen in te richten dan om iets te doen dat de belangen der laslenbetalers bevoordeeligt. Zoo hebben •wij: Zondag, 1n Oogst. 1° Prijskamp voor vinkengezang. Een feestje dat geen 20 vreemdelingen Eerwaards gevoerd heeft en niet het min ste belang oplevert. 2° Processie van O.L.V. van Taine. Eene christelijke belooging, die als volksvermaak op het programma stond aangeduid, en uit oorzaak van een ovcr- vloedigen regen, in 't water viel. 3° Opening der tentoonstellinginge richt door de Maatschappij Strijd naar Lauweren.Het initiatief dezer tentoon stelling is te danken aan de Oud-Leerlin gen der Academie van Schoone kunsten. Het liberale stadsbestuur heeft altijd deze tentoonstelling beschermd en bevoordee- ligd; dit jaar hadden de leden van den Strijd naar Lauweren moeite om een behoorlijk lokaal te verkrijgen. De Ypc-rsche kunstbeschermers,die alles onder politiek opzicht waardeeren, had den liever eene tentoonstelling van eenen gansch anderen aard gezien. 4° Concert op de Groole Markt. Met begeleiding van stortvlagen, die een algemeen fiasco hebben doen ontstaan. Het concert werd gegeven op de Halle. 5° Groole prijskamp in liet schieten met den kruisboog. Een der best ge lukte feesten, maar die slechts voor de schutters eenig belang had. 6° Concert op de Groote Markt. Meer bijval dan 's middags, maar weinig vermaak, het volk was moede zich te ver drieten. maandag, 8» Oogst. 1° Prijsdeeling aan de leerlingen van l stadscolletfk. Tijdens het liberaal besluur riepen de kaloten dat zulke plech tigheden niet dienden op het feestpro gramma te staan, en nu maken zij er een officieel feest van mei groeten tralala, al is 't dat de neringdoeners er niet veel bij winnen. 2° Concert op de Groole Markt. Beter gelukt dan daags te voren. 3° Vermakelijkheden op de Espla nadedie over jaar gevierd werden met begeleiding van muziek en dit jaar zooda nig verwaarloosd er uit zagen, dat de le den der commissie nergens Ie hooren of te zien waren. Had de policie zich met de zaak niet gelast, de kampers moesten zelf de rol van rechters op zich nemen. 4° F er tooning van panoramische zichten met oxijhydrisch licht. Deze vertooning moest door een brusselschen vreemdeling gegeven worden, niettegen staande dat Y peren eene maatschappij be zit die zich zeel' wel van deze taak zou gekweten hebben. De Brusselaar had vergeten zijne zichten te verlichten, juist gelijk de aap die eene tooverlantaarn wilde tooncn. Dinsdag, 9" Oogst. 1° Pri jsdeeling voor de betalende meisjesstadsschool op de Halle. Waar de inwoners eenen toevlucht vonden legen het slechte weder, en waar Colaert en Berg liman al hunne liefelijkheden ten toon spreidden. Woensdag, 10n Oogst. 2° Koslelooze Vlaamsche vertooning waar al de kwezels en congreganislèn waren naartoe gesneld,om de tooneelkunst op flesschen le zien trekken door eenige grappenmakers, die de eene blauwe sclie- ne na de andere liepen. Men heeft hen niet weinig voor den aap gehouden. 2° Vermakelijkheden op hel Zaalhof met een totale ek'.ips van commissarissen en toezieners. Zij durfden hel niet wagen daar hunne bevelen le geven. Donderdag, 1 In Oogst. i° Om te veranderenprijsdeeling aan de leerlingen der Academie. Onze stadhuisbazen maken van deze plechtig heid gebruik om een kermistoer te doem rond de stad in huurrijtuigen, en alzoo eene soort van zegesloet na le apen. 2° Prijskamp in hel Kegelspel, waar niet één vreemdeling deel aan neemt,want zelfs de Yperlingen vonden het geraadza- mer le werken dan in zulke voorwaarden nog feest te vieren, Zoo dus dat geheel de eerste week een oud-wijfs kerkgang geleek en niet meer profijt gunde aan de neringdoeners, dan vermaak aan de Yperlingen. Fiasco fiasco! in liet volle betrek van 't woord. Zondag, 14" Oogst. 1° Item: prijsdeeling aan de leerlin gen der koslelooze jongensstadsschool Waarin het kalotebestuur zijnen afkeer voor het officieel onderwijs toont en alles te werke stelt om de stadsschool, ten gunste van 't patinekollegie,te benadeelen. 2° Loopstrijd voor wielrijders en voor paarden. Het Schepenkollegie heeft, in het samenstellen der commissie van dit feest, een staaltje zijner schrander heid gegeven. Zij was samengesteld uit ACHT vreemdelingen en DRIE Yperlin gen. Het puik der klerikale party heeft zich buiten alle verbindingen gehouden en door hel schuim doen vervangen. Men heeft er bijzonderlijk de hoffelijk heid en de welgemanierdheid bemerkt van Brouwers en van den Dobbelen Rosten. Die kerels dachten zeker dat zij in den Congo waren en met wilden le doen had den? Men zou lea minste beschaafde menschen moeien aanzetten, maar geene beeren. Dit feest had nogal veel volk uitgelokt en is ook een der best gelukte van allen. 3° Concert door hel muziek van hel gidsenregiment. Schoon, te schoon om op eene openbare plaats, te midden eener woelende volksmenigte gegeven te worden. Het schijnt dat de pastoors der omliggende gemeenten nu liet tegenover gestelde gedaan hebben var, hetgene zij over twee jaar deden. Over twee jaar ver boden zij hunne parochianen naar Yperen tc komen, op straf van doodzonde. Yperen was een geuzennest, eene vervloekte stad, waar niets dan verderf te vinden was. Nu hebben zij Yperen aanbeveeld en de menschen wijsgemaakt dat zij niet alleen tiet beste muziek van 't land zouden hoo ren, maar zelfs den koning gingen zien. En ongelukkiglijk de menschen hoorden niets, want het feest was slechts gegeven voor dezen die betalen konden. Ook zag men de buitenlieden spoedig vertrekken. Wel bc.god zei eene vrouw, ze mochten wel zooveel beslag maken met hun muziek! liet onze maakt een ander geruchte, men hoort hel twintig minuten verre. t Is waar dat alle aanhoorders geene kenners zijn. De handklappers der kaloten hebben nogeens in deze omstandigheid bewezen welke rol zij hier te vervullen hadden; zij juichten en klapten de handen, zelfs wan neer het stuk nog verre van uit was, zij maakten een gerucht en een beslag dat hooren en zien verging en beletten de menschen die in hunne nabijheid stonden iets te hooren. Nu, men zegt dat zij ezel- dronken waren. Maandag, 15" Oogst. 1° Tweede Concert der gidsen. Ditmaal is al het buitenvolk vertrokken,

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 2