Een woordje over de Onze teekeüingen. KUNSTKRINGEN: Iedereen weel dat er hier gebrek is aan ijzerenwegen, en dat de werven veel te klein zijn, zoo niet totaal ontbreken. Sedert ettelijke jaren reeds vraagt de Koophandeiskring onzer stad eene nieuwe statie, die aan al de vereischten van den dienst beantwoordt, maar te vergeefs deze vraag wordt onmeedoogend verwor pen en de statie van Yperen, niettegen staande de redevoering, die onzen senator en onze volksvertegenwoordigers jaarlijks denken te moeten doen tiddens de bespre king der begrooting van openbare werken, blijft wat zij steeds geweest is, een ontoe reikend standpunt, zonder het minste nut en waar men steeds gevaar loopt veron gelukt te worden. De onverbiddelijke pa ter Peereboom geeft niet meer acht op de redevoeringen zijner vrienden, de afge vaardigden van 't arrondissement Yperen, dan op de herhaalde billijke vragen van den Koophandelskring. Indien er nochtans een ongeluk gebeur de, ondanks het toezicht van een werk zaam en verstandig personeel, op wien zou de zware verantwoordelijkheid vallen? Op dezen die alle dagen het gevaar aan wijzen of op dezen die er den spot mede drijft Als men denkt dat er bij het hooger bestuur mannen gevonden worden, wien de dweepzucht zoodanig verblindt,dat zij, liever clan naar goeden raad te luisteren en de eischen der belanghebbenden te voldoen, twintig,wat zeg ik, honderd men- schenlevens zouden in gevaar stellen Te Schepe onder de bake der Kunst Strijd naar Lauweren. Wij hebben reeds meermalen doen op merken hoe de kunsten in Yperen weinig gewaardeerd zijn, dit heeft men overigens ondervonden en bijzonderlijk in de ten toonstellingen der maatschappij Strijd naar Lauweren. Om slechts een gedacht te geven van de waarheid onzer gezegden zullen wij eens laten zien hoe men in andere steden te werke gaat, ja, zelfs niet verre van Ype ren, te Rousselare. Daar hebben wij een kijkje gewaagd op de tentoonstelling van kunstgewrochten, zooals: schilder-, tee- ken-, beeldhouw- en andere werken, en hoe waren wij verwonderd over de goede verlichting der zaalIn Yperen weigert men de klare groole Blauwe Zaal, voor de tentoonstelling, en men steekt de voor werpen in eene donkere kamer, om de waarde der kunst min te doen uitkomen. O! die kunstbeschermers!!! In Rousselare, is de tentoonstelling zeer wel gelukt; meesterstukken waren er tentoongesteld zooals deze van Jules Lagae (van Brussel) die den Prijs van Rome reeds bekomen heeft van Josuë Dupon (van Antwerpen) die bijna zoowél hanteert als Jules Lagae; Frans Van Leem putten (Antwerpen) allen van de eerste waarde en vol levendigheid; dan de Zon- nenondei gang en drie andere tafereeltjes van Emm. Vierin, allen zeer wel gelukt; een Autumn Flowers, pastel, van Flo- rimond Van Acker (Brugge^ tot zelfs de werken van Gaston Vallaeys (Rousselare), Em. Duyvewaerdt (id.), Kar. Dupon (id.l, Jan Coppens (Antwerpen) met de Maria maand, Louise Dehetn (Yperen), Clement Carbon (Rousselare) met ^ive la bière en nog andere die zeer waardig zijn ge meld te worden, van Désiré De Keghel (Gent), Felix Demeyere (Korlrijk), Alidor Lankriet (Rousselare), Ferdinand Roden- bacil (id.), Tbeodoor Ceriez (Yperen), Florimond Soenen, (Rousselare), Flori- mond Vancaillie (Antwerpen), die zooveel bijval genoten hebben. De penseeltrekken zuiver, de kleuren rein, de hanteering meesterlijk. Wij moeten er nog een tentoongesteld beeldhouwwerk bijvoegen: dat Josuë Dupon gemaakt heeft, verbeel dende: Samson, den leeuw verscheu rende, (aangekocht door den Staal, om opgoriciTt ie worden op eene openbare plaats le Antwerpen gulden rnedalie op de drie-jaarlijksche tentoonstelling van Antwerpen). Bovengenoemde maatschappij vanRous- selare lelt slechts 18 leden (deze van Yperen, 22) en daarbij nog eere- en brief wisselende leden. Ilarc macht in de kunst is ruim zoo groot als deze van Y peren Zooals men ziet, de tentoonsteilers zijn niet allen van Rousselare, zoo heeft men al de artisten uitgenoodigd om deel te nemen aan de tentoonstelling, en de be roemde mannen (zelf beweeren dat zij fier zijn hunne gewrochten le plaatsen nevens de weinig gevorderde schilderliefhebbers van Rousselare en met reden om deze laatste aan te moedigen, de kunst nog dieper in te wortelen en van jonge lief hebbers, met de medehulp van artisten, groote mannen le maken. Hoe zouden zekere mannen dit in Yperen verslaan? Gemakkelijk te raden ganscli verkeerd De maatschappij van Korlrijk, Sinl- Lucasgilde, heeft er ook tentoongesteld, en de besturende commissie van Rousse lare was zeer spijtig, dal de Ypersehe liefhebbers, Strijd naar Lauweren, niet medegeholpen hebben eene afvaardiging der Rousselaarsche maatschappij heeft de werken derYperlingen komen bezichtigen en zij heeft besladigd dal de 3/4 der wer ken waardig waren in Rousselare tentoon gesteld te worden nevens deze van groole artisten. Als men alles wel overweegt, iemand die een weinig kennis van zaken heeft, moet bekennen dat al wat in Yperen Verricht wordt, eenige waarde heeft; Niemnnd is een sant In eigen land. maar ware het nog zoo slecht, als het komt van andere steden, het is prachtig en onverbeterlijk In plaats van jonge liefnebbers aan te moedigen, vernedert men hier de sladsgenootenEn het is nochtans met goeden raad en aanmoedi ging dat een werkman vooruitkomt en eindelijk den roem verkrijgt. Maar in Yperen alles is door den hekel getrokken, de partijgeest doorstraalt in de kritiek, zelfzucht en hoogmoed alleen dagen hier als kunstrechters op. Door overvloed van nieuwstijdingen bevinden wij ons in de onmogelijkheid in dit nummer eene teekening te geven. Algemcene prijskaiug) vaa het ItlidiSelltnae Ouderwijs van lngraad. In den prijskamp van wiskunde der leer lingen van de 3= aangenomene wetenschap pen: De leerling HOORELBEKE, theophiei., van het Gemeente Collegie van Yperen heef't de 4" eervolle melding bekomen, met G5 punten op 3 00 en den 8" in rang op 158 me dedingers Al onze beste gelukwenschingen aan den jong bekroonde die, reeds verleden jaar zich onderscheiden had in den algemeenen prijs kamp van middelbaar onderwijs van 2agraad. M. camiel VANBIESBROECK van Loo, oud-leerling van ons Stadscollegie, komt den eersten de uitgang-examen te passeeren in de aartsenijschool van Cureghem. Keu teslaineiit. Zondag iste Yperen Mej. Maria Pyssonnier overleden. In haar testament vraagt zij tien duizend missen aan twee frank het stuk, hetgeen eene som van twintig duizend franks maakt, welke inen in den muil der papen gooit. Zekere advocaat Quirini, van Namen, is haar erfgenaam, door verwant schap en ook haar testamentuitvoerder. In dien die heer Quirini geen fanatiek kaloot is, zal hij niet weinig sakkeren,omdatdie 20.000 ballen voor hem nutteloos verloren gaan en waaraan hij natuurlijk meer recht had, dan onze schraapzuchtige geestelijkheid. De schatrijke Mej. Pysonnier werd op haar sterfbed door eene non verzorgd! En daarom.

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 2