HET CONCERT. De muziekale uitvoering van dezen dag brengt ons terug naar de schoonste der gelijke feesten welke men in onze stad heeft gegeven. Twee uitgelezene Maatschappijen speel den om ter schoonst en hebben ons be sluiteloos gelalen welke van de twee onze toejuichingen verdiende, zoodanig hadden beiden, elk op versehillige wijze, het tot de volmaaktheid der uitvoering gebracht. Wij moeten hier de geschiedenis niet opmaken der twee kunstgezelschappen, zeer ongelijkig in ouderdom, maar beiden van buitengewone kunstwaarde. Laat ons nochtans herinneren dat de Philharmo- nieke Maatschappij van Poperinghe het oud-muziek der Sapeurs-Pompiers is, waarvan de leden het schoon uniform hebben blieven behouden zij was op- volgenllijk muziek der Gemeente-Wacht (schutterij) onder de hollandsche regee ring, en der burgerwacht na de omwen teling van 1830; in 1849 nam zij haren huidigen titel aan, en in 1851 hare leden engageerden zich als muziekanten bij liet korps vrijwillige Sapeurs-Pompiers. In 1871, na het vertrek van het libe raal ministerie, de oversten van dit korps hun ontslag genomen hebbende, de man nen, uitgenomen acht,deden hetzelfde, en vormden zich in bijzondere maatschappij. Haar Voorzitter sedert dien, Voorzitter, met hert en ziel, en goed, is Mijnheer J. Van Merris, Oud-Volksvertegenwoordiger. Het is eene machtige Maatschappij: zij lelt 700 leden waarvan 80 muziekanten, 30 trompetiers en tamboers, 15 beschermle- denen bijna de 370 eere-leden. Aan het hoofd van het gezelschap voor 'het bestier der kunst-afdeeling de heeren Van Elslande en Somers, muziekmeester en onder-muziekmeester, de eerste fluit- ■solo en de tweede piston-solo bij de Phil harmonic. De vermaarde Maatschappij van Pope ringhe munt uit door hare instrumentale kracht. Zij heeft zich doen opmerken in de itlarche en avant van Wieprecht, (welke dikwijls te Charleroi werd uitge voerd), door het stout aanpakken der trompetten en kleine bugels; krachtig en zeker, onverbeterlijk; wij hebben in den trio een zang gesmaakt die al de kracht der bassen heeft doen uitschijnen,begeleid der bloemekens der houten instrumenten, die ons dunkens, meer huppelend hadden kunnen weergegeven zijn. In de Ouverture de Phedre (van Massenet) wij hebben stellig de solo van den hautbois bewonderd. M. Lambrecht heeft met veel smaak en kunst zijne solo voor kiarinette uitgevoerd. Bemerken wij hier op dat het deze ouverture is die aan de Philharmonie haren prijs van Denain heeft doen behalen, in de eere-afdeeling. M. Van Elslande heeft ons zijne kunde laten bewonderen, zijne zekerheid van toon en zijne muziekale uitmuntendheid in den solo voor fluit, een pittoresk stuk, getrokken uit het Concert dans le f'euil- iagc, van Gobbaerts. Het opera van Sigurdovergezet door denzelfden,heeft ons buitengewone hoeda nigheden doen ontdekken bij al de kopere instrumenten der Philharmonie. De tong slagen der trompetten hadden een magi straal voorkomen dat men zelden ontmoet. De variatie voor trombone scheen ons al len lof weerdig. Onze gelukwenschingen aan den sobst M. Flamey, een artist van veel bekwaamheid. De kleine fluit heeft ongelijk van een weinig overal en altijd te veel te schellen, hetgeen beter zou staan met degroote fluit. Zonder achterdocht bewondert de begin nende trio van de Ouverture de Jeanne d'Arc. van Verdi M. Van Elslande, voor de fluit, M. Roelman, voor den Hautbois en M. Lambrecht, voor de kiarinette, heb ben een trio uitgevoerd als ware artiesten: wel uitgedrukt muziekaal gevoel en wel in den klagenden smaakt van dit uitgevend muziek. Van haren kant, l'Union de Charleroi, verslag gevende van het Concert, schrijft: De Philharmonieke maatschappij van Poperinghe is hier aangekomen, vooraf gegaan door hare kunstfaam, en wij heb ben nog vcrsch in hel geheugen haar schitterend sukces van verleden jaar op den prijskamp van Denain: hetgeen wij verwachtten heeft ons niet bedrogen. Goed orkest, zoo talrijk als gelijkmatig in al zijne versehillige vormen, bestierd op eeneonbepaaldelijke magistrale wijze door den uitmuntenden meester M. Van Els lande. De Marche militaire die haar pro gramma opende, werd met veel vuur we dergegeven, groote zekerheid in het aan vangen, schitterende lonen; al gelijk, wij hadden willen, volgens ons nederig ge voel, meer zachtheid vinden in den trio, waarvan den melodieken zin, ten andere, geheel wel vertolkt door de saxophonen, altos en barijtons, ons heeft voorgekomen als gestudeerd geweest zijnde, meer voor in de opene lucht dan voor binnen eene zaal. Grooten bijval voor de Ouverture de Phedre, van Massenet; in de uilvoering van dit gewrocht, heeft de maatschappij al hare meesterlijke hoedanigheden aan den dag gelegd. Boeiende uitdrukkingen, juistheid van vertolking, volmaaktheid in de kleuren, tegenovergesteldheid der in drukken, niets was er verwaarloosd noch ten halfste gedaan, en dit tweede nummer van het programma moet aanzien worden als er bet toppunt van zijnde. In de Fa n t ai si e Espagnole, ten andere zepr schitterend uitgevoerd, hebben wij bijzonderlijk bewonderd het tusschenspel der Jacht, wonderbaar wedergegeven dooi de kopere instrumenlen;er zijn daar waar lijk effecten van zoete klanken in van eene groote juisheid. De Bluelte de Slraebloog werd met veel brio opgevoerd en, alhoewel wij de kleine fluit niet geern hooren als muziek instrument voor een concert, wij kunnen nochtans niet nalaten onze gelukwenschen te doen aan M. Van Elslande, die in dal stuk. dat hij zelf uitvoerde, ons bewezen heeft dat hij zoo goede muziekant dan uitgelezen bestierder is. Sigurd is eene lieve en kundige over schrijving; alhoewel door het algemeen reeds meermalen gepluist, maar gespeeld voor de ware kenners en deze laatsten hebben godvruchtiglijk geluisterd naar deze bijna symphonieke bladzijde, waai de overschrijver de eigenaardigste themas bijeen heeft verzameld van het opera van Meester Reyer. Daarna eene walsch, uitgevoerd met eene groote rhijtmische juistheid en dan, als bouket, de schitterende Ouverture de Jeanne d'Arc. Echte bouket waarlijk, doende uitschij nen de drij schoonste bloemen uit den hof der Philharmonie van Poperinghe, de fluit, de hautbois en de kiarinette; uitge lezen trio voorwaar en weerdig der warme toejuichingen welke deze artistieke uil voering onthaald hebben. Ook de toehoorders hebben hunne bra ve's niet gespaard en, toen de Commissie van den Cercle Liégeois den heer Van Elslande eene prachtige kroon overhan digde in aandenken van zijn schitterend concert,geheel de zaal bejegende op nieuw het kunstgezelschap en haren dapperen bestierder. Men leest in het Jout nal de Charleroi: Het volksbal werd een oogenblik onder broken rond 10 ure, toen de trommelaars en trompetters der poperingsche Phil harmonic van de markt vertrokken al den aftocht blazende om de voornaamste stra ten der stad te doorwandelen. De menigte heeft een oogenblik het bal verlaten om ze te volgen, maar bij hunnen intrek in hel Hotel Heukcleers, keerden allen weldra terug en begonnen alweer te flikkeren dat het klonk, 't Is genoeg zeggen dat het luiksche feest blij- delijk geëindigd is. DE DAG VAN MAANDAG. De Philharmonie van Poperinghe behield voor onze medeburgers eene aan gename verrassing. Gisteren Maandag, te 11 1/2 ure, hebben deze artiesten zich naar de Zuidplaals begeven, voorafgegaan door hunne trommelaars en hoornblazers en zij hebben ons vereerd met een aller schoonst concert. Veel volk op de Plaats om eene laatste maal de schitterende Maatschappij van Poperinghe le hooren. De vensters en de balkons waren opge propt door de menigte. Het uur was niet voordeelig, anders de plaats ware te klein geweest Op het einde van het concert heeft de muziekmeester van Poperinghe meester lijk een stuk voor kleine fluit uitgevoerd, die eens le meer zijne kunstverdiensten hebben doen uitschijnen. Er werd hem eene eerebetoog gedaan. Na het uitvoeren der Brabanconne welke toegejuicht werd, zijn de muziekanten naar het Café du Theatre gegaan, alwaar M. De Cool, een hunner stadsgenoolen, een allerschoon- sten bloemtuil aan M. Van Elslande heeft opgedragen.

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 2