Liberale Associatie INHULDIGING VAND ENPEEREBOOM. i\r 353. 31e Jaar, Zondag, 2n October 1892. Zondagsblad der Stad en bet Arrondissement YPLHE1\. Zondag 9 October 1892, OPENBAARMAKING. (geteek.) Julien Mahieu. occ.) Men schrijft in: te Yperen, Dixmudeslraat, (8,en op al de postbureelen. Alle affichen bij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdagnamiddag,vrachtvrij en onderteekend toe .te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel bij l'Agence Havas,52,Magdeleinestr., of te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 2-50 fr. 'sjaar» voor de stad; 3 f'r.voor Buitenlandsche verzendingen, 't port 5 CENTIEMEN BET Aankondigingen: 10 centiemen den Reklamen: 25 id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. Akkoord per maand of per jaar. VAN YPEREN. om 8 ure 's avonds, Algemeene vergadering in het lokaal der CAFÉ DE LA BOURSE, CARTONSTRAAT. Geene andere uitnoodiging zal uitgege ven worden. Yperen, den 24 September 1892. De ondergeteekende Mahieu Ju li en, Sterrestraat, Yperen, erkent dat het bij misslag is dat hij houden staan heeft, dat het al koperen zakuurwerken waren, die Valère Gilon in de openbare ver kooping van 12 September, in de verkoopingszaal verkocht had. Het was wel goed en degelijk zilver en gouddat is door de Keurders of Experts bewezen. Hij herroept dus al de valsche geruchten, welke hij deswege in omloop gebracht heeft en draagt al de kosten af dezer openbaarmaking. VUN HET GEDENKSTUK Zondag 11. heeft de plechtige inhuldi ging van het standbeeld van Alfons Van- denpeereboom plaats gehad en duizenden menschen verdrongen zich op de plaats die zijnen naam draagt om de plechtigheid bij te wonen. Van 7 1/2 ure 's morgens reeds zond ons klokkenspel zijne blijde tonen van het Ypersch lied over de stad en herinnerde al de inwoners dat allen kinderen van de zelfde moeder zijn en dat allen haren op roep moeten beantwoorden wanneer deze hen uitnoodigt om de gedachtenis van een barer doorluchtigste telgen te vieren. Weldra waren de gevels van bijna al de huizen bevlagd; zoowel dat de stad eindig de met in hare voornaamste straten een uit zicht van feest te geven dat wij zelden ge zien hebben. 't Is 's middags dal de plechtigheid plaats heeft gehadTwee treden waren bij het gedenkstuk opgeslagen geweest. Op de eerste, recht over het standbeeld, namen opvolgenllijk plaats de leden der Inrichtings-commissie, de heer Burge meester, vergezeld van zijne Twee schepe nen, de leden van den Gemeenteraad, de heer Arrondissemenls-Commiss-ris, de h' Deken Boone, de Pastoors der kerken van St. Jacob en St. Pieler en, in het alge meen, afgevaardigden van al de burger lijke en militaire overheden der stad. Op d'andere trede bevond zich de Stads- Harmonie, die de plechtigheid opende met het muziekstuk Ypricuia gecom poneerd door eenen Yperschen kunste naar, den heere K. Dewulf. De heer Advokaat BOSSAERT, Voorzit ter der Inrichtings-commissie, sprak de volgende redevoering uil, die wij, zoo trouw mogelijk uit het fransch vertaald hebben opdat al onze stadsgenooten, die in de fransche taal niet bedreven zijn, er zouden kennis van nemen Mijnheeren, Het zal weldra negen jaren geleden zijn dat wij, in een heugelijk feest, de verschij ning van liet zevende en laatste boekdeel der Ypriana vierden. »Het was,gij herinnert hetu.eene aandoen lijke betooging van samenneiging, van dank baarheid en van eerbied; eene ongemeene ovatie, waaraan al de inwoners der stad, welke hun rang en politieke denkwijze ook waren, deel namen. De eerwaardige schrijver had alsdan de een-en-zeventig jaren overschreden; hij was veel verouderd bij de werken der laatste ja ren, en het was voor allen zichtbaar gewor den dat de dood weldra zou zegepralen^ over die eertijds zoo levendige en zoo Iloeke natuur. Inderdaad, het noodlottig uur vertoefde niet te slagen, en, heden, rust de uitmun tende man,die in 1883 zoo zeer toegejuicht werd, sinds acht jaren in den vrede des graf s. Zijne begrafenis, gelijk zijn leven, is eenvoudig geweest. Geene praal heeft haar vergezeld, en geene redevoering heeft, om er den tekst van uitersten lof van te maken, den arbeid van dit zoo wel vervuld leven en de gewichtige diensten die hij aan de open bare zaak bewezen had herinnerd. Alzoo had het de overledene, overigens, uitdrukkelijk bevolen; het zij hij gehoor hebbe gegeven aan een gevoel van zedigheid, die den grond van zijnen aard uitmaakte hetzij hij, ijverige en rechtzinnige chris ten, niet gewild hebbe dat, op het uiterste oogenblik van den overgang zijner ziel van deze wereld tot de andere, het oordeel der menschen zich kwam mengen met het oor deel van God. Maar zijne talrijke vrienden, die alzoo. tot een bedroevend stilzwijgen gedwongen werd, hebben gemeend hunne verkleefd heid aan zijne nagedachtenis te moeten uit drukken door een nieuw gedenkteeken dat, aan de opmerkzaamheid van het publiek te pronk gesteld, onophoudelijk aan de toeko mende geslachten, met de dankbaarheid der tijdgenooten, al de verdiensten van den over leden grooten burger en al zijne titels aan de erkentenis van het nageslacht herinnerde. De steden, zoowel als de volkeren, ver eeren zich met de nagedachtenis te vereeren van dezen die hen grootmoediglijk gediend en verheerlijkt hebben. Rechtvaardige belooning voor die ver dwenen uitgelezene mannen, het is tevens voor dezen die achter hen komen, eene be stendige aanbeveling om hun voorbeeld te volgenhunne dienstvaardigheid na te bootsen en hunne plaats te nemen in den strijd voor het goede. En wie, Mijnheeren, was waardiger dan Alfons VANDENPEEREBOOM van die hulde, van die nagelatene eer Niemand zal ontkennen dat hij een der merkwaardigste en der verdienstelijkste kinderen geweest zij onder al dezen die de stad Yperen heeft zien ter wereld komen. En voor ons, die de bestendige getuigen zijn geweest van zijn leven, 't is nauwelijks iroodig de groote en talrijke titels te herin neren die hij verworven heeft aan de dank baarheid en aan de hoogachting van al da Yperlingen. Geboren in 1800 twaalf, VANDEN PEEREBOOM was achttien jaar oud toen onze omwenteling uitborst. Hij ging zijne jongelingsjaren ingaan wanneer het land zijde onafhankelijkheid intrad en, vatbare ziel voor al de edele gevoelens, hij bewaarde onuitwischbaar en levendig den indruk der .MNIIEHA DE TOEKOM»

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 1