granenen zaden diiivenboonen, De iutefnationale trein Parijs-Holland,uit de -Zuidstatie komend, zag zich verplicht terug naar het Zuid te rijden en eene andere baan te namen. Deze trein reed ten 8 ure door de statie van Mechelen in plaats van teil half zeven. De exprestrein Brussel-Gent en Brussel- Luik konden na de ontriggeling slechts met eene aanzienlijke vertraging uit de Noord statie wegrijden. Wat lof zangen er aangeheven wierden ter eere van Boum... boum... hoeft niet ge zegd te worden. De wanorde in den dienst tot 9 ure toe, is onbeschrijfelijk. Daar al de treinen uit Brus sel met eene merkelijke vertraging vertrok ken, was er eigentlijk geen bepaald vertrek uur meer en wist men niet of men met een gewonen of met een expresstrein te doen had. Een zestal personen, zwaar beladen met pakken, klaagden luidop omdat zij reeds 2 uren wachtten naar een trien voor Diegliem en men hun beurtelings naar den rechter-, naar den linkerkant en naar 't midden dei- statie zond. De bedienden zelf wisten het publiek niet nauwkeurig meer in te lichten en te allen kanten liep men rond zonder te weten waar naartoe. Opruiming. Ter plaats van het ougeval gekomen, zag men een twintigtal werklieden met de oprui ming van de verbrijzelde wagons bezig. Zij ook verzekerden dat de stoker en de machinist niet warden gekwetst. Met zware hefboomen en breekijzers hief men de wielen op van de aan stukken geruk te wagons en meD laadde de overbrijfsels op rijtuigen die-er gedurig meê wegstoomden. Rond elf ure, was er vau de ontriggeling niets meer te zien dan eenige lioopekens spaanders, ongetwijfeld brandhout voor de werklieden aan wie de opruimingswerkea zooveel zweet hadden gekost. Ecu standbeeld. Op den trein hoorde men eenige reizigers ouder elkander het plan vormen een stand beeld vóór Peereboom op te richten. Een hunner zou hem in brons, scharlings zetten op eene locomotief die 't onderste bo ven zou liggen op een aantal dooden en ge kwetsten.Op het voetstuk zou in gouden let ters prijken: Groenendael Twee-Brug- gen Het voetstuk zelf zou den vorm hebben van een verbrijzelden wagon, staande op gebroken riggels en billes. De bronzen Peereboom zou een almanak van Uilenspiegel in. de hand houden, geo pend aan den dagklapper waarin de voorbij ganger zou lezen: Vau den 16 tot den 17... geene spoorwegramp. Sublieme gedachte Tn een klooster opgesloten.Zachtmoe dige nonnekens. Het parket van Perpi- gnan (Frankrijk) heeft een onderzoek ingesteld betrekkelijk eene opsluitiug die veel opschudding in Perpignan teweeg bracht. Een weesmeisje, rond de dertig jaren, die bij haar oom en tante inwoonde, was door een on- derpastoorke omgeklapt en wilde van de wereld afscheid nemen. Zij trad in het klooster van Epi- ra de Lagly, bij Perpignan. Daar het leven in het klooster haar niet aan stond, misschien ook walg gevoelende voor dit lui bestaan wilde het meisje vertrekken. De zachtmoedige zusters lieten pauwkreten hooren bij die schrikkelijke tijding en zegden vlakaf, dat nu zij er was, zij er ook maar moest blijven. Het meisje werd ergens in een onder- aardsch hol opgesloten en kreeg nauwelijks te eten. Het ongelukkig kind had nochtans middel ge vonden om haren toestand aan hare familie be kend te maken. Haar oom en tante kwaminhetkloosteraanom haar weder te eischen.Doch de poortierster, een struische boerinne.door hare medezusters Mie Gendarm "genoemd zette de handen op de heu pen, geliik een visch wijf eu zwoor bij hoog en laag dat de non het klooster niet levend zou ver laten. Daar er van die engelen op aarde met goed heid niet te bekomen was, heeft de familie een klacht bij het parket van Perpignan ingediend, ctat dan ook eene huiszoeking in het klooster bevolen heett en de ongelukkige non, ondanks de dreigementen van Mie Gendarm, de vrijheid heeft weder gegeven. Een na tc volgen voorbeeld. Wat hier bestaat kan in andere provintiën bestaan. In 1857, eene provinciale belasting tegen de veeziekten werd gestemd door den provincialen Raad van West-Vlaanderen. Het was eigenlijk gezeid niet eene kas van verze kering, gelijk men het gemeenlijk verstaat het was eerder eene kas vanonderstand edoch, de veehouders van West-Vlaanderen, in 't algemeen, oordeelden dat het getal veeziek ten, waarbij het provinciaal veefonds zich bepaalt te beperkt was; en ten andere, een deel daarvan werd gewijd aan iets anders dan aan veeziekten. Vandaar, wellicht, dat deze belasting, onder de veehouders, zoo volkslie- vend niet was, zooals men het scheen te geloo- ven, zelfs onder de leden van den provincialen Raad. Ondertusschen moet men daarom het reglement niet afschaffen, o neen, men moet het wijzigen. Ook, de provinciale Raad van West-Vlaanderen heeft stellig besloten in eenen buitengewoonen zittijd, die in October of No vember aanstaande'gaat plaats hebben, legen de besmettelijke veeziekten een bepaald en uitsluitclijk veefonds te stemmen. Zóó moet het zijn. De Slaat doet wat hij wil, de Provin cie doet wat zij wil, in zake van ondersland of vergoeding gelijk men het heeten wil wegens verlies van vee. Thans geldt het in de provincie West-Vlaan deren, onder de benaming van de West- vlaamsche landbouwers in te richten, zonder echter er het voorwerp eener gedwongene provinciale belasting van te maken, eene Voor- zienigheidshas tegen de verliezen,veroorzaakt door den hagel: en het is door het toedoen van 31. Vandenberghe, 8-ijarige eere-arrondisse- ments-commissaris en eere-voorzitter der Ver- eenigde Landbouw-comicen Thielt-Rousselare- Ingelmunster, dat de Weslvlaamsche land bouwers gaan tot stand brengen eene vrij - willige voorzienigheidskas, tegen den hagel gesteund op het beginsel van ouderlingen bijstand. Het denkbeeld daarvan is zeer eeu- voudig; het is in eenen zekeren zin eene navol ging van hetgeene reeds bestaat in vele steden en gemeenten ten platte lande, alwaar men met de medewerking van eenige rijke en liefdadige personen, maatschappijen van Onderlingen Bijstand heeft ingericht met het doel aan de werklieden, die daar deel van maken, mits eene geringe maandelijksche bijdrage, wanneer zij komen ziek te worden, eenen ondenstand te doen verleenen, gedurende de eenige dagen of eenige weken dat hunne ziekte duurt. De weldaden eener Voorzienigheidskas tegen de hagelschade, daargesteld mits eene geringe bijdrage, worden gevoeld, beseft,vooral onder de zoo talrijke klas van middelbare en kleine landbouwers; en wat zeer aanmoedigend is, en men is gelukkig het hier te mogen vermelden, dat is namelijk: Onder de land- bouwvrienden en grondeigenaren, telt men er reeds een honderdtal die zich als bescher mende leden, hebben laten inschrijven aan het hoofd der standregels standregels zeer klaar en eenvoudig opgesteld. Overigens, men zij het steeds indachtig, wanneer, geleden twee jaren, de hagel zoo veel schade in de provintiën Limburg en Antwerpen aangericht had, vrijwillige giften, ten behoeve der schadegeledenen, werden ingericht, niet alleen in de twee beproefde maar ook in andere provinciën, en de groote zoo wel als de kleine landbouwers versmaadden het niet er hun deel van te erlangen. De beschermende leden betalen 5 fr. 's jaars; de landbouwers als werkende leden betalen alle jaren een frank per hectaar bouwland deze lichte jaarlijksche bijdrage is in't bereik van iedereen. (Medegedeeld). MARKTPRIJZEN IJPEREN 8 October l'i October Tarwe Rogge Haver Erweten Boontjes Aardap. Rcter Eiers,2ó 95,600 6,800 1,400 400' 600 7,000 14,855 19-00 14-50 14-50 24-00 20-00 5-00 335 Oo 2-50 98,400 3,100 400 600 500 0,000 18-50 14-50 15-00 24-00 20-50 5-00 14,242' 500-00 2-78 Bericht. bij II E IV R I EMsmaticsiraal, 35, Ypere», te bekomen: ALLE SLACH VAN I voor duiven en allerlei pluimgedierte vooral van eerste kwaliteit; dit alles aan de genadigste prijzen. II i c 5* i n flcsschc van eerste soort, op verzoek ten huize besteld. n GRANEN enz. verkochtle kwantiteit middenprijs p. 100 kilo. verkochüe kwantiteit middenprijs p. 100 ktla.

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 3