Twee voor één. De liberale Associatie. Vlaamsch Tooneel. Examens. Telegraaf. Volksvermaken. STADSNIEUWS. 's Aionds in de mane, Zieleketen s, Een liedje van Moeder, verkiest boven de zoutelooze preek. Dat moet veranderen, roept Crispinus uit, doch met flauwhertige snullen zooal-s de katholieke cléputés is het al verloren gehuild en gejam merd Dit alles kan en zal veranderen Vooreerst zullen de lang- of kortge rokte kloosterlingen ook moeten sol daat worden vervolgens zullen ar men en rijken moeten dienen, en eindelijk moest men die aalmoeze niers, die verklikkers en spioenen eenvoudig uit al de kazernen zetten, want ons leger gelijkt tegenwoordig aan een capucienennest in plaats van soldaten te vormen, maakt men flambeeuwdragers. Yperen, 22" October 1892. De groole hervormer, die alles wil veranderen wat min of meer van het stadsbestuur afhangt en alzoo wil doen gelooven dat al wat de liberalen deden, onderworpen kan worden aan verbeterin gen, loopt van tijd tot tijd eene blauwe scheen of steekt zijn vinger in zijn oog tot aan zijnen elleboog. Zoo komt het dat hij, na het overlijden van den bestuurder onzer teeken- en nij verheidsschool, een heerschap in deze plaats benoemde die, ofschoon artiste, toch niet geschikt was om het bestuur der nijverheidsschool op zich te nemen. Er waren verscheidene kandidaten voor gesteld en bijzonderlijk één, die door de Commissie der Akademie ten hoogste aanbevolen was. Deze scheen le moeten den voorkeur hebben en niemand twijfel de aan zijne benoeming; maar de groote hervormer bad er anders over beschikt en het troetelkind van het stadsbestuur werd benoemd tegen alle recht en reden. Deze zaak scheen afgehaspeld te zijn en alles was zoo goed als geregeld, locn eensklaps hel Staatsbestuur liet weten dat het de afschaffing der nijverheidsschool van Yperen besloten had. Wat aangevangen om aan de wenschen van het Gouvernement te voldoen Zou men den nieuwgenoemden bestuurder zijn ontslag geven? Zou men hem behouden?... Dit waren de vragen die natuurlijk moes ten opgelost wrorden. Maar de groote hervormer, de man die alles wil verande ren enverslechten, Colaert, verzou een middel dat zijnen kandidaat spaarde en terzelfder tijde het Gouverne ment bevredigde. Hij benoemde een twee den bestuurder der Akademie, en zoo komt het dat de teeken- en nijverheids school, die altijd ondereen eenig bestuur had bestaan nu twee bestuurders ziet op dagen, den lieveling van den hervormer en dezen die van eersten af scheen aan gewezen le zijn om die plaats te vervul len. Ja maar, dit maakt de rekening niet der laslenbetalers, want twee bestuurders in plaats van één, kosten dubbel geld en de groole hervormer, die nochtans de verwaandheid heeft al de belangen der schalplichtigen te bevoordeeligen, wordt van geldverkwisting beschuldigd en is niet meer in geur van heiligheid bij de kiezers. Wel moge het hem bekomen Het Journal d'Ypres schijnt zeer nieuwsgierig te zijn om te weten wat er in de laatste vergadering der liberale As sociatie beslist en besloten is geweest. Hoe komt het dat de eerlijke zeuraars- parlij daar hare moucbards niet heeft ge zonden, gelijk zij het gewoon is in alle omstandigheden te doen Zou zij wel eindelijk van dit afschuwelijk middel af zien Wat er, van zij, het Journal wil en moet weten wat er gebeurd is en wij zullen het hem zeggen al moest men ons van onbescheidenheid beschuldigen. De liberale Associatie zal heringericht worden, een nieuw reglement zal eerst daags worden besproken en aangenomen, en de leden alleen die zich hebben laten inschrijven en voldoen aan de vereisclile jaarlijkse/ie betaling, zullen het recht hebben aan deze bespreking deel te ne men. IJet Journal meent daarin den onder gang der Associatie te zien, het denkt dat zulks gedaan is om zekere mannen over boord le werpen en het voorspelt de ont wrichting van het liberale leger. Welnu, dat tiet zich gerust stelle, de partij die het verdedigt zal weldra weten wal hare tegenstrevers beoogen, zij zal meer dan ooit te worstelen hebben om hare kandi daten op hunne gestolene en uitgekochte zetels te behouden en eerlang zal zij ge waar worden dat noch bedrog, noch om- koopingen bekwaam zijn om de indringers op het stadhuis te laten voort nestelen. Dit zij gezegd om het Journal d'Ypres te bevredigen en eens te meer le toonen dat bet steeds genegen is zijne wenschen voor wezenlijkheid te nemen. Want, wie den tijd heeft van wachten zal vele dingen zien gebeuren,waarvan noch het Journal, noch de zeuraars tot nu toe geen gedacht hebben. Het is morgen, 23" October, dat dc Vlaamscbe Ster hare eerste verloonirtg van het tooneeljaar 1892-1893, op stads- schouwburg geeft. Het programma dat ons toegezonden is geweest beval drie schoone stukken, die vele aanschouwers zullen uitlokken. Deze zijn blijspel met zang in één bedrijf, door H. Van Peene. tooneelspel in één bedrijf doorN.de Tière. blijspel met zang in één bedrijf, door Jan Roeland. Eenieder weel dat de*Vlaamsche Ster noch moeite noch kosten spaart om hare vertooningen aantrekkelijk te maken; al- wie eenen avond bij de Sterrelingen is gaan doorbrengen, weel dat daar niet alleen vermaak, maar ook schoone zede- lessen te vinden zijn en dat men er gerust zijne kinderen mag naartoe leiden. Ook zijn wij zeker dat het niet aan toe schouwers zal ontbreken en dat, als naar gewoonte, de Flaamsche tSter dapper zal toegejuicht worden. Moed dus, Sterrelingen, en moedig gestreden voor Kunst en Moedertaal Mijnheer Albert BOSSAERT, oud leerling van hel gemeenle-kollegie van Yperen, komt, met onderscheiding, zijn eerste exaam van doktor in de rechten, voor de Jury van Luik, af te leggen. Mijnheer Georges VAN DAELE, oud leerling van tiet gemeente-kollegie van Yperen, komt, met onderscheidingzijn eerste proef-exaam van kandidaat in ge nees- heel- en vroedkunde, voor de Jury van Gent, af te leggen. Gedurende het 3e kwartaal van dit jaar, heeft het telegraafkantoor van Ype ren per bode besteld, 476 postverzendin gen, waarvan 446 binnen den omtrek voor plaatselijke uitreiking en 30 buiten dien omtrek. Op morgen, 23" October, vanaf 3 ure namiddag, zal de vermaarde kooi'dedan ser Hipoliet Decadt, vóór de herberg- Au Faubourg, Kruisstraal-Yperen, kos teloos, voor het publiek, zijne fraaiste oefeningen uitvoeren. [wijl ik hem moei noemen bij zijn' naam],

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 2