Wat de kerkratten Herziening der Grondwet Nr 358. 31e Jaar, Zondag, 6n November 1892. Men schrijft in: te Yperen,Dixmudestraat, 18,en op al de postbureelen. Alle affichenbij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordtverzocht alle hoegenaanidc artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag,vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich le wenden te Brussel bij l' Agence /7aw«.s\32,Magdeleinestr. of te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 2-50 fr. 'sjaai-s tooi» de stad; 3 fr.voor België. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven 5 CENTIEMEN IIET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den reg Reklamen: 25 id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. Akkoord per maand of per jaar. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPEREN. in hun schild voeren. Tijdens de laatste dagen zijn in Spanje twee Congressen gehouden. Het congres der vrijdenkers,der af schuwelij he vramassons, en 'tcon- fres der pijpekoppen, alias Roomsche er kratten. Het eerste Congres heeft zijne zit tingen moeten opschorsen;de justicie heeft de zaal doen ontruimen en de sprekers proces-verbaal gedresseerd, omdat zij den godsdienst en de pries ters beleedigd hadden Het tweede Congres, over zulke onbeschaamde goddelooze streken te recht gebelgd, is in eene heilige kat- tencolère geschoten en heeft in ge veinsde verontwaardiging een kleri kaal programma gestemd, dat heel netjes en zeer lievekens aanduidt, wat de gebenedijde kerkratten tegen de vrijheid in hun schild voeren. Ziehier, lezers,dat programma, ge- lij k het waait en draait 1. De wereldlijke scholen bevech ten 2. Comiteiten van katholieke ad vo- katen vormen, om voor de rechtban ken de dagbladen te doen vervolgen, welke de katholieke religie aanran den. 3. De hervorming vragen van het strafwetboek, om de aanranders van godsdienst en priesters te kunnen straffen. 4. De vrijheid van onderwijs, al leen voor de geestelijke vereenigingen 5. De herinvoering van de tooneel- censuur. 6. Eenen timher te vervaardigen van 10 centiemen, waarvan de op brengst voor den paus bestemd is. Deze postzegel zal geplakt worden op de kwittancies der kloosters, geestelijken en nobelen ontvangen en uitgegeven. Ook zouden die post zegels dienen voor tarieven van mis, doop, kerkgang,huwelijk,berechting, enz. enz. De Sint-Pieterspenning zou alzoo merkelijk in weerde aangroeien en een prachtig inkomen voor den hei ligen vader bezorgen. nagels met Dat heet men nu eens koppen slaan! Nummer één beteekent:het wereld lijk onderwijs den duivel aangedaan en de officiëele scholen als de pest ge schuwd. Nummer twee: al de liberale gazet ten den dieperik in. Nummer drie: de meetingsprekers en dagbladschrijvers op water en brood tusschen vier dikke muren, achter ijzersterke deuren. Nummer vier broerkenskrochten en nonnekensschoien alleen in bloei. Nummer vijf: alle theaterstukken verboden; de passie van ons Heer alleen uitgezonderd. En nummer zes wil in plat Vlaamsch zeggen: de beminde chris tenen geven niet genoeg meer voor den Sint-Pieterspenning; de oude uit het Vaticaan kan er het jaar niet meê rond geraken, en er moeten in 't vervolg meer loeders naar Rome ko men afgezakt! Serieus gesproken: de Spaansche kattekoppen vragen niet heel veel, maar ze hebben toch gaarne genoeg Verbeeldt u, dat zulk programma in België aangenomen en toegepast wierde: op min dan vier-en-twintig uren al de liberale gazetten ophou den te bestaan zaten zijne uitventers op 't droog en werden al zijne opstel lers tot meerder eer en glorie levend verbrand. Moeten wij voor zoo- iets bekom merd wezen? Och neen! maar programma's als dat van het Congres der Spaansche fanatieke lummels toonen ons, wat die mannen in hun schild voeren, die overal en altijd met het woord VRIJHEID op de lippen loopen, en in wezenlijkheid de zoete vrijheid met voeten trap pen en ze graag van lief de den nek zouden om wringen. In zijne zitting van Woensdag is1 .de commissie der kamer overgegaan tol de stemming der ingediende voorstellen tot herziening van artikel 47 der Grondwet. De zitting duurde drie uren. Ziehier de stemmingen foorstel Janson algemeen stem recht verworpen door 16 stemmen tegen 4. Stemden voor de HH. Janson, Feron, Houzeau en Sabatier. Voorstel Hanssens. De gevallen van onbekwaamheid en onwaardigheid in de wet opnemen met algemeene stem men verworpen. Voorstel Kolhomb.Algemeen stem recht niet voorwaarde ouderdom le bepalen op 23 jaar en 3 jaar woonst verworpen door 19 stemmen en eene onthouding. Voorstel Sabatier 23 jaar oud en twee jaar woonst met bijvoeging van be kwaamheid. Verworpen door 17 stem men tegen 3. Voorstel Hellepnlle. Vertegen woordiging der belangen verworpen door 13 stemmen tegen 3. Er blijft dus niet meer te stemmen dan over het voorstel Denayer. Twee nieuwe voorstellen werden inge diend door MM. Janson en Feron. Ziehier den uitslag: Het voorstel Janson, betrekkelijk de afschaffing van den cijns, wordt verwor pen. jrlet voorstel Feron wordt insgelijks verworpen JJet bouwingsslelsel van M. De Smet-de Nayer wordt aangenomen niet 13 stemmen legen 6. BS DE TOEKOM»

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 1