Min politiek en beter bestier. Wees tevreden iet uw lot! Bek waamheidskiézers liberale Associatie STADSNIEUWS. LIBERAL K op Zondag H» November, Yperen, 5" November 1892. Wij kunnen niel genoeg aanhalen wat de kaloten in hun programma schreven, wanneer zij met volle manden beloften aankwamen om hel zouraarswerk van 1" Februari voor te bereiden. Min politiek en beter bestier, riepen zij; vrijheid voor allen en in alles, broederlijkheideendracht en overeen- komst. Zooveel beloften, zooveel leugens. Nog nooit is de slad zoo slecht bestuurd geweest als heden; de partijhaat heerscht ten allen kante, men laat aan zekere man nen een onbepaald gezag, en wie voor sommige sleppedragers niet buigen, wil of zich elders dan in hunnen winkel gaat voorzien, wordt onmeedoogend vervolgd en gebroodroofd. Nog nooit is het stelsel van overdraging zoo zeer in voege geweest als heden. Niemand kan een stap gaan, niemand kan de minste daad verrichten zonder dat be taalde mouchards het loopen overklikken en door valsche berichten den toestand verslechten van dezen die ongelukkig ge noeg zijn onder het kalotenjük te moeten buigen Onze jappers welen dat, moesten zij deze soort van inkwisitie laten varen, zij weldra zouden zien dat vele hunner be dienden en werklieden zich om hen niet het minste bekommeren en dat, indien zij nu gehoorzamen en hel hoofd in den schoot leggen, het slechts uit dwang is. Hier en daar treft men er nog een aan die niet gedwee wil buigen voor die dwin gelanden; die zijne manier van denken en handelen niet wil verbergen,die den moed heeft van zijne denkwijze te verdedigen, maar, deze wordt weldra op het zwart boekje ingeschreven en hel duurt niet lang eer hij zonder komplimentén aan de deur gezet wordt. ij vinden een nieuw bewijs van het geen wij voorhouden ia de wegzending van den heer Gryffon, die sedert ettelijke jaren aan de werken van den waterdienst gehecht was, zoovele bewijzen van be voegdheid heeft gegeven en zijnen dienst uitoefende ter voldoening van al de be langhebbenden der stad. Maar de heer Gryffon heeft het onrer- gevelijk ongelijk gehad zijne onafhanke lijkheid te willen behouden; wachtmeester der pompiers, heeft hij hel voorbeeld zij ner officieren gevolgd en zijn ontslag ingediend, wanneer Colaerl het pompiers korps beschuldigde om het te kunnen aan stukken trekken, ten voordeele der mouchards aan wien hij zoovele beloften gedaan had. Indien men den heer Gryffon niet on middellijk heeft weggezonden, het is om dat er nog zeer belangrijke werken te doen waren, die hem onmisbaar maakten, en nu dat die werken gedaan zijn, zondt men hem weg, gelijk een booswicht, zon der dien maatregel eenigzins uit te leggen. Nog eens, Gryffon was te liberaal, hij durfde zijn ontslag als wachtmeester der pompiers geven, hij weigerde in dienst te blijven bij mannen die zijne officieren en zijne medegezellen laakten, hij deed zich in de maatschappij der Oud-Pompiers in schrijven, maar hij bleef denzelfden ijver toonen in zijne werkzaamheden,hij wrocht dag en nacht om zijnen dienst op te pas sen en iedereen te bevredigen, doch dit was onvoldoende, hij was liberaal, hij moest weg. De Burgemeester in parlibus had het alzoo beschikt en het moest zijn. Welnu, wanneer een stadsbestuur de speelbal geworden is van zulke mannen, die slechts dezen weten te bevoordeeligen die zich met lijf en ziel aan hen onder werpen; wanneer men ziet dat kerels, die niet liet minste gezag hebben, zich een recht toeëigenen dat hen niet toekomt en alzoo hunnen wil aan de stadsoverheid opdringen, mag men zeggen dat het be stuur in slechte handen gevallen is en dat mannen, die zich zoo gedwee laten gebie den, onwaardig zijn van hel ambt dat bun is toevertrouwd geweest. En zeggen dat wij, inboorlingen van Yperen, hier onderworpen zijn aan den willekeur van eene bende vreemde schui- felaars, gelijk Surmont en Golaert, die alles willen vernielen en verdelgen, die zich laten leiden door sleppedragers en flambeeuwlekkers welke niet dan hun eigen belang raadplegen; kortom,wanneer wij de schoonste instellingen zien verdwij nen, moeten wij al doen wat in onze macht is om die kerels*in hun verdelgings- werk tegen te houden en hen van liet stadhuis te jagen. Moed dan, liberalen, nu hebt gij die belovers aan het werk gezien, gij onder vindt wat zij van Yperen maken zouden indien zij nog langer aan het bewind bleven, spant al uwe krachten te samen, werkt onverpoosd om hen weg te borste len en bevrijdt de stad Yperen van den ondergang waarmede zij haar bedreigen. Sedert ln Februari van hel omkoopings- jaars 1891, ziet en hoort men alle ver achtelijke zaken, door de liefdadige chris telijke partijhaters uitvoeren. Zij zenden beambten weg, ontrooven het werk van de werklieden, ontnemen de bedieningen zoowel van den rijken als van den arme, bedriegen en ontfustelen in hel donker, alles wat maar behagen kan voor de pi laarbijters. Zoo hébben wij reeds menige staaltjes van hel vernuft!!! bestuur tegengekomen. En wilt gij nu weten wat zij voor den dag brengen om het volk den mond te stop pen Ziehier 1° Als ge honger en dorst hebt... zijt tevreden met uw lot. 2° Als ge uwe kinderen met 'nen ledi gen buik al weenende ziet slapen gaan... zijt G) tevreden met uw lot. 3" Wanneer in uw huishouden al het noodige ontbreekt en dat armoede en ellende op het gelaat van uw kroost, van uwe vrouw en kinderen te lezen staan... zijt tevreden met uw lol. 4° Wanneer uwe kinderen moeten sol daat worden, terwijl de rijke nietdoeners met een handvol goud zich vrij koopen... zijt tevreden met uw lot. 5" Wanneer de geldbezittende burgers en de nobelen alléén stemrecht bezitten, mogen de werklieden wel plichten ver vallen maar geene rechten genieten.... zijt tevreden met uw lot 6° ITebt ge honger om eene os levend le verslinden.ga dan voor eene been houwerij slaan, bezie goed de malsche ribbestukken, de overheerlijke biefslea- ken... laat ze door anderen opeten en weest te vreden met uw lol. Zulke roomsche raadgevingen rieken wat al te veel naar de kniebuieende on- derdanigheid van mijnheer den Deken en zijne zwarte beschaving. Zondag, 6n November, 1892, om o uro 's avonds, maandelijkscbe algemeene ver gadering in het gewoon lokaal. Zondag, '13" November, jaarlijksch feest, in het Zilveren Hoofd, samenge steld uit Concert en Bal. VAN YPEREN. Algemeene vergadering om 7 ure 's avonds, in liet Café de la Bourse, Cartonstraat. Herziening van het reglement. gHg—- c - - j "T^1 ■>- DAGORDEZ

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 2