1000 MENGELINGEN. Men houdt de zot met ons! In en om de Kamers. Nr 360. Zondag, 20n November 1892. Zond a gsblad der Stad en het Arron dissement YPEREN. BERICHT. 31e Jaar Men schrijft in: te Yperen,Dixmudeslrail, 18,ep op al de postbureelen. Alle affichenbij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordtverzocht alle hoegenaainde artikels uiterlijk tegen Vrijdagnamiddag,vrachtvrij en onderleekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel bij l'Agence 7/flt;as,52.Magdeleinestr. of te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 50 i'r. 'sjaars voor «Ie stad; 3 fr.voor Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. De personen die een abonnement nemen op de TOEKOMST voor 1893, zullen, van heden af tot 31" Decem ber, ons blad kosteloos ontvangen. Heden zijn verschenen de 18° 19® en 20e afleveringen. Ziehier den inhoud der 18e aflevering 397. Nr 13. 398 De vier hoeken der wereld. 399. Hij had geen herte. 401. Eene adreskaart. 402. De biechte van Bazil. 403. Hij was nog nuchter! 404. Nen familieboom. 405. Een zilveren frank bij de mossels. 406. De tandpijn. 407. Hij was vroeg te buis. 408. Een handicap. 409. Een drootn. 410. Pius IX in het gevang. 411. Een handdoek. 412. Hair dat krult. 413. Hij kapte zijnen arm af. 414. Tjeezeke en had zijn licht niet uitge daan. 415. Hij wist niet waar hij woonde. 416. De kat en de muizen. 417. Lezen om regen. 418. Hij deed zijnen hond opvullen. 419. Zij had zich een stuk uit de oor gebeten 420. De w® Clicquot was hertrouwd. 421. Zij was bijna de eerste. 422. Een mirakel van Lourdes. 423. Primus in de Astronomie. 424. Eene actrice is nooit verlegen. 425. Haar man was nog soldaat geweest. 426. Isidoor. Inde troonrede der klerikale raven die in de Wetstraat zetelen en ons goed staatsonderwijs heel en al ont redderden en poogden den doodslag toe te brengen, lezen wij de volgende onbeschaamdheid: Sedert acht jaar is de bevolking der lagere scholen steeds aangegroeid en de evenredigheid der leerlingen, welke een ge tuigschrift van bekwaamheid verwierven, in de kantonale wedstrijden, is geklommen van 27 tot 66 per honderd op het algeheel getal der mededingers. Hier ook dus is eene groote vooruitgang Groote vooruitgang op onder wijskundig gebied, onder dit fana tiek dompersministerie Ge moet toupet hebben om zoo'n kaakslag aan de openbare denkwijze te durven toebrengen. De goede scholen werden afgeschaft en 4 ol 5000 bekwame, wereldlijke ge diplomeerde onderwijzers en onder wijzeressen heeft men door domme, onwetende, fanatieke liefdebroerkens kosters en nonnen vervangen. De examen in de prijskampen aer lagere scholen zijn tegenwoordig tien maal eenvoudiger en gemakkelijker dan onder 't liberaal bestuur, omdat de broerkenskrochten met hunne on geleerde jongens wat onderscheidin gen zouden kunnen behalen!!! Dat noemt Beernaertvooruit gang liet adres in antwoord op de troon rede werd dus toevertrouwd aan ko ningWoeste. In dit antwoord zegt de geelaard dat men slechts met eene eerbiedige hand aan de grondwet mag raken. De Etoile doet met reden opmerken: dat de woestaard dus tegen het alge meen stemrecht is, hij die in 1870 hardnekkig, ditzelfde algemeen stem recht verdedigde In 't draaïen en in 't kazakkeeren is Woeste een meester. Van israëliet werd hij protestant, en van protestant, fanatiek, klerikaal- ultramontaan. Wat hij vroeger aan beden heeft, breekt hij thans af en werpt er slijk op. En het zijn zulke kluchtspelers, zulke kazakkeerders, die aan het hoofd der klerikale partij staan, (jie de wet geven aan Beernaert en O Schaamte of politieke eerlijkheid is bij dit heerschap niet te vinden, het is en blijft een draaier, een goochelaar die met gedekte kunst grepen omgaat. Zitting van 17 November. REDEVOERING VAN M. JANSON. Beraadslaging over de troonrede. M. Janson. De troonrede heeft aan onze verwachting niet beantwoord. Geen enkel der groote problema's wordt opgelost die aan de beraadslaging onder worpen zijn. Het was gansch overbodig de Kamers zoo plechtig te openen om niets te verrichten. AVelk verschil met de troonreden van vroeger f- Al de deuren blijven open De troonrede zegt dat de toestand ernstig en belangrijk is, en over het land blijft het gouvernement stom. Men moet uit dien poel geraken en zich geene begoochelingen maken. M. Janson doet een vaderlandsch beroep op de Kamers. M. Janson leest eenige uittreksels uit de troonrede en vooral het volgende: De herzie ning moet een duurzaam werk van recht vaardigheid wezen, waardig van 't Congres, Ik stel voor dat men dit in het adres zette. Zullen de conservatieven voor d'orde in staan Dat zij oppassen! Men miskent niet ongestraft de vrijheids lievende gevoelens van het volk. Volhardt niet in ze te miskennen. (Toejuichingen). Denkt gij dat de afgeveerdigden van het volk, hier gestuurd om de herziening te stemmen, het hoofd buigen zullen indien het algemeen stemrecht wordt verworpen? Er moet rekening worden gehouden van de rechtvaardige eischen des volks. Welk is het stelsel van het Gouvernement? Spreker herinnert de spreuk die in de Grondwet staat: Atle macht komt uit het volk en stelt voor in het antwoord op de troonrede wat meer vuur te brengen. M. Janson bewijst dat de ouderdoms- bepaling op 25 jaar, zooals de kommissie der XXI het voorstelt, op een schaterlach zal onthaald worden. M.MWoeste en Frère onderbreken den spreker. 5 CENTIEMEN HET MEMMESS. DE TOEKOMST >100. publiols.» 1!

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 1