Een goed gedacht. Sinte Cecilia. Vlaamsche Ster. STADSNIEUWS. donderende stem, als door een spreektrom pet Leve 't algemeen stemrecht In min dan twee minuten tijds kwamen zes brigaden policieagenten toegestormd.den sabel in de vuist. Het vaderland was gered. (La Chronique). Yperen, 26" November 1892. Een onzer vrienden, ziende hoe moeie- 1 ijk men in de Kamers overeenkomt over de kwestie der herziening, stelt de vol gende vraag voor Daar het eenvoudig algemeen stemrecht de twee derden der stemmen niet zal be komen, zou men, uit bevrediging, het volgende niet kunnen aannemen 1° Alle Belg die den ouderdom van dertig jaar bereikt heeft is kiezer in alle graden, 't is te zeggen voor de gemeente, de provincie en de Kamers; 2° Alle Belg in bezit van een diploma, afgeleverd bij het uittreden van het lager of het middelbaar onderwijs, zal kiezer zijn aan den ouderdom van 21 jaar; 3° Nochtans alle Belg die geen diploma bezit en wenscht kiezer te worden vóór dat hij den ouderdom van 30 jaren be reikt hebbe, zal zich mogen aanbieden om een exaam af te leggen voor eene commis sie van negen leden, voorgezeten door eenen magistraat 4° Het exaam zou zich bepalen bij de kennis der belgische grondwet en te kunnen lezen en schrijven. S° De politieke partijen zullen 't recht hebben getuigen te zenden waarvan hel getal door de wet zal bepaald worden. 6" De stemming zal verplichtend en werktuigelijk zijn. Wat denken onze XXI er over? De denkwijze der provincie is altijd de b, wijsrede die men inbrengt tegen de aanhangers van demokratische hervor mingen. Indien het gevoelen der Ypersche Libe ralen van eenig gewicht kan zijn in de beraadslagingen onzer onbetwiste hoofd mannen zal ik hun zeggen dal onze vrienden waarlijk ontmoedigd zijn zoo vele uitmuntende mannen der linkerzijde te zien foppen en bedriegen door de advo- kalenslreken van Woeste en Beernaert. De linkerzijde vergeet dat zij meesier is van den toestand. Indien zij er niet in ge lukt overeen te konten over het algemeen stemrecht, waarom geven al hare leden hun onwrikbaar besluit niet te kennen van voor niets ter wereld te stemmen voor het occupatie stolsel, noch voor de bewoning, r.och voor al de konkelfoese- rijen waarmede De Smet-de Naeyer ons wil in slape wiegen en waarvan niemand in onze partij hooren wil? Niet een dezer stelsels kan gelukken zonder de medehulp der linkerzijde. Wel nu, nemen wij het vaste en onveranderlijk besluit die medehulp hardnekkig te wei geren Alzoo zal de zaak klaar komen. Onze godvruchtige meesters beginnen te zien dal het gezag van alle bekoorlijk heid ontbloot is wanneer het niet is ge steund op de populariteit en de politieke achting. Het geweld der bewindhebbers ver vangt zeer slecht het gemangel van sym pathie bij de onderhoorigen. 't Is gelijk, men slachtoffert een zeer groot getal kleine bedienden. Elk uittre dend lid van 't is gelijk welke openbare instelling wordt vervangen, welke ook zijne titels zijn mogen, door eenen sleppe- drager van 't stadhuis; de getnaligste libe raal zelfs is bedreigd met wegzending. Ongelukkiglijk is het getal eerzuchligen zeer groot bij de katholieken. Er zijn meer klerikalen te plaatsen dan er libera len weg te borstelen zijn. Maar dat men oppasse bij de verande ring Al dezen die medegeholpen hebben in de afzettingen van kleine en nederige ambtenaren, zullen hunne beurt hebben en zullen alzoo leeren dal een mensch, welke zijne denkwijze ook zij, niet moet toegeven aan zekere schanddaden. X. Het Sinte Ceciliafeest is op eene waar dige wijze door do Moatschappij dor Oud-Pompiers gevierd geweest. Zondag middag deed het muziek een uitstapje rond de stad en honderden per sonen vergezelden het op dezen tocht. Dinsdag, van 7 ure reeds,was de groote zaal der 'Èeurs, opgepropt met leden die met hunne familie gekomen waren om het schoon Concerten hel vermakelijk bal bij te wonen. Niet min dan acht. honderd menschen verdrongen zich in de feestzaal en getuigden alzoo van hunne sympathie voor hel doodgeboren kind waarmede onze gebenedijde wjjwaterpaprertjos over korten lijd nog durfden spotten. liet concert was eerlij; en prachtig, de verschillende stukken van 'l program ma werden op eene meesterlijke wijze uitgevoerd en iedereen bestatigde met voldoening den wonderbaren voortgang dien hel muziek in zoo een korten tijd gedaan had. De heer Deliège, muziek meester der Oud-Pompiers, mag zich be roemen een wonder verricht te hebben, want hij heeft alle verwachtingen over troffen. Het bal,dat onmiddelijk op het Concert volgde, was ook zeer aantrekkelijk en levendig. Men danste en sprong met eene vrolijkheid en een vermaak dat het aan genaam was om zien. Wie niet tot den dans gezind was plaatste zich op de gale- riën om de huppelende en wemelende menigte te aanschouwen en iedereen ver maakte zich naar zijne goesting. Wij danken de Commissie der Maat schappij voor het prachtig en aangenaam feest dat zij ons verschaft heeft, wij zijn gelukkig te bestatigen dat hare pogingen vruchten dragen en dat het getal leden nog immer aangroeit. Wat wij daarin zien is eene krachtige protestatie van al de weldenkende Yper- lingen tegen het willekeurig bestuur dér zeuraars, die zich inbeelden voor immer de liberalen onder den voet te houden en de schoonste en nuttigste gestichten en instellingen onzer stad te vernietigen ten voordeele van hunne domperskrochten en hunne flambeeuwlekkers. Voor een jaar nog zag men de toekomst met zwarte wolken beneveld, maar thans durft iedereen vrij en vrank toonen wat hij is, niemand aarzelt nog zijne denkwijze te laten kennen en er bestaat een verbond onder de liberalen om onverpoosd te strij den voor de verlossing der stad Yperen. Die verandering hebben wij grooten- deels aan do inrichting der Maatschappij van Oud-Pompiers te danken, 't Is in die maatschappij dat de liberalen zich hebben de hand gegeven om eenpariglijk te wer ken tegen de indringers en 'l is met de le den dezer maatschappij dal wij zullen zegepralen Zondag, 20 November, had de tweede ver tooning plaats der Tooneelmaatschappij De Vlaamsche Ster. Gezien het groot sukces van de eerste ver- tooning, was de zaal nogmaals gestampt vol' eu zij liebbeu nicer Jau ïxunueru personen moeten weigeren Nogeens heeft de vertooning allerbest ge- Inkt; de tooneelstukken waren ook voor het volk zeer aanlokkend. Al de tooneelisten hebben gewedijverd om ter best en 't ware overbodig hen lof toe te zwaaien,men kent de heeren Creus, K. en E. Deweerdt, Delmotte, Aernout,Mai!lard, Declercq en de figuranten. Wij moeten nochtans eene bijzondere melding inaken van mejuffer Louisa Creus, voor de eerste maal dat zij eene zware rol te spelen had. In liet stuk: Het Blinde Kindwas zij de vrouw van eenen koopman en moeder van een eenig blind kind zij maakte veel verdriet in de-handelwijze van haren echtge noot en de blindheid van haar dochtertje. Gok was zij bespied door haren man, die van zijnen vriend hoorde dat zij de huwe- 1 ij lesplichten te buiten ging als li ij op reis was; doch hij ondervond dat hij door den- zellden vriend bedrogen was, welke zijné vrouw kwam lasteren, want zij was rechtzin nig en eene der beste gaden. Zeker heeft mejuffer L. Creus deze ról gespeeld zooals het waarlijk zou gebeurd zijn; de spraak, de gebaren, de bewegingen, niets ontbrak er. en het volk heeft bestatigd dat zij buiten alle verwachtingen, voor de tweede maal zeer wel gespeeld heeft. W ij bieden onze hartelijke gelukwenschen aan haar, alsook aan have kleine zuster Maria Creus, die de rol speelde van het blinde kind. Ook heeft zij zonder de minste aandoening de natuurgaaf wedergegeven, waarmede zij gelast was. Insgelijks onze gelukwenschen aan de juffers Ameel en Cuvelier, jonge liefhebsiers van Staden, die doorliet pubhek menigmaal toegejuicht zijn geweest, yoor haar kundig spel. Kortom,allen mogen deelen in de lofspraak (1) De onzijdige wijk beslaat uit eenige stralen rond het palcis des Rollings, de Kamer en de ministeries. Alle politieke betoogingen zijn verboden in deze wijk.

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 2