Klerikale Ypersche zeden. Rechterlijk Nieuws. Werkerslier. 25° Verjaringsfeest. op welke de liberalen de verdraagzaam- lieid verstaan. Welnu, zedepreker, moesten de libera len de verdraagzaamheid \erstaan zooals gij, liet ware reeds lang dat gij hel loon uwer lasteringen zoudt ontvangen hebben. Maar zij hebben medelijden met u, omdat gij maar een verncuteld manneken zijt en al uwe lasteringen, al uw gezeever en uwe valsche beschuldigingen komen op de hoogte van hun misprijzen niet. Maar wij verwittigen het bestuur der Ylaamsche Ster dat wij de weigering der ii tooneelzaal aan de stad zullen vragen. Hier komt de aap uit de mouw. Garcasson zou willen met de Vlaam- sche Sier doen wat hij vroeger beproefde met de Maatschappij van het Onderwijs bij middel van aanschouwing; daar ook vond hij middel om gal en venijn Ie spu wen en die maatschappij de zaal te doen ontzeggen, maar zijne pogingen bleven vruchteloos en nu weet men de reden waarom hij zulks poogde. Overal wil hij het gras onder de voelen maaien en alles onderkruipen om zich zelf in de plaats te stekenen moest hij de blauwe schenen tellen die hij reeds geloopen heeft, hij zou er mank van gaan. Wij zullen ons veroorloven aan Carcas- son cene tegenstelling van zijn artikel te geven met het volgende: Maandag jl. vierden de leden der Stads- harmonie hel St. Ceciliafecst en er werd een banket gegeven in de pompierszaal. Vele dier klerikale mannen waren zoo dronke als zwitsers, zoo onbeschoft als zakkendragers en zoo ongemanierd als verkens. Wij zeggen vele en niet allen want er zijn onder het getal muzikanten nog menschen die de welvoegelijkheid en zich ze!ven eerbiedigen. Zoo dal die vele zicli veroorloofden zwijnsmanieren aan de tafel te doen, de zaal te bevuilen met allerhande voorwerpen die den eet lust benamen, en zich aanboden in een gezelschap, (waar Schepenen, provinciale raadsleden en andere ambtenaren tegen woordig waren), in eenen staat die door de Loi-tVet als strafbaar aanzien wordt. Vloeken gelijk de ketters, brassen en zuipen, krakeelen, twisten en uitschelden, spuwen en brin de feestzaal, ziedaar wat die ongemanierde kerels durfden doen zonder dat hunne overheden het wagen durfden hen aan do deur te zeiten en vruchteloos poogden hen tol de orde te roepen. Zou Carcasson daarover ook niet een artikeltje schrijven in zijn godvruchtig lougenaarsbladje Maar neen, het is van zijn volk, 't zijn zijne mannen die zich daaraan plichtig hebben gemaakt en hij beeft er geen belang bij die maatschappij te onderkruipen. O! die valsche gemiste paler In de zitting van 2 December 1.1. heeft de burgerlijke Rechtbank van Yperen den heer Eduard Froidure, opsteller van het Journal d'ïpres, tof 800 fr. schade en intresten en de onkosten van 't proces veroordeeld voor laster jegens den lieer A. Thicbault, oud-officier der Pompiers en bediende van 'l parket. Het vonnis zal in drij weekbladen bekend gemaakt wor den, naar keuze van den beleedigde. Deze maatschappij gaf verleden Zondag een luisterlijk bal, aan hare eere- en wer kende leden, Ier gelegenheid van Ste- Cecilia, in haarlokaal Ju Lion noir Boèsinghestraat. Nog nooit was zulk feest zoo vermake lijk, zoo geestdriftig dan dat van Zondag, Vele dansers en danseressen waren opge komen cm daar eenige aangename uren door te brengen; en wij moeten er bijvoe gen dal. liet. allen feestvierders waren van eerslc klas. Van het begin tol liet einde zou men gezegd hebben dat het éénen dans was; niemand verlrok vooraleer het uur van rusten geslagen was. Broeder en zusterliefde zonder weerga, en niet hel minste woord onverschil, zooals heiove rigens gebeurt in alle liberale kringen. Voorwaar, het was een der beste dans- fcesljes die de Lier ooit gegeven beeft, en de commissie mag er fier op zijn,zulke aangename avonden te zien doorbrengen, Wij sturen onze beste gelukwenschen aan den heer Voorzitter Em. Bayen en aan de commissie. Men late ons nochtans toe er eenige woorden bij te voegen aangaande de dansfeesten, niet alleenlijk in de IVer kerslier maar in al de hals. Men ziet in elke parlie der dansfeesten, slechts één lander; ware het niet geraadzaam van er twee in iedere partij of drij in geheel het dansfeest te geven? Wij hebb. n bemerkt in hef bal van de Werkerslier dat niemand nagelaten heeft dezen aan- genamen dans te flikkeren; daaruit be- staligen wij dat iedereen bekwaam is hem te dansen, en dat hij bijgevolg ook meer te berde zou moeten verschijnen meer zijn liefhebbers van den lancier alléén dan van al de andere dansen. Mocht deze bemerking aangenomen worden in alle dansfeesten, wij hebben ze gemaakt in den naam van alle ware liefhebbers. Morgen Zondag, om 7 ure, geeft de zelfde Zangtnaalscliappij een schoon con cert, dat ook aangeboden is aan hare eere-leden. Volgens het programma verwachten wij ons aan iets puiks. Wij twijfelen ni.et of de zaal zal nogmaals te klein zijn. Nu, te beter! De 'Werkerslier, zoo als men weet, is samengesteld uit moe dige kunstliefhebbers, die niets yerwaar- loozen om hunne leden schoone en aan gename feesten te verschaffen en hen ware voor hun geld geven. De maatschappij De Ware Kruisboog schutters, gevestigd in den Prince Royal, Vleeschhouwerstraat, vierde verleden Maan dag haar 25" verjaringsfeest. Dat jubeleum mag onder de puikste feesten gerangschikt worden, die wij ooit beleefden. "De zaal was heel mooi en met veel smaak versierd. De vaderlandsche driekleurvaan wapperde aan den gevel. Eenige prachtige transparanten versierden de vensters en gaven het lokaal een heel feestelijk uitzicht. De achterplaats was rijk verlicht. Geheel liet lokaal was in zijn beste feestgewaad gestoken en alles deed voorzien dat liet hier een prachtig, rijk, opperbest gelukt feest gold. De leden vergaderden om 4 ure namiddag bij hunnen gilclebroêr E Goutrez, in de Aca demie, Neêrmarkt. Allen staken in hun beste pak. In groep trokken zij opgeruimd en wel gemoed naar het lokaal, waar de eerewijn hun aangeboden werd door den eere-hoofd- man, Heer Emiel Rabau-de Roriff, die hen allen in gepaste en welgemeende woorden welkom wenschtte. Het was immers dank aan zijne onuit puttelijke mildheid dat de 25e verjaring zoo luisterlijk gevierd werd. Hij is wel degelijk de rechte man op de rechte plaats. Met raad en daad is hij immer bereid de Maatschappij in alle omstandigheden bij te springen, en dank aan hem heeft zij alle moeielijkheden, allen tegenspoed gemakkelijk weten"te boven te komen. Door zulk een man op de goede baan voortgeholpen en beschermd moest zij wel groeien en bloeien en komen tot den rang, dien zij nu onder de maatschappijen der stad bekleelt. Bij dat gul en hartelijk onthaal was iedereen opgetogen van vreugde en de grootste geestdrift heersclite alom. Om 5 ure begon eene groote en luisterlijke prijsschietingr, waarvan de mooie prijzen door de deelnemers lievig betwist werden. Om 8 ure zette men zich aan tafel, waar een lekker feestmaal opgediseht werd, weeral aan de maatschappij opgedragen door haren beminden eere-hoofdman,Heer Emie! Rabau- de Roriff. De spijskaart, waarop een tiental gerechten en nagerechten, benevens drie soorten van fijne wijnen aangekondigd waren deed reeds 't water in den mond komen. Onnoodig te zeggen dat allen eere deden aan dat lekker maal en zich de dampende en geurige spijzen smaken lieten, terwijl alles met menig glaasje van den fijnst en overgo ten werd. De leden konden zooveel goedheid van wege hunnen eere-hoofdman niet onbe antwoord laten. Om hem een garingen blijk hunner erkentenis en verkleefdheid te geven, beden zij hem en den heer onder-voorzitter eenen schoonen bloemtuil en eene prachtige kroon aan. Overbodig te zeggen dat de tongen los ge raakten, dat men aan gezelligen kout, aan zang en vermaak vollen toom liet en dat tot laat in den nacht. Heildronken werden voor gesteld en deden de gulste geestdrift ont staan. De beer eere-hoofdman heeft op zijne beurt de leden bedankt voor hunne diepe verkleefdheid en hun op voorhand verklaard bij 5 jaar de 30° verjaring, zoo mogelijk met nog meer luister te vieren. 's Anderendaags, om 6 ure 's avonds hield men tot slot nog eene gezellige bijeenkomst, eene soort van kandeeltje, waar weeral niets dan vermaak en hartelijkheid heerschten. Het was een feest, in een woord, zooals wij er weinige beloven mogen en, dat bij allen het genotvolste aandenken achterlaten zal. Eere dus aan de Ware Kruisboog schutters, die zoo plechtig, zoo luisterlijk en zoo gulhartig tevens hun 25" verjaringsfeest weten te vieren. Dank aan den lieer eere- hoofdman voor de verregaande mildheid en g—

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 2