Werkerslier. ALGEMEEN STEMRECHT te Antwerpen. V" j, zijn met mijne eer en mjne eerlijkhei I -fb'ï werkman. )i Gij verstaalMijnheer de Burge- meesterdat het al droevig genoeg is van eenen openbaren dienst afgezet te wordendien ik 12 jaren lang met iever n en zelfverloochening vervuld heb. Ik verdien niet in mijne eerlijkheid aan- gerand te worden. TFees £00 goedMijnheer de Burge- >i meester, mij de oorzaak mijner afzet- ting te laten kennen en aanvaard de verzekemijner rechtzinnigstehoog- achting. {get.)A. GRYFFON. Wij vragen het nu aan alle verstandige en onpartijdige lieden, waar is de onbe schoftheid waarvan de burgervader klaagt Kan men op eene beleefder wijze vragen dat men recht late wedervaren aan vvien recht toekomt? Maar burgemeester Surmont denkt er anders over en de brief dien hij van Gryf- fon ontvangen heeft zet hem geheel en ganscli tegen den muur en hij staat met zijnen mond vol landen. Nog een bewijs: De burgemeester beweert dat Gryffon de werken van Blaton onder water heeft gesleken met eene sluisdeur te openen. Welnu, schepen Colaert bekent dat hij integendeel in zijne tegenwoordigheid de sluisdeur heeft gesloten. Is dit niet de schoonste kaakslag dien men geven kan En bewijst deze bekente nis nietten volle dat al de uilvluchlsels van den burgemeester eene aaneenscha keling van leugens zijn, waarvan een ernstig man zich niet zou durven bedie nen Wij hebben het altijd gezegd en wij herhalen het, alle middels zijn goed voor de kaloten om hun doel te bereiken. De kiezing nadert; en zij willen zich in staat stellen de beloften te voldoen die zij aan de uitgekochte mannen van Februari gedaan hebben, om nogmaals op hunne slem te mogen rekenen. Maar dit zal niet baten, hunne schandige handelwijze ver bittert de eerlijke lieden, die hen bij de eerste gelegenheid zullen bewijzen dat zij zulke bestuurders gemakkelijk missen kunnen. Want als men zijnen toevlucht moet nemen tot leugens om zich te ver- schoonen, mag men zeggen dat men rijp is voor het verval. Zondag j.l. gaf de koormaatschappij de fVerkerslier aan hare eere-leden een puik concert, waarvan iedereen hel beste aandenken zal blijven behouden. Dit concert, bestuurd door den lieerA. Balmakers, was samengesteld uit koor zangen, romancen, muziekstukken voor symphonie en kluchtliederen. Het heeft volkomen gelukt en de leden dezer maat schappij, die allen werklieden zijn, heb ben ten volle bewezen dat zi, voor geene moeite noch opofferingen terugschrikken om hunne leden aangename feesten te verschaffen. Wij willen hier den lof niet maken van dezen of genen liefhebber, wij zullen ons bepalen met te zeggen dal allen zich van hunne taak gekweten hebben lot groote voldoening der toehoorders. De zaal van den Zwarten Leeuw was te klein om de toegestroomde liefhebbers te bevatten en het puik der Ypersche bur gerij was cr ruimschoots vertegenwoor digd. Na hel concert werd er een dansfeest gegeven, dat tot in de kleine uurtjes duurde en waar de leden zich zeer wel vermaakt hebben. Wij vvenschen de hecren Voorzitter en bestuurleden geluk over het schoon feest dal zij hebben ingericht en wij bedanken ben uil den grond onzes harten voor de zalige stonden die zij ons verschaft hebben. Eene maatschappij, die zulke feesten inricht om hare eereleden te voldoen,dient ondersteund te worden door iedereen en voor den lagen prijs die de eereleden be talen, hebben zij meer verzet en vermaak dan zij zouden kunnen vvenschen. Door plaatsgebrek moeten twee artikels, de eene over liet banket der Oud-Pompiers en de andere over de voordracht met oxyliy- driscli licht,verschoven worden tot de naaste week. MAATSCHAPPIJ Burgerwacht van Ypereu. SCHIETING van Donderdag 8" December Legon Emile Vermeulen Henri Froidure Robert Justice Jean Ligy Albert Butaye Arthur Vantholl Henri Froidure 'Eug. Masscbeleyn Alpli. Boedt Léon Minnekeer Ange. Gewoon blazoen. 25 20 20 25 25 23 25 20 20 20 20 20 20 25 23 2() 20 20 25 25 20 20 25 20 25 20 25 20 20 25 25 20 20 20 25 25 20 20 20 25 20 23 20 23 20 20 25 23 20 20 23 25 20 20 20 115 t 13 110 110 110 110 110 110 110 110 110 BURGERSTAND van den 2" tot den 9" December 1892. Geboorten: Mannelijk geslacht, '10; Vrouwelijk id., 4. Huwelijken: Larnout, Petrus, daglooner en Callewaert, Rosalia, dagloonster. Pannekoucke, Polydo- rus, stoeldraaier, en Six Maria, dagloonster. Six, Polydorus, daglooner, en Libbrecht, Cle mentina, kantwerkster. Sterfgevallen Duthoo, Sophia, 46 jaren, dienstmeid, onge huwd, Thouroutstraat. Tiboux, Justina. 86 iaren, zonder beroep, ongehuwd, Mondstraat. Lamole. Séraphina, 74 jaren, dagloonster, echtgenoote van Deruyter, Joanus, Meenen- straat. Dumolin, Petrus, 72 jaren, dagloo ner, echtgenoot van Rosalia Beernaerl; Meenen- straat. Goudezeune, Sophia, 39 jaren, kant werkster, ongehuwd, Thouroutstraat. Dob- belaere, Julius, 11 jaren, schoolier, St-Janse- niusstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 5; vrouwelijk id., 2. GROOTE MANIFESTATIE VOOR Bc sloct. De Antwerpsche bevolking heeft Maandag- een. krachtdadigen eisch aan de regeering doen kennen. De manifestatie was grootsch en indrukwekkend. Tien duizend personen bevonden zich reeds voor 8 ure op de Ge meenteplaats, Handels- en Kunstleien. Om 8 1/2 ure zet de stoet zich in beweging, vooraan gaan de afgevaardigden der°ver- schillige politieke korpsen gevolgd door het muziek der Ware vriendenWij merken meer dan 250 vlaggen, opschriften en trans paranten, waartusschen: Voor Algemeen Stemrecht en zelf regeering-. De Libe rale Maatschappij Help u Zeiven eischt net Algemeen Stemrecht-, het Stemrecht kunnen en zullen wij nemen wij Belgen eischen Algemeen Stemrecht zonder Algemeen Stemrecht geen vooruitgang wij 'willen wat is Recht en icinnen als wij willen, de Socialistische Arbeiders partij eischt het Algemeen Stemrecht enz. Twee talrijke groepen studenten hebben zich bij de betooging aangesloten. De dokwerkers zingen een stemrechtlied. Wanneer de betooging voorbij het gouver- nementtiotel gaat, houden de muziekkorpsen op te spelen. worden de afgevaardigden ontvangen door den heer burgemeester Jan Van Ryswöck. Verschillende gemeenteraadsleden bevinden zich aan zijne zijde, zooals MM. Cupénjs, Van Kuyck, Van de Walle enz. M. Calle waert neemt vervolgens het woord, en 11a eenige harte ijke woorden tot den heer burgemeester gericht te hebben, verklaart bij dat de schrijver lezing zal geven der petitie welke hij den burgemeester verzoekt aan de wetgevende kamers te laten gewor den. In dit verzoekschrift protesteert de Antwerpsche bevolking, tegen het besluit der XXt en verklaart dat alleen liet alge meen stemrecht een einde zal kunnen stel len aan de crisis welke in ons land woedt. Hij vraagt dat de heer burgemeeeter dit verzoek aan de regeering zou doen kennen, aangezien de gouverneur der provincie, ba ron Osy, geweigerd heeft zich hiermee te gelasten. I11 hartelijke woorden zooals hij alleen dit kan, antwoordt M. de Burgemeester en zegt: dat hij gelukkig is den plicht welken hem door de Antwerpsche bevolking wordt opge dragen, te vervullen, alhoewel in dit geval het niet geheel tot zijne ambtsbezigheid be hoort. De betnoging is grootsch en indrukwek kend, zegt hij verder, en ik leg hier ffe ver klaring af, dat de wensch welke de Ant werpsche bevolking op zoo krachtdadige wijze komt uit te drukkeu, ook die is van den raad. Op liet wliMliiutM

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 2