granenenzaden diiiveribooneli, Bakkerij en Winke De woorden van M. den Burgemeester worden op luide toejuiching onthaald, waar op zich de stoet op nieuw in beweging zet naar het Rubenspaleis. De défilé duurt onge veer een uur. Ibi het Stubcuspnlcls. Het bureel was samengesteld als volgt: de HH. Paul Jatison, Lambiotte, Hanrez en Robert uit Brussel; de HH. Jeanne uit Ber gen; Broquet Doornik; allen volksvertegen woordigers M.M. Cupérus, Gittens, Max Rooses, Groesser, De Beaume, Wille keus, Van de Walle, Dyckmans, algevaardigde van den Laudelijken katholieken Boud, gemeente- en provinciale raadsheeren, in een woord, de kern der politieke mannen onzer Scheldestad. Toen de HH. Volksver tegenwoordigers binnentraden bracht men hun eene schitterende ovatie. De heer Callewaert zit voor. BI. Calle*vaei*t bespreekt hetgroote be lang der manifestatie, die schitterend gelukt is, het volk zal zegepralen. Wij werden op uiterst vriendelijke wijze door onzen geliefden burgemeester ontvan gen. (Geroep Leve onze Jan). Hij zal onzen wensch aan de Kamer overbrengen. Hij ver klaarde zich persoonlijk voor het Algemeen Stemrecht even als 't grootste deel der leden des gemeenteraads. Wij hebben onze teleurstelling opgeloopen bij M. Osy, (Hoe.' Roe!) hij heeft ons vlak weg wandelen gezonden. Hij zegde uw ver toogschrift naar de Kamer en niet naar den Koning te kunnen zenden. (Hoe.' Hoe.'J Wij hadden gedacht op hem te mogen rekenen. De Bond voor Algemeen Stemrecht van Amsterdam, heeft ons een wensch van toe treding laten geworden. Uc heer Magernians stelt voor eene depeche aan den heer Girret van Amster dam te zenden om te zeggen dat de Zuid- Nederlanders hunne broeders van gene zijde van den Moerdijk, hen de broederlijk- ste gevoelens toedragen. IM. Goetstchalh.De heer burgemeester heeft gezegd dat hij zich betrouwde op de manifestanten, om de rust te handhaven. Wij hebben woord gehouden, doch, zal er vrede blijven lieerschen, indien men het volk blijft tarten? De natie vraagt Algemeen Stemrecht! Het moet dit hebben! Wij zullen alle wettelijke middelen beproeven. Vroeger waren er maar enkele volksvertegenwoordi gers die voor alleman kiezer durfden vooruitkomen. Nu zijn er 31. Dat geeft ons hoop. Laat ons blijven mani festeeren, tot wij volkomen voldoening zul len verkrijgen. Hij vraagt zich af wat de cijns verricht heeft? Wat de cijns niet kan! mogen wij van het Algemeen Stemrecht ver wachten. De heer Callewatrt (voorzitter) bedankt de aanwezige Kamerleden. Mr [Sohci-l wenscht de Antwerpenaars geluk met hunne betooging. Wij zullen aan hunne verwachting beantwoorden.De reactie zal het uiterste wagen, uit egoïsme, uit schrikDe vooruitstrevers zijn de ware ver dedigers van rust en vooruitgang. Het privi legie van den cijns is dood. Het moet vervan gen worden door een beginsel van gelijkheid. Spreker onderzoekt de voorgebraclie stel sels. Alle achteruitkruipers spannen samen. Men heeft ons vroeger als afbrekers dei- grondwet doen doorgaan; wij zijn hare beste verdedigers, daar wij willen verbeteren wat er slecht in is om ze volmaakt te maken 1 (Het slot zijner redevoer ing wordt vooral luid) uchtig toegejuicht). Karei willeken». Waren de minis ters en hunne trawanten aanwezig, zij zou den ondervinden dat al de standen het alge meen stemrecht eischen. Wij zijn geene revolutionnairen, wij hebben liet bewezen. De tegenwerking der jappers en al'e achter uitkruipers voorspelt niets goeds. Wat ons betreft, wij zullen hardnekkig voortgaan. Gaat de herziening naar onzen wensch, dan komt daarvan de eer toe aan de kamerleden die in den vollen zin des woords, volksver tegenwoordigers zijn. Wij moeten alle partij schap ter zijue stellen. De rechtvaardigheid moet ons geleiden Lange toejuichingen). M. Callewaert. Ik ga het woord ver- leenen aan den heer Dyckmans,afgevaardigde van den katholieken bond. M. Dyckmans. lk spreek als katho liek. Wij moeten ook de rechtvaardigheid voorstaan, de katholieken hebben zich tot nu toe vijandig getoond aan het algemeen stemrecht, lk heb er aan gehouden dat een katholieke stem zich hier late hooren. Gelijk de heer Robert zegde, het privilegie is dood, het zal niet herleven. De heer Dyckmans hoopt zijne partijgenooten voor het algemeen stemrecht te winnen. M. Eugceu Van «Ie Walle (ovatie). Er is genoeg gebabbeld, er moet gehandeld worden.De leus van aen diepbetreurUen Aug. Michiels, moet in praktijk gesteld worden. Wij vinden tegenstrevers in de heeren Irère en Woeste. Door onze werking zullen wij die dwarsboomen. De heer Van de Walle hoopt dat alle volkskrachten zich zullen vereeni gen. Het algemeen stemrecht zal rechtvaar dig rechten doen ontstaan. M. Paul Jiaiison lange ovatie). Men zingt (leve onze Paul).Het algemeen stem recht is eene kwestie van nationaal belang. Hoe is het mogelijk dat dit zoo lang miskend werd, juist doör diegenen, die zeggen het politiek doorzicht in pacht te hebben On danks alle hinderpalen, gaat het rechtvaar digheidsbeginsel zijn zegepraal te gemoet. Geen enkel Staatsbestuur kan aan den wil des volks weerstaan. Sinds twee-en-zestig jaren werd de meerderheid der natie mis kend. Zijt gij onwaardigen Zijt gij dommer dan de franschen, dan de duitscliers, dan de afrikanen Zijn er hier personen die zich te dom achten om kiezer te zijn In de Kamer vindeD wij tegenstrevers, links en rechts, maar wij vreezen niet voor de toekomst. Onze tegenwoordige Kamers werden door 58,000 kiezers aangesteld, om grootmoedig opsiand van een schandig voorrecht te doen. De Kamer dient rekenschap te houden van den wensch dezer vergadering en van de drukpers. Bestaat er hier verschil tusschen vreemdelingen en de personen die geen kies recht genieten Neen 1 Alle Belgen zijn niet gelijk voor de wetZoolang wij het alge meen stemrecht niet hebben, mag men zeg gen wie geen rechten geniet moet ook geen plichten vervullen.» De betooging van heden bewijst dat de sinjorenhet willen.Ik wenschte eene vergadering bij te wonen van personen die geen algemeen stemrecht verlangen. Art. 47 mag door geen ander voorrecht vervan gen worden. (Gedut ende ruim lien minu ten wordt de gi oote vollist) ibuwi toege juicht). De heer Callewaert geeft lezing van den wensch welke door tusschenkomst des bur gemeesters aan de kamer zal gezonden wor den. (Laatste Nieuws). IJ PR It EN 3 December 10 December Tarwe 15,800 17-73 15,500 1 7-57 Rogge 1)300 14 87 •1.200 14-30 Haver 900 15-50 1,100 1 o-7 5 Erweten •1.800' 19-00 500 20-50 Boontjes oooj 00-00 8.)0 18-75 Aardap. 4,000' o 00 2.500 5-50 Reter 11,858 515 00 10,987 555-00 Eiers,25; 5-70 1 5-70 Bericht. bij Heuri HOFLA.CK, Dixniadc*tr,iat, 35, Ypcreu, te bekomen: ALLE SLACH VAN voor duiven en allerlei pluimgedierte vooral van eerste kwaliteit; dit alles aan de genadigste prijzen. Bier in flesschen van eerste soort. STAD YPEREN BOTERMARKT. Luisterlijke gegeven door ae Maatschappij de Geburcu, gevestigd in de herberg de Getemde H. e e u w e u, bewoond door Honoré Garrain, opZondag 18 Dec. I892? om 6 ure 's avonds. 50 FR. PR., 2 ZILV. EN I BR0NZ. EF.RM. 1° prijs: Eene pendule en 5 franken. ie prijs: 6 franken en een eermetaal. 3" prijs: 4 franken. 4° prijs: 2 franken. Twee schoone prijzen zullen voor de afge slagen mannen van de eerste ronde gegeven worden. De inleg is bepaald op 20 centiemen per man, Voor verdere voorwaarden men zie de plak brieven Openbare verkooping van een schoon en gerieflijk ten dienste van te Becelaere op de plaats. De Notaris BEGRYSE, te Becelaere, hiertoe behoorlijk benot-md, zal ten verzoe ke van M. Juste Courouble, advokaat-avoué bij den Rechtbank van 1" aanleg te Yperen, curateur der failliet van sr Cvmei, DAM- MAN-MADOU, bakker en winkelier te Bece laere en ten overstaan van M.César-Francois Gravet, Vrederechter van het L kanton van Yperen, voortsvaien tof de openbare te koop stelling, in eene zitting, van het hiernabe- schreven goed: GEMEENTE BECELAERE, Basse-Yille: Eenigen Koop. Een schoon en gerieflijk WOONHUIS, met verdere gebouwen en gerieflijkheden, benevens 4 aren 41 cn medegaande erf,onder GRANEN enz. verkochtte|middei»pnjsjverkuchfte kwantiteit p.lGOkilo. jkwnttiiieil raidilmiprüs p. 110 kil 1 1 Kaarting Woonhuis

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 3