"stadsnieuws. Aan den schandpaal. Kr 364. 31 e Jaar, Zondag, 18" December 1892, Men schrijft in: té Yperen,Dixmudëslrait, 18,en op al de postbureelen. Alle affichenbij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdagnamiddag,vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-VIaanderen, zich te wenden te Brussel'bij' l'Agence Ilavas,52, Magdeleinestr., ol'te'Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 2-SO fs*. '.<s jaars v®«r «Se stad; 3 JV. voor België. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven.. 5 CfcNTIEMEN ÊSET X05JSCE. Aankondigingen: -10 centiemen den regel. Reklamen: 2S id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen'1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement Y!sIsI!EA. BERICHT. De personen die een abonnement nemen op de TOSKOMST voor 1893, zullen, van heden af tot 31" Decem ber, ons blad kosteloos ontvangen. Yperen, 17" December 1892. De brutale afzetting van den heer Gryf- i'on geeft nogmaals het bewijs van de on verdraagzaamheid der sladbuisbazen in 't algemeen en-wi Surmont en Colaert ia 't bijzondere. Het is algemeen bewezen dat die mannen zich de rollen verdeelen in de besprekingen en als echte comedianten dezelve vervuilen ter groole voldoening der sullen en ter verontwaardiging der rechtzinnige lieden. M. Colaert, dienstdoende burgemees ter, schrijft aan Gryffon een briefje om hem te verwittigen dat hij van zijnen dienst ontheven is, maar hij wacht zich wei te zeggen waarom. M. Brunfaut vraagt in eene geheime zitting de reden dezer afzetting aan burgemeester Surmont, en liet Journal clYpres durft beweeren dat M. Brunfaut zich voldaan heeft verklaard over de uit leggingen die hem gegeven werden. Dit was een kolossale leugen. lntusschen strooien eenige kwaadwil lige kaloten zekere geruchten uit die Gryffon in zijne eerlijkheid krenken en deze schrijft eenen brief aan den burge meester om de oorzaak zijner afzetting te vragen. Verledene week hebben wij de twee brieven medegedeeld. De burgervader gewaardigt niet eens een antwoord op Gryffon's bnet le zenden en toen M. Brunfaut, in open bare vergadering, hem nogmaals rekening vraagt over deze handelwijze en protes teert tegen de beweringen van het Jour nal d' Ypres, zegt hij dat hij de gewoonte niet heeft op onbeschofte brieven te ant woorden en hij doet Gryffon doorgaan voor een onbeschoft meoschdie den eersten regel der wellevendheid niet ken!. Dit was nogmaals een kolossale leugen. Eindelijk, in de klem gebracht door het aandringen des heeren Brunfaut, stottert de burgemeester eene beschuldiging, die hij niet kan bewijzen, aangezien hij in verlof was en in zijnen /Veest, was ver vangen door schepen Colaert. Hij zegt dat Gryffon eene sluisdeur had opengelaten en dat alzoo de werken van Blaton overstroomd werden. Gryffon houdt stellig staande dat li ij de sluisdeur gesloten heeft en schepen Colaert, dienst doende burgemeester, bevestigt het gezeg de van Gryffon. Hier is een derde kolossaio leugen. Burgemeester Surmont beweert dat M. Brunfaut ongelijk gehad heeft zich tol Gryffon te wenden en inlichtingen te gaan vragen bij dezen die alleen bekwaam was er le geven. Natuurlijk hel antwoordt van Gryffon en de bevestigingen van schepen Colaert sluiten den burgemeester den mond en laten klaar blijken dat deze afzeltting eene politieke wraak is waar van de kaloten alleen het monopolium hebben. En inderdaad, veronderstellen wij een oSgenblik dat Gryffon zou verwaarloosd hebben eene sluisdeur te sluitenis die nalatigheid zoo groot om een eerlijk man als eenen schurk op straal te smijten en hem, zonder boe of bah te zeggen, van zijne plaatse te berooven? Wij denken het niet; errore humanum est, iedereen kan missen, en er zijn verscheidene middelen om eenen misslag af te keuren. Men kan hem, die aan zijnen plicht te kort is gebleven, verwittigen, berispen, boeten, of tijdelijk afzetten naar den misslag ernstig is. Maar iemand, zonder voorafgaande waarschuwing op de straat dat kan, dat men niet, of moet ernstige redens hebben die in werpen men de zaak-Gryffon niet bestaan. Er zijn dus geene ernstige redens, want indien er waren zou burgemeester Surmont zich verhaast hebben deze te doen gelden. Hij zou ze gebruikt hebben gelijk eene reddingsplank om zich uit dmi neteligeii toestand te (rekken -waarin zijne onver draagzaamheid en zijne partijhaat hem hebben gedompeld. Maar er was iets anders, dat MM. Sur mont noch Colaert bekennen durven. Er was kwestie eenen boezemvriend van M. Surmont, den burgemeester in parlibus te voldoen in zijne wenschen en een eer lijken bediende le verwijderen om eenen beschermeling van den steppedrager in zijne plaats te steken. Ilier is de ware reden Gryffon is libe raal, Gryffon heeft zijne officieren gevolgd die bun ontslag hebben gegeven van het pompierskorps, Gryffon kan niet mouwe- vagen, hij kan niet buigen voor de zeu- raars van 1° Februari en hunne voeten kussen, hij is vrijzinnig en hij wil liet blijven maar bij is eerlijk en daarom wil hij zijnen dienst doen gelijk het een eerlijk man betaamt. Doch al die hoedanigheden rekent men hem ten kwade, en ofschoon hij niet kan overtuigd worden van plichtverzuim, zoekt men uitvluchlsels om eenen schijn van gelijk te hebben. De stilzwijgendheid des burgemeesters en de valsche zinspelingen van het Jour nal d'Ypres geven aanleiding tot"zekere geruchten die Gryffon krenken in zijne eer. Hij wil de lasteraars voor 't gerecht BKB 3S SMS

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 1