Sterfgeval. Algemeen Stemreeht. Viaamsche Ster. Ognrilu of de wilde vrouw Pompier en Eiffel man 9 Do Belgische vrijschutter. niet vervolgen omdat zij ootmoedig be kennen dal zij uit onbezonnenheid en niet uit boosheid gehandeld hebben, maar volgens ons heeft hij het recht eene schadevergoeding te vragen aan dezen die hem zoo onbermhartig van alles berooven. Een meester, die over zijne dienstbo den te klagen heeft, verwittigt hem acht of veertien dagen te voren dat zij zijnen dienst zullen moeten verlaten. Hij stelt hen in staat eene andere plaats te zoeken en desnoods geeft hij hen nog een getuig schrift om hen het zoeken van eenen nieuwen dienst le vergemakkelijken. Deze handelwijze is algemeen en wordt door iedereen gevolgd. Ten ware nochtans dat de meester overtuigd ware dat zijne dienstbode hem bestelen of misbruik van zijn vertrouwen maken. Dit is zoowel in de zeden en de ge woonten van bet volk, dat iedereen zich afvraagt wat Gryffon wel mag gedaan hebben om zoo plotselings weggezonden te worden. Wij herhalen het, de handel wijze onzer stadhuisbazen geeft aanlei ding tot alle slach van veronderstellingen die niet ten voordeele van hel slachtoffer pleiten. En daar Gryffon niets dan zijne eerlijkheid voor alle fortuin bezit, zou hij, ons dunkens, voor het gerecht schadever goeding moeten vragen voor het verlies dat men hem aandoet, Dit ware billijk, want alzoo zou Gryffon bewijzen dat hij geen plichtige, maar een slachtoffer is, en zij die jegens hem zoo slecht handelen, niets dan onverdraagzame dwingelanden zijn, die verdienen aan den sehandpaal gespijkerd te worden. De stad Yperen beeft nogmaals liet smartelijk verlies te betreuren van een barer uitmuntendste kinderen. De heer ridder Em. Hynderick, eere- Kamervoorzitler bij het Verbrekingshof, is Zaterdag laatst overleden op zijn buiten goed, dat op het uiteinde van St-Pieters parochie gelegen is. Geboren teYperen den o Au gust i 181b, beeft M. Hynderick, die altijd vurig zijne geboortestad bemind bad, er willen ster ven. Hij Jivvam zicli, nauwelijks twee jaren geleden» Jhier vestigen bij het eindigen zij ner rechterlijke loopbaan en, daar bij nog kloek en gezond was, mocht men hopen dat hij nog hingen tijd eene welverdiende rust zou genieten.. M. Hynderick was begaafd; met al de geschiktheden en af de hoedanigheden die •den volmaakten! magistraat kenmerken, lnj bad al de gradjeo veroverden was bijna lot hettoppunt van het magistraatsambt ge klommen, welk de; hooge jaren alleen hem. beletten te bereiken. M. Hynderick was een voorbeeld van minzaamheid, van beleefdheid en van wel gemanierdheid; een ware edelman, in bet volle betrek van't woord. Hij was een gemaligd liberaal, maar men moet er bijvoegen dat,, hoe gemaligd bij ook was, zijne denkwijze nooit gold,, in zijne beslissingen van magistraat, die de wet alleen hem voorschreef. Men weel dat, om zijne verdiensten te erkennen, de Koning hem tol den graad van Groot Officier der Leopoldsorde ver beven heeft. De begraving heeft verleden Woensdag morgend plaats gehad met al de eer en al de plechtigheid die men hem verschuldigd was. Veel, zeer ve.l volk was er tegen woordig, waaronder vele onderscheidene vreemdelingen en hooggeplaatste magis traten ziel» bevonden. Wij bieden de diepbeproefde familie onze rechtzinnigste rouwbeklagingenaan. Een paar dames deden hier bij de vrij zinnige vrouwen eene omhaling om aan bet liberaal muziek eene prachtige banier te schenken. Geene heeren mochten ge ven, 't zijn de dames, die de vaan aan de Oud-Pompiers schenken. Velen en wij ook al eens, meenden dat onze vrouwen de vrijzinnige partij ongenegen waren. T Schijnt echter eene dwaling te zijn; want die omhaling heeft veel meer opge bracht, dan men wel gedacht had. Alle vrouwen wilden het hare bijdragen. Zclfe de nederigslen, waar nooit iemand zou om geld gegaan zijn, liepen de iuzamelaarsters achterna en baden ze ook hare stuivertjes te willen aannemen. Zij ook, hoewel niet rijk,, wilden bij dragen aan dat liberaal geschenk. Dat is verheugend en levens een goed leeken dat de onverschilligheid overal de plaats ge ruimd heeft voor een nieuw liberaal stre ven. De strijd mei die vereenigde krachten moet den besten uilslag opleveren; bet al les dwingend en alles verdrukkend kleri- kalism moeten zal in 't zand bijten. Des te beter en hoe eerder, hoe liever. Een bewijs dat' de pagadders heel wel weten dat zij, voor wal de volksgunst aan gaat, diepe in 't onderste schof liggen, ligt hierin' dat zij schudden en beven telkenmale er spraak is van algemeen, stemrecht. De liberale partij heeft hier ieders goed keuring verworven met 't algemeen stem recht in baar programma in te schrijven. De jappers, nochtans, toen zij dat ver namen, kregen kiekenvleescb en zitten deerlijk met de poepers. Zij huilen en tie ren 'lijk bezetenen tegen liet algemeen stemrecht,ten meenen de burgerij de doodi op 't lijf en zoo tegen de liberalen, in 't harnas te jagen, Wil men het schuim van het volk van boven doen komen, wil men dem neerstigen en treffelijken werkman,, den gedaagden en vlijtigen burger, alwie ver stand heelt en geleerdheid overrompeld1 zien door eene menigte verdwaalde en misleide lieden, die peizen 'dat zij niet meer en zullen moeien werken als zij; alles zullen omver geworpen hebben, zegt hel Nieuwsblad, de middel is gevonden.. Men heeft maar het algemeen, stemrecht in te brengen. En zoo zeevert dat gebenedijd opneem- vodje eene geheele kolom voort. Zou mem niet zeggen dat, na liet invoeren der bur gerrechten voor iedereen, het einde der wereld daar zijn zal'? Nu, zulk en zeever doet alle verstandige' menschen schokschouderen en kan enkel' een handvol kwezels, een paar kloklui ders en bier en daar een onwetende lum mel dergelijke ezelarijen voor klinkende munt doen aannemen. Dat' alles bewijst eens te meer dat dc jappers bang zijn van t volk, dat nog zoo zeer onder den domp- lioorn niet ligt als velen het wel meenen. Overigens, zij krijgen bier blijken van hunne impopulariteit, bij de vleet. Hunne dwingelandij, hun omkoopen, hunne bedriegerijen, dat alles zal dan uit de mode geraken en zonder uitwerksels blijven en van dan af ook is luin rijk van deze wereld niet meer. Daar is 't dat de bond gebonden ligt, Morgen, Zondag, 18 dezer, om 5 i/% ure 's avonds, zal de Maatschappij De Viaamsche Ster hare derde looneel-vertooning geven, en zal bestaam uit dc drie volgende stukken Ifóaaïscbappij ter bevordering van Eict onderwijl», door aanschouwing. Yperen. Maandag d9a December 1B92,. voord bacrUt met oxyhydriseli lfofa't, in de tooneelzaai (Yai>- denpeerebsomplaats),, 's avonds ien 8 urai. 1,1 1*1»

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 2