Viaamsche Ster. Kerstfeest. Oud-Pompiers m Yper. Het land der Pharao's. zeeraars eo leugenaars Maatschappij rijen die onzen burgervader en zijne accolieten op het stadhuis plegen. Maar als de zeuraars van 1" Februari denken de Yperlingen alzoo in slaap te wiegen, zijn zij deerlijk in hunne meening bedrogen. Wij, liberalen, zullen al doen wat mogelijk is om die mannen het loon hunner onkiesche handelwijze te geven, wij willen en zullen ons ontmaken van wij willen mannen die rechtzinnig bestu ren, mannen die regelmatig gekozen zijn, mannen die de welvaart van Yperen be werken en de Yperlingen niet als slaven, maar als vrije burgers behandelen. Onze oorlogskreet zal zijn: Weg met de zeuraars en leugenaars Weg met de broodroovers Weg met de Gentenaars en Poperingh- naars die het verval van Yperen bewer ken Weg met geheel den kalotenboel, die slechts door bedrog en omkooperij aan het bewind is gekomen De derde verlooning der Vlaamsche Ster,welke Zondag 11. heeft plaats gehad, is nogmaals ten allerbeste afgeloopen. De acteurs, allen werklieden, hebben ieverig hunne rollen bestudeerd in korten tijd, en geen één heeft gefaald in de uit voering zijner moeilijke en tevens lastige taak. Pompier en Rifleman, kluchtspel met zang in één bedrijf door B. Valckenaere, en waarvan de rollen vervuld waren door de heeren Creus, Magerman, K. Deweerdt en P. Aernout, de juffers Cuvelier en Ameel, liefhebsters van Staden, hebben het volk wel doen lachen, 't is een koddig en aangenaam stukje, dat onder alle op zichten wel gelukt is. De Belgische Vrij schutterblijspel met zang in één bedrijf,door H.VanPeene. Een stukje dat nog onze omwenteling van 1830 herinnert, en de verdeeldheid lus- schen de Hollanders en de Belgen. Zoo lang dit blijspel zal opgevoerd worden, zal het eene nationale geheugenis bijbren gen, en de oude veten nogmaals doen op halen tot meerdere eere en glorie voor Belgie, hetwelk daardoor zijne onafhan kelijkheid verworven heeft. De rollen van dit blijspel waren vervuld door de heeren Em. Deweerdt, Alf. Delmotte, G. Maillard, K. Deweerdt en mejuffer Louisa Creus, dewelke allen om ter best deden om eene volmaakte uitvoering te geven; de heeren Em.Deweerdt en G.Maillard waren echte tijpen uit den hollandschen tijd en gaven blijken van min of meer nationale vijand schap jegens elkander. Ogarita of de Wilde Vrouw, blijspel met zang in één bedrijf, door H.VanPeene. De rollen waren verdeeld onder de heeren KDeweerdtArthDeclercqAlf. Delmotte, G. Maillard, P. Aernout en mejuffer L. Creus.Men zou gezegd hebben dat ze allen dit stuk reeds twintig maal gespeeld heb ben; doch neen, reeds vele jaren was het in den vergetelhoek geworpen, en al met eens heeft men het doen verrijzen; en open- bartiglijk gezeid, het werd meesterlijk uit gevoerd. Al de rollen waren nauwkeurig te berde gebracht. Eene bijzondere melding voor de juffer Louisa Creus, die de rol vervulde van Ogarita. Nog maar voor de derde maal in het publiek verschijnen en reeds voor eene zeer bekwame actrice bij het volk aange- teekend staan, dit is-een wonderwerk bij deze jonge liefhebster. Men zag ze daar defileeren nevens haren broeder, in het stuk De Belgische Vrijschutter, moedig en plankevast in liet uitoefenen harer rol, de handen zwierende en met kloeken stap vooruit tredende, toonde zij dat bet met onversaagdheid is dat men moet te werke gaan. In het stuk Ogarita of de Wilde Vrouw, was zij ook op de hoogte, en zou men niet gezeid hebben dat het eene actrice was die reeds meer dan dertig jaren deze taak vervulde'? Iedereen was het eens om te zeggen ziedaar eene actrice welke de Ster gevon den heeft, en waardig zal zijn om de lau weren te helpen plukken die de Viaam sche Ster eerlang oogsten zal. Wij voegen de juffers Ameel en Cuve lier ook bij juffer Creus, want als lief hebsters mogen zij samen hand in hand gaanalle drie werken te samen voor de eer en de welvaart onzer schoone viaam sche tooneelmaatschappij. Eere aan deze moedige juffers; eere aan de sterrelingen, welke, na hun dagelijksch werken, hunne uren niet in ledigheid wil len slijten, 's Avonds, na geheel den dag hun hoofd gebroken te hebben met den arbeid, vereenigen zij zich om 8 ure, in het 'Bronzen Hoofd, en herhalen te sa men wat zij in andere ledige uren te huis bestudeerd hebben. Eere ook aan den Voorzitter M. Julius Ducorncy, die met veel talent de rViaam sche Ster bestierd. Onze beste gelukwenschen aan den heer Marcel Tasseel, welke met veel kunde het orkest dirigeertmooie stukjes werden uitgevoerd, welke het publiek veel vermaak verschaften. Wij zouden nog vergeten te zeggen dat er nogmaals een honderdtal personen heb ben moeten geweigerd worden, uit reden dat de zaal veel te klein is om al de lief hebbers er eene plaats te geven, 't Is waarlijk jammer, want dat de zaal nog eens zoo groot ware, zij zou ongetwijfeld •nog te klein zijn. Morgen, Zondag, ter gelegenheid van Kerstdag, geeft de Ypersche Afdeeling van het Willems-Fonds een kinderfeest in de groole zaal der Beurs. Wij hebben in de zaal geweest toen de kinderen bezig waren met repeteeren, en wij mogen zeggen dat het feest zeer aan trekkelijk zal zijnkluchten, liedjes, fabels en koorzangen, allen door kleine bubbeltjes uitgevoerd. Degene die eenige aangename uren wil len doorbrengen, zullen zich niet beklagen van den tijd welke zij daar zullen besteed hebben. Het feest begint om 3 ure juist. Het spijt ons dat men ons 't program ma niet mededeelt, niettemin zullen al degenen die deel maken van de Afdeeliim een afzonderlijk programma ontvangen. Ter herinneringDonderdag 29" dezer, om 8 ure, Repetitie-concert in de groote zaal der Café de /a fBcmrse.Carlonslraat. PROGRAMMA le Deel: 1. Allegro militaire. 2. Faust. fantaisie. 3. Gavotte Watteau. 4. Fantaisie sur la muette de Portici. 5. Menuet. 2° Deel: 6. Marche Russe. 7. Ouverture de Concours. 8. Grande valse. N. B. De leden der Maatschappij alleen zullen aan dit feest aanvaard worden. Maandag 1.1. hebben wij met veel vol doening de voordracht bijgewoond welke de heer R. Cordenier, lid der Maatschappij van liet Onderwijs door aanschouwing, in de tooneelzaal gegeven heeft. In eene klare en duidelijke taal leidde spreker ons door de merkwaardigste stre ken van Egypte en deed ons al de wonder heden zien die in het land der Pharao's opeengehoopt zijn. Na eene korte aard rijkskundige beschrijving van dit land, reisden wij opvolgentlijk naar Alexan- driën, Memphis, Kaïro, van daar naar de Pyramides, de zandwoestijn van Sahara en de boorden van den Nyl.

De Toekomst (1862-1894) | 1892 | | pagina 2