't Is hard om kroppen. Kerstfeest. STADSNIEUWS. Meeting: 't Is hard oio kroppee 'I Is hard om kroppen 'I Is hard om kroppen. inent betrefthet overschot zal in de centraal kas gestort worden. Er zullen werklieden in de comiteiten afgevaardigd worden. De vergadering beslist alsdan deel te nemen aan de aanstaande betooging van Brussel. Het bureeel wordt herkozen, met de heer Bruggemans-Rossel als ondervoor- ziter, de heeren Nolf en Accarin als ge heimschrijvers De Vergadering neemt eenen wensch aan ten voordeele van de verplichtende stemming. der liberale Vooruitstrevende Jonge Wacht. Na het congres, door de afgevaardigden om 2 ure des namiddags gehouden, had de meeting plaats in de Skating-Rink, Bagaltestraat, waar ongeveer 3Ó00 per sonen aanwezig waren. Aan het bureel bevonden zich de leden van dc Jonge'Wacht, alsook het komiteit van de Vooruitstrevende partij. De voor zitter opende de zitting met eene aan spraak, waarin hij het doel van liet con gres en der meeting uiteenzette, en eenen warmen oproep deed ten voordeele van het algemeen stemrecht. Daarna was 't woord aan den h. Robert volksvertegenwoordiger van Brussel, die op zijne beurt de rechtvaardigheid om 't algemeen stemrecht aan iedereen te ver leppen aantoonde, en de slechte stelsels, welke 't ministerie schijnt te willen voor dragen, deed uitschijnen. Vervolgens nam M. C. Heynderix het woord, om den Bond der Jonge Liberale Wacht te bedanken voor de goede beslis singen welke hij genomen heeft, namelijk van zich bij het Verbond met de Werkers partij aan te sluiten, om te strijden tot hel bekomen van het algemeen stemrecht en den strijd tusschen de klassen te doen verdwijnen. Gezel f^an Beveren vroeg het woord om te zeggen, dat de Werkers-partij op dit oogenblik te Brussel aan het beraad slagen was, ten einde te beslissen wat er zal gedaan worden, in geval de Kamers het algemeen stemrecht verwerpen; Maandag avond, 26 dezer, zal de uitslag op de meeling in 'Valentino bekend worden gemaakt en hij hoopt, dat iedereen, wat opoffering men ook zal eischen er zich zal aan gedragen. Daarna was M. Paul Jamon aan het woord, die bij zijn optreden met luidruch tige toejuichingen werd onthaald, In eene redevoering die ongeveer 45 minuten duurde, heeft hij het algemeen stemrecht verdedigd en aangetoond dat dit 't eenig- ste rechtvaardig en mogelijk stelsel is dat kan worden aanvaard. Er zijn twee mannen, zegde hij, die 't algemeen stemrecht tegenhouden, het zijn de heeren Frère en Woeste (geroep). In dien zij wilden, het algemeen stemrecht ware binnen eenige dagea beslist. De redenaar bewijst dat noch het occu- patiestel, noch de bekwaamheid, voldoe ning aan de eischen van het volk kunnen geven en voorzegt,dat, wat men ook voor- stelle, men zal moeten eindigen met het algemeen stemrecht toe te staan. Wat het bondgenootschap met de Wer kers-partij betreft, de burgers moeten de hand reiken aan de werklieden,niet alleen tot het veroveren van het algejneen stem recht, maar om verbetering te brengen in den economischen toestand der werkers, verder gaat het verbond niet, M. Janson eindigt zijne redevoering met een warmen oproep tot de burgers, liberalen en katholieken, om te zamen met de werklieden, hand in hand te gaan voor het algemeen stemrecht en de ver betering ven het lot van den werkman. Langdurige toejuichingen begroeten zijne woorden. Een werkman, men zegt mij dat het een man is van het 'Volk, die nog bij de socialisten is geweest, vraagt het woord, komt op de tribune en zegt Ik ben maar een werkman, maar ik moet protesteeren legen de aanvallen welke ik hier gehoord heb tegen de chris tenen Een hevig geroep gaat op uil de zaal en de redenaar wordt belet voort te spreken. Eindelijk gelukt de voorzitter er in, die eischt dal het woord vrij is, dat de werk man opnieuw het woord bekomt. Ik zal spreken van 't Algemeen Stemrecht, zegt hij. Wat zoudt gij zijn met 't Algemeen Stemrecht? Ziet maar wat er in Frankrijk gebeurt, met de Panama kwestie.... - Bij deze woorden begint geheel de zaal te roepen, dal de redenaar verplicht is van het woord af te zien. De heer Karei Bocjacrt, van Laeken, neemt ook hel woord, om het Algemeen Stemrecht te verdedigen, maar bij het publiek is geene stille meer mogelijk; daar het reeds 2 -1/2 ure aandachtig ge luisterd heeft, is dit te begrijpen. Ook na te vergeefs de stille te hebben gevraagd, ziet de heer Bogaert van het woord af. De zitting eindigt met het aflezing der besluiten door het congres der Jonge Wachten genomen, die door de vergade ring worden toegejuicht. Yperen, 31" December 1892. BERICHT. Mijnheer de Burgemeester der slad Yperen zal ontvangen, den 1 Januari, van 10 '1/2 u. tot middag. Dit is de titel dien het Nieuwsblad aan een zijner reklamen geeft om ons kalotc bestuur op te hemelen en zijne lichtgeloovige lezers wijs te maken dat de zeuraars inde stadsrekening van 1891, een overschot hebben van 26,000 fr. Men wete wel dat die overschot slechts op 't papier bestaat en dat men met zulke ingebeelde boni's regelrecht naar het ban kroet loopt, 't Is toch aardig, het stads bestuur spreekt van 26,000 fr. overschot en de kas is zonder geld; Beernaert spreekt van miljoenen overschot en het land is lot over 't hoofd in schulden. Het is dus eene ziekte, bij de kaloten, de laslenbeta- lers te foppen, de ingezetenen blauwe bloempjes op de mouw te speten en te doen gelooven aan rijkdom en voorspoed, wanneer zij zelfs niet meer weten van wat hout pijlen te maken. hoe de kaloten, die zich de vrienden en- de beschermers van den armen schatplich tige wanen, ons voor den aap houden. Wij zouden willen dat de burgers, die geneigd zijn aan die schoone beloften en aan dat kalotegezwets te gelooven, eens onze stadhuisbazen van nabij aan het werk zagen. Zij zouden kunnen bestatigen hoe de klerikalen met het geld van Jan en alleman te werk gaan,hoe zij van franks centen maken, en het geld breken met ha mers. 't Is alzoo dat hel schepencollegie bij de statie werken doet uitvoeren die genoeg aanduiden dat het niet van zin is de gronden te verkoopen die door het voormalig liberaal stadsbestuur als bouw gronden werden vervaardigd. En in plaats van te zorgen dat de stadskas gevuld zij, willen onze fijne bestuurders ze van langs om ijdelcr maken. hoe onze onverdraagzame kaloten sommen geld nutteloos verkwist hebben om een nieuw pompierskorps in te richten, wan neer het oude korps bekend stond als een der beste van't land. t ls waar dat de officieren van het oude korps liberalen waren un als dusdanig tot de eeuwige vlammen van het helsche vuur waren veroordeeld. Maar al de vlammen der hel zouden de oud-pompiers niet verschrikt hebben, zij zouden ze wel weten uit te dooven. Het is dus niet in het belang der ingezetenen dat men het pompierskorps ontredderd heeft en over- groote sommen verkwist om het herin te richten, t is in het belang van eenige eer zuchtige kaloten, die alzoo het loon hun ner medewerking tol het zeuraarspel van i Februari willen ontvangen. Zooals wij aangekondigd hebben heeft het Kerstfeest van verleden Zondag, welk plaats gehad heelt in de grootezaal van het Café de la 'Bourse, allerbest gelukt. Het ware overbodig al de stukjes op te som men welke de kleine bubbeltjes zoo beval- ligopzegden of zongen.— Kortom een zeer vermakelijke avond voor het massa volk dat er tegenwoordig was. Wij brengen hulde aan den heer voor zitter Polydoor Vermeulen, dié geene

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 2