Het Algemeen Stemrecht. Carnaval. Ootslag. Burgerkruis. Wanneer kolossale kapitalen uit den handelsomloop werden getrok ken, wanneer zonen en dochters van rijke familiën hun geld in de kloos ters kas storten, wordt het gewoon lijk in aandeelen van vreemde on dernemingen omgezet, waaruit ons volk en ons land geen voordeel trek ken. We zijn dus-goed geleverd! De regeering verteert al ons geld aan kloosterzaken en de burgerij wordt uitgezogen door het kloostergoed Ziedaar een der oorzaken der huidige volksarmoede. Het getal kloosters is sedert 10 jaar verdubbeldook de volksar moede heeft in evenredigheid toege nomen. Yperen, 21" Januari 1893. Iedereen heeft reeds kunnen zien boe de bisschopsstaven den aap houden met het belgische volk dat hen naar de Kamers zond om de herziening der Grondwet te bewerken en het middel op tc zoeken om aan de billijke eischen van het volk te voldoen.- De Constituante van 't jaar 1830 maakte geheel de Grondwet in min dan drie maandende farceurs der tegen woordige Constituante hebben gezworen aan de verandering van een half dozijn artikels minstens drie jaren te besle den. Dit is echt schandalig. Doch zij hebben zonder den waard gerekend,want het volk wil niet langer gefopt worden; het is vast besloten het algemeen stemrecht te vero veren door alle mogelijke middels, spijts de listen van Beernaert en zijne mede plichtigen. In alle gewesten van Belgie worden er meetings ingericht om het volk over de belangrijkheid dezer zaak te on derhouden. De sprekers gaan onverpoosd naar alle gewesten om het algemeen stem recht aan te prediken en de rechtvaardig heid van dit stelsel te doen uitschijnen, en overal worden die vergaderingen druk bijgewoond, en de kwestie van het alge meen stemrecht wint meer en meer veld, niettegenstaande de tegenkantingen die men zoekt te doen ontstaan. Men herinnert zich nog de geweldena rijen, die gepleegd werden te Zonnebeke en elders, op aanhitsing der geestelijken en dank zij de medeplichtigheid van zeke re kortzichtige en dweepzuchtige burge meesters, die de gendarmen naar hun dorp riepen om de meetingen te beletten, de boeren opmaakten om de sprekers te mis handelen en de herbergiers verboden een lokaal ter hunner beschikking te stellen. Niettegenstaande deze onwettige maat regelen bleven de voorstanders van het algemeen stemrecht ieverig voort werken, zij vonden talrijke bijlreders en thans ziet men mannen van alle gezindheden deze zaak verdedigen. Yperen wilde in zuFke grootsche bewe ging niet ten achteren blijven, de Slem- rechtbond dezer stad deed een oproep aan dc voorzitters van al de maatschappijen, zonder onderscheid van kleur of denk wijze, om eene meeting in te richten en al de nood ige maatregelen te nemen ten voordeele van dit belangrijk vraagstuk. Talrijk waren de maatschappijen die dezen oproep beantwoordden, en er is besloten geweest morgen, 22° Januari, om 2 4/2 ure namiddag, eene groote mee ting te geven in het lokaal der Beurs, waar drie sprekers van verschillende par tijen het woord zullen voeren. Een lid van de werklieden partij, een liberaal en een katholiek zullen zich laten hooren, zij zullen bewijzen hoe billijk het ware het volk in zijne eischen te voldoen en allen, kiezers en nietkiezers, armen en rijken, geleerden en ongeleerden worden op die meeting uitgenoödigd. Wij hebben vernomen dat de heer senator de Coninck, van Merckem, alsook de senatoren de volksvertegenwoordigers van bet arrondissement Yperen, eeneuit- noodiging ontvangen hebben en dit bewijst dal liet hier geene zaak van partij maar van algemeen belang betreft. Alle macht komt uit het volk, staal er in de Grondwet geschreven, welnu, deze spreuk was tot nu toe een ijdel woord, zij moet bewaarheid worden; men moet het volk zijne rechten geven nevens zijne plichten, men moet ophouden het te be handelen als slaven, men moet hem niet ontzeggen wat men aan de negers van Amerika toestaat. liet volk moet het recht hebben zijne wetgevers Ie kiezen, het moet niet overgelaten worden aan de willekeur van deze of gene achteruitkruipers, die willen dat het't grootste deelde lasten hel- pe dragen zonder het minste recht te be zitten. Alwie een greintje eigenwaarde bezit, alwie een druppel belgisch bloed in zijne aderen voelt vloeien, zal de Meeting van 22 Januari willen bijwonen. De ingang en het woord zijn vrij. Allen zullen aan zien worden als broeders, de gezindheids- kleuren zullen verdwijnen voor de belang rijkste zaak die ooit verdedigd werd. Op dan! Allen naar de Meeting, dat de ruime zaal der Beurs te klein weze en dat de algemeene kreet die uil aller bors ten stijgen zal deze weze van: LEVE 'T ALGEMEEN STEMRECHT De bisschop van Brugge heeft een hekel aan de genoegens van vastenavond. Daar om hebben drie in den heer gekonfijte maatschappijen: 1' Evangile, de Burge'i s- kring en de Gilde der Ambachten, aan den stadsraad een verzoekschrift gezonden om de vermakelijkheden van Carnaval te verminderen of gedeeltelijk te doen af schaffen en wel bepaald den eersten Zon dag van half-vasten. Geloof niet dat hoo- gergemelde kringen zulks uit eigen bewe ging doen; want er zijn daar ook jongens bij die zich al eens gaarne amuseeren. Doch als dergelijke vraag van wcreldsche maatschappijen uitgaat, vermoedt het pu bliek niet altijd dat er komedie gespeeld wordt; immers. De wereld is een schouwlooneel, Elk speelt zijn rol en krijgt zijn deel. Alle man neemt dus dat die drie kleri kale maatschappijen eene rol gekregen hebben en ze, ondanks zich zeiven, MÓE TEN spelen. Dit is wel een weinigje in strijd met de persoonlijke vrijheid dei- leden, doch wat geeft dit Persoonlijke vrijheid is eeneschoone zaak En geeft het menschdom veel vermaak! Daarom vinden de Bruggelingen, in 't algemeen, het wat kras dat de Carnaval gedeeltelijk zou moeten afgeschaft worden. Dat men de baldadigheden beteugele en dal de policie dubbel streng weze! Opper best Doch men late de menschen eens hun hartje ophalen, zooveel als het hun lust, wanneer ze toch niemand kwaad doen 't Gebeurt toch maar éénmaal des jaars Zou men in Yperen ook niet algauw zulk eene komedie zien spelen Het ontslag van den heer Gustaaf Van Alleynnes, onzen stadsgenoot, van zijne bediening van Raadslid bij hel hof van Beroep, zetelende te Gent, is aanvaard. De heer Van Alleynnes mag zijne rech ten lot het pensioen doen gelden, en is bemachtigd den eeretitel zijner bediening te behouden. Het burgerkruis van le klas is verleend aan den heer G. Van Alleynnes, Raadslid bij het hof van Beroep van Gent, in be looning der bewezene diensten in den loop van meer dan vijf en dertig jaren. Wij bieden onzen verdienstvollen stads genoot onze rechtzinnigste gelukwen- schen aan. LIBERALE BEKWAAMHEIDSKIEZERS Maandag 23 Januari 1893, Algemeene vergadering in 't gewoon' lokaal, om 7 ure stipt 's avonds. Dagorde: Algemeen jaarlijks versla» verl.00Pe'n dienstjaar. Herkiezing der Commissie Tombola. MAATSCHAPPIJ

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 2