Het volk wordt ongeduldig. Men zegt van dezen die Meelingen houden: liet zijn grappenmakers! Dat men zich deFransche omwenteling herinncre! Hopen wij echter dat de wettige middels zullen voldoende zijn. Langdurige toejuichingen). LEPOUTRE (volksvertegenwoordiger). -Spreker betreurt het zich in het vlaamscb, in de taal des volks, niet te kunnen uitdrukken. In de Kamer is eene groep tot stand gekomen voorliet algemeen stemrecht. Die groep heelt mij bij u afge vaardigd. In uw arrondissement geboren, ben ik gelukkig geweest deze te aanvaar den om de zoo belangrijke kwestie van het algemeen stemrecht met u te bespre ken. Hel stemrecht is geene partij kwestie, 't is een vraagstuk \an billijkheid.Daarom is het dat gij hier afgevaardigden van al de partijen ziet! Indien het algemeen stem recht zulke groote moeilijkheden in de Kamers ontmoet, 't is omdat de mannen, die er zich mede bezig houden, het belang hunner partij inzien, zonder dal ware de herziening van morgen af gedaan. (Toe juichingen). Het is nochtans zeer eenvoudig te doen wat wij hier doen. Hier behouden wij allen de ongeschondenheid onzer overtui gingen, morgen zullen wid zijn wat wij heden zijn. Maar lieden, in tegenwoordig heid eener nationale kwestie, geven wij allen onze goedkeuring. (Toejuichingen). Links en rechts vraagt men zich af Wat zal het algemeen stemrecht te weeg brengen Zal het onze maatregelen wijzi gen Ziedaar wat ons tegenhoudt Spreker bestrijdt de politieke meerder jarigheid van 25 jaar! Men vindt hel zeer eenvoudig, zegt hij, dat een mensch op 2Ijarigen ouderdom de belangrijkste bur gerlijke akten kan volbrengen, maar als het er op aankomt een gemeenteraadslid te kiezen, moet men andere kennissen be zitten. 't. Is eene echte onregelmatigheid. Spreker verwerpt de uitsluiting der ongoleerden. Onder het regiem van het algemeen stemrecht zal men zich tol al de mcnschen moeten wenden de politieke opvoeding zal natuurlijk geschieden door het inrichten van Meelingen Dezen die zich willen onderwijzen zullen het ver mogen hebben dezelve bij te wonen. Ten andere, indien iedereen in België thans het lager onderwijs niet bezit, is het de schuld van het Gouvernement, dal het verplichtend onderwijs moest uitroepen Toejuichingen Spreker maakt eene vergelijkenis tus- schen de Belgen en de Franschen Aan den eenen kant der Leie is iedereen kie zer; aan den anderen kant niemand! Aan den eenen kant is het volk alles, aan den anderen niets De Belgen zijn vreemde lingen m hun Vaderland En nochtans zijt gij niet zoo bekwaam als de Franschen? Gij kent hen, gij zijl gedurig met hen in betrekking. Gij, gij zijl maar goed om le betalen en te dienen, maar rechten, gij hebt er zelfs geene Hel volk vraagt zijne plaats Kunnen wij zeggen: neen Indien wij hel deden, ware het geen aanslag op de Natie Het ware alsof er in ons land twee klassen van mensehen waren de eene slaven, de andere vrij. Om het kort te maken, aol ik mij ver genoegen met eene opwerping le beant woorden Indien gij aan allen het stem recht geeft, zult gij België in den afgrond niet storten Wat het tegenstrijdige be wijst, is hetgene in een naburig land ge schiedt. Men spreekt van waarborgen tegen den kiezer, maar 't is legen den ge kozene dat men er moet nemen,maar daar spreekt men niet van [Langdurige toe juichingen). De rechtvaardigste oplossing, volgens mij, is het algemeen stemrecht, dat ai de groote vraagstukken zal oplossen: de mi litaire kwestie, de kwestie der belastingen en vooral het dreigende vraagstuk, de maatschappelijke kwestie! (Toejuiching). Het algemeen stemrecht is een erond- wettelijk recht en de staal der geesten in Belgie eisclit er de onmiddellijke oplossing van. Op dit oogenblik juicht men het toe le Verviers. Binnen eenige dagen zal de Brusselsche bevolking bij middel van hel referendum spreken. Langdurige toe juichingen). De heer Vermeulen geeft lezing van eenen brief van den heer de Coninck van Merckem, senator van Dixmude, die zich verontschuldigt de vergadering niet te kunnen bijwonen. M. Vermeulen doet op merken dal de senator en de volksverte genwoordigers van het arrondissement Ypercn uitgenoodigd zijn geweest en dat zij zelfs niet gewaardigd hebben op deze uilnoodiging le antwoorden. ANSEELE, hoofdman der Gentsche wer,. erspartij (in 't vlciamsch). De be langrijkheid dezer meeting moet geschat worden, niet volgens het getal personen die hier aanwezig zijn, maar volgens de denkwijzen die er vertegenwoordigd zijn. Wij zijn in strijd met den cijns. Wij, de cijnskiezers, wij zijn het wctlig land, en wij zullen zien wie het recht heeft zich wettig land le noemen Dit wettig land heeft gesproken: 60,000 cijnskiezers hebben tegen het algemeen stemrecht gestemd, 30,000 voor In .hel cijnskorps hebben wij reeds meer dan een derde voorstanders van .het algemeen stemrecht, zonder de afhanke lijke kiezers te tellen, die er tegengestemd hebben. Bij dit derde moet men die legioenen werklieden voegen, die zich door het refe rendum, doormeetingen, enz., enz., geuit hebben. Hel leger der aanhangers van hel alge meen stemrecht telt dagelijks nieuwe re kruten, zooals de heeren Nolhomb, Helle- putte, generaal Brialmont en Ninauve, hier tegenwoordig. ToejuichingenDe tegenstrevers van het algemeen stemrecht zijn gebleven wat zij waren. Wie heeft het recht tc spreken Ik vraag het Het is het werkend land dat zijne stem moet doen hooren. Maar indien men de domheid begaat met te volharden in onze rechten le weigeren, wij zullen zien wat er ons le doen blijft! Indien men ons tot de revolutie dwingt, wij zijn gereed. Spreker bestrijdt het bewoningslelsel, hij toont er al hel belachelijke van. Wie een huis van 2000 fr. bezit, is kiezer. Die een van 1800 fr. bezit is bet niet. Hij plaatst er een standbeeld van 350 fr., hij wordt kiezer; een omvcder werpt het standbeeld omver, dal het in stukken valt, en hij is geen kiezer meer. Ik heb een huis van 2000 fr., ik ben kiezer. Men beslist de afschelsing van een boulevard, men eigent zich mijn huis toe voor eene waarde van 4000 fr.; ik koop stadsloten voor die som en ik ben geen kiezer meer. Zulkdanig stelsel is niet begrijpelijk. Een woord om de onrechtvaardigheden van hel bewoningslelsel te bewijzen. Al de werklieden zijn uitgesloten. Te Yperen betalen de werklieden ge middeld eene huishuur van 1 fr. 60 te week welnu, om kiezer dezer stad te worden, zou men 2 fr. 40 moeten betalen. Dezelfde toestand biedt zich aan le Gent, Aalst, Kortrijk, enz., enz. De heer Anseele haalt nog andere voor beelden aan, om de onrechtvaardigheid van het stelsel te bewijzen. 't Is omdat het stelsel van M. jBeennaerl» onrechtvaardig is, dat het moet verwor pen worden. Toejuichingen Spreker bestrijdt het bekwaamheids- stelsel. De werklieden hebben hun eigen diploma: het zijn de voortbrengselen van hunnen arbeid, en deze zijn zeker wel zooveel waard als deze die geëischt wor den door de heeren Beernaert, Frère en Graux. Langdurige toejuichingen NINAUVE, (advokaal bij liet hof van beroep le Brussel, katholieke demokraat). Gelijk M. Lepoutre verontschuldig ik mij de taal van het volk niet te spreken, of schoon ik ze kon, ben ik niet bekwaam dezelve tc spreken in 't publiek. Men ver biedt ze te spreken in de scholen. Gij zult mij verontschuldigen. Jk heb geene bekendheid, geen gezag. Ik spreek hier eene taal die de uwe niet is; ik ben tegenstrever van de liberale en van de socialistische partijen, die ik altijd bestreden heb en die ik in het toekomende nog zal bestrijden, maar ik ben u komen zeggen dat dc katholieken van langs om talrijker met de liberalen de gelijkheid der burgers voor de kiesbus komen vra gen. Toejuichingen Wij hebben eenen bond gesticht.Indien er hier katholieken zijn, ik zeg hun dat men maar één dingen moet inzien, het belang van het vaderland en niet zien of de bondgenoolen liberalen of socialisten zijn. Langdurige toejuichingen). Men heeft ons voor socialisten uitge- k C/ k k

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 2