Terechtwijzing. Uitslag der loting van peren.-27 Jan. 18!K: maakl. Het geldt hier dat niet. Wij heb ben eene formule van overeenkomst ge zocht. Wij prijzen den 2öjarigen ouder dom, waarom Men zegt dat de 21 jarige ouderdom recht geeft lot hel daarslellen van burger lijke akten. Maar men moet 25 jaar oud zijn om kinderen te maken zonder de toestemming der ouders. (Gelach). In Frankrijk, waar het algemeen stem recht in voege is, stemt men onder het vaandel niet? Men stemt dus wezenlijk maar aan den ouderdom van 24 of -25 ja ren. Op 25jarigen ouderdom trouwt men gewoonlijk hetgene eene waarborg van orde is. Spreker prijst het vei blijf van een of twee jaren. Na dien tijd is men op de hoogte der belangen van de gemeente die men bewoont. Spreker verklaart zich voorstander der geëvenredigde vertegenwoordiging. (Toe juichingen). liet algemeen stemrecht is door hem aangenomen geweest, omdat het 't recht vaardigste stelsel is. Indien wij er heden nog meer aan houden, '1 is ter oorzaak van de andere stelsels die aangenomen zijn geweest. M. Ansecle heeft de kritiek gemaakt van het stelsel Beernnert. Men heeft u de sinezerijeu van het bewoningsteisel voor oogen gelegd. Spreker bestrijdt het bekwaamheids stelsel.Het examen ondergaan over lezen, schrijven en rekenen is zeer willekeurig. "Wij "z'ïjiYuier in eene"landbouwstreek. Ik heb buitenlieden gekend, die goed hunne zaken bestuurden, die volkomen hunne belangen bespraken en die niet in staat zouden geweest zijn bovengemelde examen af te leggen. Zult gij gaan vragen aan den werkman die zijn diploma door zijnen arbeid gewonnen heeft, gelijk M. Anseele hel zegde, zult gij hem gaan vragen een examen af te leggen Het ware belache lijk. Toejuichingen Ik zal niet uitweiden over het stelsel Frère, die zegt ik stel 3,000 mijnwerkers in mijn stelsel. - Welnu, hoevele zijn er, Anseele? Antw. '100,000. M. Graux sluit de bijgestane uit. Hoe vele zijn er, Anseele? Antw. In Yperen alleen zijn er 2,800. De uitsluiting der bijgestane is eene onrechtvaardige zaak. Een werkman wint 3 fr. per dag, hij heeft genoeg om in zijn beslaan te voorzien.Hij trouwt.-Hij heeft 7 kinderen. Hij heeft den bijstand van een welaauigncidsbureel noodig. Hij is onwaardig kiezer te zijn! Hel hatelijke der stelsels door het Gou vernement, de hoeren Frère en Graux voorgesteld, is dal dezen die de herziening gemaakt hebben, de werklieden, er uitge sloten zijn. Langdurige toejuichingen). Ik zal niet spreken van het Panama en andere opwerpingen. Ik zal mij slechts bij ééne bepalen: men zegt: zal een werkman, die geen geld heeft, kiezer zijn Beslaan er geene andere belangen dan de belangen van hel geld? Men spreekt maar van de rechlstreek- sche belastingen, maar zijn de belastingen van het verbruik niet door allen betaald? dus het belang beslaat voor allen. (Toe juichingen.) Ik verkies de belangen der kleinen, indien men een onderscheid lusschen de belangen maken moet. Toejuichingen In 1870,hebben wij in Elzas-Lorreinen de kleinen zien protesleeren tegen de ver eening met Duitschland. terwijl de rijke eigenaars, die zich door de beschermings- wellen begunstigd wisten, d'e ikzucht zooverre dreven hun oud vaderland te verloochenen. (Toejuichingen). Mijnheeren, als het een ideaal van rechtvaardigheid geldt, moet gij voor de hinderpalen niet wijken,vooral wij, katho lieken, die ons ideaal in de andere wereld plaatsen. Het is noodig dat alle partijen de wa pens neerleggen om hand in hand te strij den voor het recht en de rechtvaardig heid. (Langdurige toejuichingen). De heer Vermeulen, na vruchteloos ge vraagd te hebben of nog iemand begeerde het woord te nemen, legt de volgende dagorde néér, die met algemeenheid, min ééne stem, aangenomen wordt: De Meeting van 22 Januari 1893, builen allen partijgeest bijeengeroepen om het vraagstuk van het algemeen stemrecht te bespreken; Aangezien het hoogst wenschelijk is dat de belangrijke kwestie van het alge meen stemrecht de beste, de biilijksle oplossing ontvange Aangezien het hoogst wgjjscb.elijk is dat al de belangen, al de maatschappelijke klassen en al de partijen vertegenwoor digd wezen in liet bestuur des lands; Overwegende dal de eenige logische uitweg gelegen is in de aanvaarding van liet princiep van 'l algemeen stemrecht, met de geëvenredigde vertegenwoordiging; Drukt den wensch uit dat die hervor mingen in de Grondwet geschreven wor den en beslist dien wensch aan liet open baar gezag te overhandigen. De vergadering scheidt uit een te mid den eener onbeschrijfelijke geestdrift. Over eenige weken melden wij dat de genaamde Copin, oud-lid van het Pompierskorps, lid der katholieke jonge wacht en der ijverigste kies- dravers der zeuraarspartij, door de rechtbank van Yperen was veroor deeld tot 6 maanden en ée'nen dag gevang voor ontvreemdingen. De veroordeelde is in beroep ge gaan tegen dit vonnis en 't Journal d'Ypres, in zijn nummer van Zater dag 1.1. kondigt zegevierend zijne vrijspraak aan. Het vraagt daarbij of wij den moed zullen hebben deze vrijspraak aan onze lezers mede te deelen,en wij zouden ons verhaasten het te doen, maarer is daar een vervloekten maar bij, het Journal d'Ypres liegt wetens en willens als het zegt dat het beroepshof van Gent den plichtige heeft vrijgesproken, 't heeft slechts het vonnis gewijzigd en in plaats van 6 maanden en I dag gevang zitting te geven, heeft het hem tot 3 maanden gevang en 26 fr. boete veroordeeld. Indien dit voor den 21n opsteller van het Journal d'Ypres eene vrij spraak is, al de gevangen van 't land krioelen van zulke vrijgesprokenen. Nog meer, wij zullen er bijvoegen dat de genaamde Copin, het troetel kind van het Journal d'Ypres, op hooger bevel nog vervolgd is voor misbruik van vertrouwen. De schrijver van het Journal heeft eene domme streek begaan met oude koeien te willenuit dengracht halen, wel is waar dat hij het deed om ons voor lasteraars te doen doorgaan bij zijne lichtgeloovige lezers, maar hij hee'ft niet gedacht dat wij op inlich tingen zouden gegaan zijn vooraleer aan zijnen eisch te voldoen. Er is nog eene zaak vóór het Hof van beroep die moet afgewezen wor den, 'tis deze waarin de. schrijver van. :t eerlijk Journal zelf betrokken is en wij beloven hem stiptelijk het vonnis van het beroepshof, dat hem te wachten staat, aan onze lezers mede te deelen. O Carcasson Door plaatsgebrek kan het verslag over het feest van het Willems-Fonds maar bij acht dagen ingelijfd worden. 1 52 Adriaen, Pierre. 2 54 Antony, Julien. 3 126 Baekeland, Alphonse. 4 193 Baelen, Jules. 5 82 Baeyen, Felix. 6 72 Bal, Florent. 7 171 Baratto, Arthur. 8 51 Bartier, Florent. 9 159 Beirnaert, Valere. 10 128 Bossaert, Joseph. 11 60 Bossaert, Jules. 12 183 Bossaert, Leopold. 13 191 Bostyn, Alphonse. 14 73 Bras, Arthur, 15 146 Breyne. Camille. 16 184 Brion, Camille. 17 121 Calle'ns, Emile. 18 119 Callewaert, Leopold. 19 147 Carnier. Leopold. 20 178 Carton, Alphonse. 21 155 Carton, Emile. 22 194 Casier, Arthur. 23 88 Casier, Joseph. 24 81 Cerf, Robert. 25 186 Claeys, Charles. 26 188 Cnockaért, Auguste, 27 127 Coffyn, Henri. 28 138 Coffyn, Marcel. 29 75 Copentz, Jules. 30 74 Coppens, Désiré. 31 114 Coppin, Maurice. 32 132 Cornette, Amand. 33 58 Coutelle, Emile. 34 50 Coutelle. Prosper. 55 181 Crabbe. Gustave. 36 131 Craye, Henri. 37 111 Crock, Theopbiel. 38 179 Daucliy, Theopbiel. 39 99 Debacre, Emile.

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 3