klerikale werken. Karnaval. Wie zijn de huichelaars? Oproep! Het Referendum te leperen I\og altijd Vaarwel, vriend, geniet hierboven de belooning die alle rechtschapen mensch te verwachten heeft van Hem die alléén recht vaardig is Vaarwel Constant Onlangs gingen de lijkbidders (krij- schers genaamd) naar het stadhuis om te reklameeren over het karige loon welk zij ontvingen voor het dragen van de lijken. Alles gekeerd, gedraaid en uitgerekend, kwam het op 20 centiemen per man voor een mensch naar zijne laat ste rustplaats te dragen. Een lijkbidder vroeg om verhooging te bekomen aan schepen Berghman, die hem antwoordde op zijne gewone brutale manier: /lis het niet wel is geef uw ontslagwaarop de lijkbidder zegde: het is hetgeen gij verlangt en ziedaar mijn ontslag van lijkbidder.Zijne gezellen volg den hem na. Na dat het grootste getal lijkbidders weg was, moest zekere Baratto blijven om den heer schepen te spreken, deze vroeg hem: Waarom zijl gij medegekomen met de andere? Gij zult misschien van uw werk beroofd worden. Werkman. Ik dacht wel te doen, heer schepen, en verlangde ook een wei nig verhooging te bekomen voor hel dra gen der lijken; ik geloof wel, heer sche pen, dat ik daarmede geen kwaad gedaan heb. Schepen. Gij wist wel dat gij niet mocht medekómen,gij werkt voor de stad, en indien gij beroofd zijt van uw werk, waar zult gij henen gaan? Werkman. Ik zou geen ander middel weten dan naar Frankrijk te gaan, heer schepen, om mijne vrouw, hare moeder en mijne zeven kinderenden kost te kunnen geven. Schepenmet een venijnig aangezicht den werkman beziende, zegde: ga, gij zult later nieuws ontvangen. Acht dagen waren verloopen, de opzie ner der stadswerken werd gelast te zeggen legen werkman Baratto, dat hij ten einde der week moest ophouden voor de stad tc werken. En ziedaar nogmaals eene klerikale verdraagzaamheid. Nog nooit, sedert de zeuraars op '1 stadhuis nestelen, had hij iels verkeerd gedaan, gezegd of gevrocht. O! die hedige inkwisiteurs Wanneer zal het uur der wraak aan breken De katholieken schreeuwen en lieren zooveel tegen den Karnaval en de bals. Men heeft bemerkt dat er nog nooit meer kaloten gemaskerd hebben dan dezen karnaval. Wij hebben er een groot getal erkend van deze niet rakers, vergezeld van de schoonste helft van het menschelijk geslacht. Wij hebben er zelfs bemerkt die niet vreemd zijn aan de vriendschap der redactie van de Ypersche sakristiebladèn. Indien vele zaken konden spreken zouden wij het zoo bedeklelijk niet moeten zeggen. Ook waarom zouden zij niet mogen maskeren? Dit is hun in liet geheel niet verboden, zij moeten in alles wat de libe ralen verrichten, afspieden, overdragen, verkeerd vertellen en alzoo opnemen in hunne bladen, om poeder in de oogen van 't volk te smijten. Want hun werk bestaat toch maar in liegen en bedriegen,en hunne lezers wijs te maken dal zij zendelingen uit den hemel zijn, ter meerdere eer en glorie vandezëuraarskliek van 1 "Februari 1891. Hel christelijk Journald' Ypres neemt een schrijven tegen den Karnaval over uit liet Volksrecht, omdat zegt het blad. niet een predikant het zou kunnen verbeteren, maar hij kan niet laten er bij te voegen, dat de socialisten, zooals in aWes, zulks maar doen uit huichelarij. Wanneer de socialisten den oorlog voe ren tegen de baldadigheden van Karnaval, dan is zulks bij hen wel gemeend en laten de huichelarij, waarin gij uitmunt, aan u over confrater. De bewijzen daarvan zijn, dat in onze lokalen, bals of in andere socialistische herbergen nóch 'gemaskerden, noch ver- kleeden toegang hebben, dal men op die dagen in onze inrichtingen werkt, dal wij aan alle fabriekanten en werkbazen ge vraagd hebben die dagen hunne werklie den te laten werken, dat wij die dagen, concerts, tooneel, voordrachten en feesten inrichten om het volk van die baldadighe den af te houden. En gij, die aan onze rechtzinnigheid twijfelt, wat deedt gij? Niets, hoegenaamd niets! Sedert eeuwen is de Kerk oppermach tig. Vele landen hebben katholieke gou vernementen, hier zijn uwe vrienden sedert 't jaar 30 wel 40 jaren meester geweest, in vele sleden en dorpen zijn ze alleen- heerschend, en niet ineen land, in eene stad, in een dorp heeft men ooit die bal dadigheden tegengewerkt. Integendeel, men heeft ze altijd aange moedigd. In de christelijksle landen, als Italië en Spanje, wordt de Karnaval hel meest ge vierd. Ah, wij zijn huichelaars! Huichelaars zijl gij die alles kunt, om dit te doen ein digen en die in plaats van ons de hand te geven voor onzen strijd, ons beleedigd en mede doet aan hetgeen gij in uwe bladen baldadigheden noemt, want niemand zal ons durven tegenspreken wanneer wij zeg gen dat op de honderd die zich hier mas- keeren 75 kalotenzijn en dat de orgelko- ten meest door uwe vrienden bezocht zijn. Spiegelt u eens, paap, en gij zult den schoonslen type van een schijnheilige zien. [Vooruit). Alle voorstanders van Algemeen Stemrecht tot welke politieke ziens wijze zij behooren, zijn verzocht de vergadering bij te wonen die zal plaats hebben op Zondag 26" fe bruari, ten 6 ure 's avonds in het Zilveren Hoofd. De dagorde is Inrichting van het Referendum op 12" Maart. Groote Meeting op 5° Maart. De Volksmaatschappijen hebben asn 't stadsbestuur gevraagd een Referendum in te richten aangaande de kwestie van het algemeen stemrecht. Het schepen- collegie heeft geweigerd den gemeente raad bijeen le roepen omdat het aan het voorstel der voorafgaande kwestie hadde moeten tegenstellen. Die voorafgaande kwestie is hel gemak kelijk middel, gebruikt door deze die voor het licht eener bespreking vreezen. De gemeenteraden, volgens bet. art. 21 der Grondwet, hebben het recht te petition- neeren en zich over het gedacht van het volk in le lichten. Dit gerechtelijk punt is door de grootste rechtskundigen van het land erkend en door M. Beernaert in d>e Kamer bevestigd. De heer Senator Surmont en de heeren Volksvertegenwoordigers Struye en Co- laert bekommeren zich niet om het gedacht van het volk dat zij bij de Constituante meenen te vertegenwoordigen Eene vergadering der voorzitters heeft Maandag plaats gehad. Men heeft er be sloten het Referendum in te richten op Zondag 12" Maart, de propaganda onmid dellijk te beginnen, de lijst op te maken der meerderjarige Ieperlingen die geen stemmers zijn en de medehulp le vragen van alle liberale-, katholieke- en werklie den-maatschappijen. Talrijke meelingen zullen gegeven wor den in de verschillende wijken binnen en builen stad. Eene groote meeting zal plaats hebben op Zondag 5 Maart. Er zullen 22 stembureelen open zijn van '10 ure 's morgens lot 1 ure en van 4 tol 7 ure 's avonds. Men zal de ver schillende partijen uitnoodigen de werking der stemming bij te wonen om de recht zinnigheid er van te waarborgen. De onkosten er van zullen door eene inschrijving betaald worden. In de ver gadering van Maandag heeft men reeds 56 fr. 25 c. bijeengezameld. Het is te ho pen dat de medehulp van de liberale-, katholieke- en socialistische democraten aan het referendum van den 12 Maart aanslaande eene grootsclie manifeslatie zal wezen, die in de geschiedenis van Ieperen aangestipt zal blijven. Jli U Voor hot Gomileit. der Vereenigde Maatschappijen De Voorzitter, P. VERMEDLEN-DECOENE.

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 2