Het kanaiije. Engel-Hendrik Minnekeer Beeldekens, Ch. Spiiiiaert-Bouchaerfc, ALOIS DEPUYDT, Het K anailje. MAK&TI>KUZ,ËN EEÜSTË COMMUNIE, groote en sehoone keus ven booten en zinken DOODKISTEN SCHILDER, lioeimarkf, I©, te Ypery dor., der armen blijken een vonnis le zijn tegen hen, weest overtuigd dat zij uwe "nieuwe wet, die hen dwingen zou op de dagen der kiezing Thuis te blijven, als niet bestaande zullen beschouwen en wie weel! in de straten der steden en hoofd stad luidop hunnen wil zullen te kennen geven Wij, armen, wij zwijgen niet! De scheldnaam gespuis of kanaiije, door het Nieuwsblad naar het hoofd der werklieden geworpen, werd Vrij dag in de Kamers herhaald door Van der Kinderen, doctrinaire afgevaar digde van Brussel Wij kunnen daarop niet beter ant woorden dan met het meesterlijk, onsterfelijk lied van den gekenden volksdichter, Hendrik Van Hoffel: 't Is het kanaiije dat steeds zonder poozen, Met lijf en geest voor 'tganscbe menschdom [slaaft, En in ziin schoot hoort men slechts zuchten [loozen, Het lijdt gebrek en niemand die het laaft. Het wordt veracht, als redeloos vee yerstooten Van hen, voor wier bestaan 't gedurig zweet, 't Bewoont in 't slijk de krotten van de grooten "Waarin 't verteert van wanhoop, ziekte en leed. Gij zijt kanaiije, heeft men ons verweten! Gegroet, o naam, die zooveel grootsch bevat... Kanaiije zwoegt, uw' meesters moeten eten, Als gij niet werkt dan staakt het levensrad. 't Is het kanaiije dat uw' rijke kerken En uw paleizen optrekt uit het zand; Waar men ook blikt, g'ontmoet zijn renzenwer- Om u te voên bebouwt het ook het land. [ken,, 't Zijn de kanailjes die de kolen delven, Opdat er vuur en warmte wezen zou, Doch gij vergeet en houdf die voor u zeiven En hun gezin sterft 's winters van de kou. Ons kroost is nauw' de kinaerwieg ontloopen Of de fabriek heeft het reeds afgemat; Wees slaaf en zwoeg, dus hoorden wij het doo- [pen, Toen 't onder 't hart nog,van zijn' moeder zat. Begint een zoon het brood te helpen winnen, Do bloedwet komt en eischt hem met geweld, En zijn ons dochters schoon en goed tot minnen, De prostitutie biedt haar handen geld. Wie is 't die in den krijg voor 't land gaat bloe^ Op uw bevel het broederbloed vergiet? [den, Die met zijn lijf uw' schatten komt behouden. En sterft eer 't wijkt, is dat 't kanaiije niet?... Men hoort met roem slechts van 't kanaiije spre- [kem, 1 Geschiedenisboek staat vol van zijnen moed, En 't Geuzen heir dat 't land zoo wist te wreken En Vlaandrens volk was ook kanailiegoed. 't Kanaiije heeft aan hen het licht gegeven Voor wier gewrocht eenieder buigt de knie: Getuigt James Watt. diedemachien deed leven, Met Franklin niet van 's volks vernutt, geniet Ook Laurens Cosier prijkt hier in ons midden Naast Galilei, Rousseau en duizend meer. Ziet Jezus, die de Kerk het deed aanbidden, Niet op zijn moer, 't kanaiije,. 't liefste neèr?. 't Kanaiije is de macht, 't vernuft, het leven, Al wat bestaat komt uit zijn' ruwe hand, Gansch 't handelsnet is met zijn zweet geweven Langs zee en stroom, langs vlak-en heuvelland: Het teelt d«.kunst om u met pracht t' omringen, Zijn leven gansch is aan uw heil gewijd, Het brengt steeds voort, en hoort men het soms [zingen. .ti vergeet zijn smart en dat het honger lijdt, Maar het kanaiije begint thans te beseffen, 't êntwaakt allengs, doch 't is bedaard in schijn Het wil als mensch zich naast den mensch ver heffen, 't Wil langer niet de slaaf der luiaards zijn. Aanziet den stroom der internationale, Hij wast steeds aan, eens breekt hij dijk en wal. 't Is het kanm'je, dat als een bliksemstrale De wereld eens voor zieh hervormen zal! Gij zijt kanaiije heeft men ons verwelen! Gegroet, o naam, die zooveel grootsch bevat.. Doch lang genoeg hebt gij ons zweet gegeten Straks staken wij den loop van 't levensrad; Kanaiije van dorpen en steden, heft dien prachtigen zang met volle borst aan; dat hij u dien heldenmoed schenke.die gij weldra behoeven zult, tot het bekennen van uw recht! Klaatscbappij lei* bevordering van bet onderwijs door aaasrSiouwin*. ïperen. Maandag 510 Maart 1895: Voordracht met oxyhydrisch licht, in de tooneelzaal (Vanden- peereboomplaats), 's avonds ten 8 ure. Onderwerp: HERINNERING UIT DE OUDHEID door M. J. Justice, leeraar aan de Middel bare school alhier. Namens het bestuur, de Secretaris, Eug. Veulemans. P. S. Personen geen deel makende der maatschappij, betalen een inkomgeld van I fr. Het Concert dat verleden Zondag bij de Philharmonic gegeven werd, liad veel volk uitgelokt en is teeuemaal goed gelukt. Mej. Bender, dochter van den uitmunten den muziekmeester van het Ilegement der Grenadiers, leende hare medewerking aan dit muziekaal feest en heeft den grootsten bijval genoten. Begaafd met eene goed be- kieede stem en van een goeden klank, zij heeft op eene schitterende wijze het air de Samson et de Dalila gezongen, eene Eligie van Massenet en le Baiser van Meyer. Hel- mund, het laatste stuk bovenal heeft gege ven geweest met eenen smaak en eene merk- weerdige kunde. Nevens de uitmuntende zangeres, had men M. Donny, eerste prijs van bet Conservatoir van Brussel die, in den Duo de Romeo et Juliette, beeft bewezen dat hij een volmaakt zanger is. Ook heeft hij gedeeld in het verdiend sukces zijner beval lige medezangster. M. Dekemper was ook van het feest en het is niet noodig te zeggen dat hij, door zijne liederen iedereen heeft doen lachen en de vrolijkheid verwekt heeft bij zijne talrijke toehoorders. De keus der stukken welke door de instru mentale afdeeling der Maatschappij zijn uit gevoerd geweest betuigde barer kunst waarde. Wij treffen op het programma aan eene Fantaisie sur le Cid, v^elke onze muziekanten, onder het geleide vhn hunnen uitmuntenden meester, met een ongelooflijk talent vertolkt hebben.- Dan volgde eene symphonieke overschrijving op motiefs van Sigurd, door Reyer, vervaardigd door M. Van Elslande. Wij hadden reeds de voldoening gehad dit overschoon stuk te hooren en wij hebben eens te meer de schitterende uitvoe ring van dit schoon gewrocht toegejuicht. Op het programma bevond zich nog eene Ouverture Jubilaire van M. Strauwen. Dit gewrocht, de eene maal fijn en teedsr, de andere maal kloek en indringend, viel veel in den smaak. Zij werd meesterlijk gegeven, niettegenstaande de talrijke moeielijkhede» waarmede zij doorzaaid is, en de componist die in de zaal tegenwoordig was, was zeer te vrede over de uitvoering van zijn werk. Wij moeten nog eene Fantaisie voor Saxophone aanhalen,uitgevoerd door Cam'ieL Ilabau, uitvoerend: lid der Maatschappij Onze jonge medebroeder heeft zijne taak goed volbracht, alhoewel het voor de eerste maal was dat hij zich in het publiek liet hooren en dat, in'zulke omstandigheden, de aandoening eener eerste optreding, altijd een gedeelte van het talent verhinderen. Dit feest werd gesloten mat een Bal. De grootste levendigheid en vreugde bezielden de moedige dansers en de bevallige danseres sen, en het was reeds laat in den nacht, dat zij, tegen zin, de feestzaal moesten verlaten. I.IPEREN 11 Maart 18 Maart Tarwe Haver Erweten Boontjes Aardap. Beter Eiers,25 8,900 2,500 1,700 5,200 10,800j 7i >00 10,930 16-37 13-37 16-30 20-00 18 00 4-S0 523-00 1-68 7,500 1,700 1,700 2,200 3,400 7,000 9,450; 16 15 15 22 19 4- 320 3/ -25 23 25 00 00 00 ■68 Ter gelegenheid der te bekomen bi, Dixmudeslraat, 18, Yperen, van zoo in gewone als in de rijkste banden lloorjste nieuwigheid in en fan la is ie-voor werpenal dienende voor geschenken Ier gelegenheid der Eerste Communie. MAGAZIJN KLOOSTERPOORT, YPER. Spiegels, Vensterglas, Verfwaren en Reiskoffers. beveelt zich aan voor al hetgeen de schilderkunst aangaat, zooals het schilderen van huizen, décors, navol ging van alle soorten van hout en marmer, enz.. Spoedig werk en genadige prijzen. REFREIN REFREIN GRANEN enz. kwantiteit verkochtte fe«icidenprijs p. 100 kilo. verkochtte jmiddenprijs kwantiteit p. 100 kilo. 53^ HBS82BE?£mtT<ïeElSU®t$ Kerkboeken OUD-LEERLING DES NIJVERHEIDSSCHOOL VAN ANTWERPEN!

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 3