De toestand te Brussel M. Woeste wil zijn voorstel onmiddellijk ter stemming aanbieden (protestaties). Voorstel Coomans. Zijn algemeene kiezer: al de oudste bur gers ter verhouding van 10 °/0 der gemeen tekiezers. (Algemeen gelach rechts en links). IUCoomans stottert eenige onweerstaan bare woorden om zijn voorstel uit te leggen. M. Bara uw voorstel rnoet uitgebroeid zijn in de zotten-akademie. Académie des fons Een boek door Coomans geschreven). Voorstel Corcmans. De redenaar bestatigt vooreerst dat zoowel de rechterzij de als de linkerzijde dobbert zon der vaste richting. Zijn voorstel luidt: ieder burger kiezer op 25 jaar en op 4 jaar twee stemmen. Dit voorstel is het eenvoudigste dat na dit van M. Janson werd ingediend. UI. Becmaert. Men-moet aan de le den tijd vei'leenen om de nieuwe voorstellen te onderzoeken en intusschen de begrooting hespreken. Ita. Jtausoii hekelt hevig het voorstel Woeste. (De zitting duurt voort, op alle banken roept men tot Dinsdag)! Eu den ainlreli der Kamer. Een 20tal politieagenten hebben postgevat in de Leuvenschestraat. Op den hoek der Wetstraat, aan het Mini sterie vim Oorlog, staan honderden personen opeengepakt. Talrijke groepen worden er gevormd.; uit dezelve stijgen socialistische liederen op. Eene kompagnie pompiers vatten er post. De beweging groeit aan. Een 2otal pompiers bezetten den ingang- van den Warandegang. De socialisten zakken zingend af door 't volk toegejuicht naar de Onderwijsstraat, gevolgd door de pompiers met het geweer op den schouder. Vlak voor het Paleis, der Natie is hetpark gesloten. De Wetstraat is totaal ledig. In de Orangeriestraat op de binnenplaats, tusschen het Ministerie van Justicie, en het nieuw Ministerie der IJzerenwegen zijn een 50tal gendarmen te paard geconsigneerd. Een zestal politieagenten bewaken den in gang der Leuvensche straat aldaar. Dezelfde ontwikkeling van politiemacht in de Parlementstraat. Hier weerklinkt donderend de Marseillai se. Men roept aanhoudend:Vive laRacaü- le! De politie wordt uitgejouwd. Er ontstaat eene botsing. De socialisten, altijd voortzingend, worden echter in bedwang gehouden; zij mogen hun nen wegnaar de Kamer niet voortzetten. Ten 4 1/2 u. sluiten een dertigtal pompiers den ingang der Parlementstraat af aan de IJzeren-Kruisstraat. Zij worden onthaald op gehuil en gefluit.De leden derdrukperszien- de, stijgt er uit de groepen der socialisten één geroep op: Citoyens journalisten, gelieft ons dea uitslag der stemming in de Kamer mee te deelen. De journalisten zwijgen natuurlijk. Reeds van 's middags heerseht er eene groote beweging in de stad. Er worden groe pen gevormd, die zich blijkbaar gereed ma ken om zich- naar de Kamer te begeven. Wij ontmoeten eene diergroepen, of liever een stoet werklieden, op de Anspachlaan. Deze stoet bestaat uit een 150tal vrouwen en 300 mannen. Aan het hoofd worden drie roode vlaggen gedragen, alsook tweeplakkaten met de pro clamatie van den Algemeenen Raad der Werkmanspartij betrekkelijk de Algemeene Werkstaking. Uit deze talrijke groep manifesteerders, stijgen aanhoudend socialistische gezangen, op. De aanwezigheid in den stoet van zoo'n groot getal vrouwen doet de voorbijgangers verbaasd opkijken. Ten twee ure heerseht er reeds veel bewe ging op de Leuvensche plaats, in de Koning straat en in den omtrek van het Park, waar van de poorten gesloten zijn. Aan den ingang der Wetstraat, hoek van het ministerie van oorlog staan een tiental politieagenteny die den doortocht afsnijden. Men leurt met eene bijzondere uitgave van Le Peuple. De koningstraat op de hoogte van de Ban- quede Bruxelleslangs den Westelijken kant van betPark, wordt afgesloten, door pompiers en politieagenten. Een 300talpersonen worden er in bedwang gehouden. De pompiers zijn indienstkleedij, gewapend met geweer en sabel. Een piket grenadiers, dat aldaar ten 2 1/2 ure voorbijkomt, wordt geestdriftig toege juicht. De pompiers bekomen versterking. Ook de Berg van het Hof, Leuvensche plaats, wordt afgesloten door pompiers. Wij bemerken hier den heer prokureur des konings Willemaers, vergezeld van denhoofd commissaris, M. Bourgeois. Beiden geven bevelen aan de politie. De verschijning van drie lotelingen, met bloemen versierd gelijk de vette os, doet op de Leuvenscheplaats algemeen gelach ont staan, 'tzijn ook drie typen met een gelaat als ware roodhuiden. Rond drie ure wordt een werkman op de Leuvenscheplaats aangehouden, die al wat te hevig tegen twee politieagenten had ge protesteerd, welke hem niet verder lieten doorgaan. Deze aanhouding brengt eenige opschud ding teweeg. De politie wordt herhaalde malen uitge jouwd. Strooibiljetten met de tekst der beslissing van den Algemeenen Raad der werkmans partij, aangaande de algemeene werkstaking,, worden in groote hoeveelheid uitgedeeld. Ten 3.1/4 ure, komt er op Treurenberg een eorbillard voorbij, die de IJzeren-Kruis straat inrijdt. Er ontstaat eene hevige bot sing met de politie. De manifesteerders wil len den doodswagen volgen en alzoo de Zóne Neutre schenden. Met groote moeite worden zij wederhouden en kan men de fa milie van den overledene toelaten. Ten half vier ure doet een piket gendar men zijne verschijning op den hoek van den. Leuvenscken weg om post te vatten op den- Berg van 't Hof. De gendarmen worden op een oorverdoo- vend gehuil en gefluit onthaald. Voor de toknicu. A Sle-Marie, au Courrier de Loitvaiu en au Petit Louvain, Leuvensche plaats, heerseht een onbeschrijfelijk gedrang. Van tijd tot tijd stijgt er geroep en gejouw op. De huurrijtuigen, welke zich aldaar ver- toonen, kunnen met moeite eenen weg banen door de dik opeengepakte menigte, die huilt en schreeuwt. Eene aanhouding wordt gedaan in de Leu vensche straat. Twee agenten brengen eenen-. persoon weg, die kost wat kost wilde door gaan. In de-Orangeriestraat, op de binnenplaats tusschen het ministerie van Justicie en het nieuw ministerie der IJzerwegen, staan een groot getal gendarmen te paard, geconsi gneerd, In de Wetstraat is alles rustig en het ver keer volkomen vrij. De huurrijtuigen, welke voor de ministe ries van Oorlog en van Binnenlandsche zaken staan, zijn geplakt met de strooibiljetten waarvan wij hierboven hebben gesproken. Men heeft èr zelfs geplakt op de paarden. Op Treurenberg, aan het Crédit Lyon- nais, is het rond 4 ure een lawaai dat hoeren en zien er van vergaan. Men zingt de Carmagnole en de Marseil laise. Plotseling ontstaat er eene ongewone be weging. De manifesteerders, waarbij, aicln vele vrouwen hebben gevoegd, nemen plaats- op den hoek der Onderwijsstraat, Er volgt eene Geweldige Eïoésbbïjj met de politie en de gendarmen. Me» weej»4 emet «doelen en steenes» Verscheidene aanhoudingen worden.- ge daan en intusschen weerklinkt donderend de- Marseillaise. Men werpt voort met steen-en en het gehuil is oorverdoovend. In de IJzeren-Kruisstraat laten de bewo ners de luiken vóór de vitrienen vallen. Er begint een gevecht, waarin, de- waadefi- stokken eene groote ro! spelen. De manifesteerders verwijderen zich langs, de Drukpersstraat. Op den hoek, voor de herberg A u Nou veau Ministère, gehouden door E. Pons-- ceau, wordt de politie met eene hagelbui va a steenen overvallen. Vijf gendarmen te paard-komen in volleen draf aangereden en ontzetten de arme-agen ten die. met den blooten sabel in de hand, gingen bezwijken. Verscheidene agenten worden gekwetstaam cle handen. Er worden een vijftal aanhoudingen ge daan. Be gess«Sfta»is5es'lc ctsargecn-j Sg» de E>s»ts k peg-sa J o'jia t. Onbeschrijfelijk is het gehuil en het gefluit waarop zij worden onthaald. De politieagenten volgen da gendarmen, met de bloote sabel. Be vronweu. Rond 3 1/2 ure komen dte werklieden der

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 2