Buurt Yzerweg Burgerlijke decoratiën. Geen rozen zonder doorns STADSNIEUWS. Cardouehenfabriek van Cureghem, waaron der een zeer groot getal vrouwen, zingend den Berg van 't Hof op. Zij komen in botsing met de policie en er ontstaat eene vechtpartij ;_de vrouwen drei gen met hunne holleblokken. Een man wordt naar het bureel geleid In de Onderwijsstraat ontstaat eene hevige woeling. Er worden groote steenen gewor pen naar de agenten. Een hunner, een agent der 4e afdeeling, ontving eenen steen op den schouder en moest huiswaarts keeren Verscheidene aanhoudingen worden ge daan. <ïesiês>el»e betogers. De politie ontvangt.zooeven (4 u. 10 min.) een telegram dat de Gentsche gezellen op weg zijn naar Brussel. Yperen, 15° April 1893. VAN YPEREN NAAR DE FRANSCHE GRENS Dit vraagstuk, dat zoo belangrijk is voor de stad Yperen en welk sedert lang eene oplossing zou moeten hebben gehad volgens de zoo dikwijls uitgedrukte wen- schen van den Koophandelskring, blijft voortslepen, en dit ter oorzake van zeke- sea verborgen invloed, die strekt om het algemeen belang aan het bijzonder belang op te offeren. Het algemeen belang, in het aanleggen van- den nieuwen verbindingsweg, vraagt dat de lijn het meest belgische gemeenten bediene en Yperen en Armentiers voos lijn hoofd en hebbe. Het bijzonder belang, dat behendig doorgezet is, wil integen deel het minst belgische gemeenten en, als lijnhoofden, Yperen en de Seule. De yperscbe koophandel vraagt, en het is hij die de grootste belanghebbende is, de nieuwe lijn Ie zien trekken door Kemmel, West-Nieuwkerke, Ploegsteert en den Bizet; aangezien men daar nog sleehls op twee kilometers is van de be langrijke opeenhooping der stad Armen tiers (een zestig duizendtal zielen) zou zij weldra verbonden zijn met deze die in aanleg is van Armentiers naar Halewyn. Benige belanghebbenden eischen de lijn na r de Seule, een gehucht dat sa mengesteld is uit een tiental huizen, waar van ten minste acht herbergen, en welk gelegen is op 6 kilometers van Belle, op 3 1/2 van Steeuwerck, op 7 van Armen tiers en op 3 1/2 van West-Nieuw kerke, to midden van raap- en wortel tan den. Welke bittere spotternij,!' Dezelfde beweren dat die lijn weldra- zou verbonden worden met eene andere lijn-, die van Armentiers naar Belle zou loopen.. Waarop steunen zij zich om. deze verzekering le hebben? Is het op de be lofte die de stad Armentiers zou hebben gedaan de noodige stappen aan te wendeni ten voordeele dezer lijn Maar wal ver mag zij tegen den vastberaden wil der zeer machtige Noorder-Maatschoppij, die geene evenwijdige lijn zal dulden welke baar de concurrentie zou doen? Dezelfde, altijd dezelfde, houden staan dat de stad Armentiers zich verzet legen liet aanleggen der lijn naar den Bizet. Dit is eene groote dwaling van hunnentwege, aangezien het stedelijk bestuur dezer zoo nijverige stad, die uitspraak heeft moeien doen over de twee bestaande ontwerpen, op de vraag door de Maatschappij der buurl-ijzerwegen gedaan, in eene der beraadslagingen van liet jaar 1888, be krachtigd door het huidige bestuur, een enkelen voorkeur voor de lijn der Seule geuit heeft. En de reden van dezen voor keur van zijnentwege is zeer aannemelijk. Hier is hij De slad Armentiers vreest, en niet zon der reden, dat vele werklieden, eens dat de belgische lijn gemaakt en aan den Bizet met de fransche lijn verbonden is, zich in België zouden gaan vestigen, om dat de levensmiddelen er beter koop en de belastingen min hoog zijn. Maar wat voor haar een verlies zou daarslellen, zou eene bron van voorspoed zijn voor de ge meente Ploegsteert en eene goede winst voorden belgischen buurtweg. Inderdaad, hoe meer de bevolking van den Bizet en van Ploegsteert zal ineen gedrongen zijn, hoe grooter de ontvang sten der lijn zijn zal; 't is hetgene de belanghebbenden nooit uit bet oog mogen verliezen. Wij moeten- onzen voorkeur niet op offeren aan dezen der stad Armentiers, aangezien deze, in zake van financiën, in geen een belgiscli ontwerp tusschen'kómt. Al wat zij toestaat, is bare welwillende maar louter platonische medewerking. Wij kunnen deze echter niet missen ten opzichte van de toekomst onzer lijn, want het is- hare bedrijvigheid er. haar voor spoed die er de bijzonderste hulpmiddelen van moeten uitmaken;. Men zegt nog, bij gebrek aan ernstige bewijsredens, dat de lijn naar den Bizet duurder kost en dat hel kapitaal van de lijn naar de Seule reeds gevonden is. Op deze tegenwerpingen,, die maar goed zijn om de snullen te verschrikken, mogen wij antwoorden dat een nijveraar, als het er op aankomt zijne instellingen- te verbeteren met het doel zijne zaken uit te breiden, nooit terugdeinst voor eene aanvulling van uitgaven, maar dat dezelf de nijvoratir, zelfs wanneer liet kapitaal. reeds zou gemaakt zijn, aan zijn ontwerp zou verzaken zoodra men hem bewijzen zou dat het slecht is. Gelijk zulks nu het geval is met de lijn van Yperen naar de Seule, bidden wij onze burgervaders op dezelfde wijze te handelen. Het willen anders doen, ware hardnekkig zijn tegen de klaarblijkelijkheid en de financiën vau al de belanghebbende gemeenten lichtzin nig verpanden, 't Is hetgene volstrekt moei vermeden worden, nu dat cr neg niets- beslist is. Bij koninklijk besluit van 9n April is liet burgerkruis van le klas verleend aan den heer Labaere, kaporaal bij de werk zame burgerwacht van Yperen. Dit van 2* klas, aan dè heeren Ed, Toussaert en L. Verhaeghe, kapiteins bij- de burgerwacht der voormelde stad. Voerleden zondag, na het appel, wilde een verliefde soldaat nog een bezoek bren gen aan zijne minnares en nog eenige aangename stónden met haar slijten. Maar ongelukkiglijk de poort was- gesloten crt hij wist bij ondervinding dat liet op dit, uur moeilijker is uit de kazerne te komen dan er in te gaan. Ilij verzon dus een middel dat alle hinderpalen moest uit den weg ruimen en. hij smaakte op voorhand al het genoegen van zijnen vond. Hij knoopte een drietal bed lakens aaneen, maakte dezelve vast aan het venster zijner kamer en poogde zich alzoo de laten af glijden. Maar een verliefde mikt en het toeval beschikt. Een der lakens, dat ze ker te lang nieuw was, scheurde en de roekelooze verliefde kwam rapper naar. beneden dan hij het wenschte, niet het ongelukkig gevolg dat hij met den kin op de vensterbank des gelijkvloers terecht kwam, waardoor Bij hel kakebeen ont wrichtte en een ribbe inges-tootcn werd. Men raapte hem op in een heel' deernis- weerdigen toestand met gebroken arm en been en men droeg hem naar het krijgs hospitaal, waar hij den tijd zal hebben zijne roekeloosheid te overwegen. [JPEKEN 8 April 15 April (ill ANEN i vervochtte middenpriislverkoclute midden peijg enz. 1 k wan'ftpst 100 kilo. j k antitcit p. 100 Vt. Tarwe 6,700 1 16-25 10,200 16-25 Rogge 13-25 1.000 13-87 Haver 700 16 00 500 16-25- Erweten 6oC 19-00 000 OO-OO Boontjes 1,000 IB 00 2,500 •17-75 Aardap. 7,500 4 00 4,000 5-00 Beter li ,5lo. *83 00 12,709 292-00 Eiers25 1 1-68 ,53

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 3