Bericht. Een nieuwe veldtocht Burgerwacht. STADSNIEUWS. verder gansch bijzonder bezighouden met de behartigingder taalrechten en het doen verdwijnen der vlaamsche grieven. A De. werklieden eindelijk zouden zich onderling tot eene machtige groep vereenigen om hunne lotverbetering te bekomen, door zich met de overige vrijzinnigen tegenover de dompers partij te stellen. Om alle misverstand te vermijden verzoeken wij onze lezers niet te den ken, dat wij door ètwerktieden, socia listen verstaan. Hoegenaamd niet. De socialisten hebben zich met de li beralen aangesloten om de herziening te bewerken. Met de stemming, der formuul i|l'yssens eindigde dat ver bond. De socialisten treden voortaan op als, derde politieke partij, in ons land. Al hunne organenzijnhet daar omtrent eens: de progressisten moe ten dus met de socialisten geen ma- mourkens meer maken. Het akkoord is opgezegd met wederzijdsche toe stemming. Maar alle werklieden zijn geene socialisten, in de verste verte niet! en daarom zagen wegraagde liberale werklieden eene politieke groep uit maken in den schoot der anti-cleri- cale partij. Dat gezegd zijnde, keeren wij tot onze vier groepen terug. Iedere groep zou hare zelfstandig heid bewaren* 't is te zeggen haar eigen bestuur en programma hebben; kortaf; in haar midden heer en mees ter zijn. Elk zou in zijne richting vooruitwerken, en alles in't werk stellen, om malkander in ledental te overtreffen. Uit iedere groep zouden twee of drie afgevaardigden gekozen worden om in Middenbestuur der vereenigde- Liberalen te zetelen. Dat Centraal be stuur zou uitsluitelijk de bevelende maclit, in handen hebben; de vier groepen zouden zich naar zijne be slissingen moeten gedragen. Ieder politiek lichaam zou, in de volle bewustheid zijner meesterschap en onafhankelijkheid, het recht heb ben één vierde der kandidaten aan te wijzen. Deze gekozenen zouden dan de lijst der Fereenig.de Liberalen uit maken. Iedere groep zou per aangesloten lid eene maandelijksche of jaarlij k- sche bijdrage in eene gemeenzame kas. moeten storten, om de propaganda.-, kosten te dekken. In ieder arrondissemment zou men zulke inrichting moeten tot stand brengen. Afdeelingscomiteiten zou den in de gemeenten gesticht wor- den, otn op die wijze eene trouwe ver tegenwoordiging, van het gansche kiesdistrict te bekomen. Eene afgevaardigde zou per arron dissement aangeduid worden, om inden Liberalen Staf' te zetelen. Deze Liberale Stuf zou al de koordekens der anti-ciericale groepen in handen hebben en om zoo te zeggen de llooge Baad van 't Belgisch Liberalism ver tegenwoordigen. Ziedaar in 't kort aangestipt hoe de herinrichting der Liberale partij gebeuren moet wil zij, bij de aan staande worstelingen het vertrou wen der nieuwe kiezers afdwingen. Als De Toekomst zich iets in het hoofd steekt, dan moet het er door. "Wij zijn gesticht om 't Liberalism tot de zegepraal te leiden, 't Is enkel met onze herinrichting, dat wij de over winning kunnen behalen. Wij laten dan ook, deze levens kwestie niet los, en handelen daarom in een ander artikel over de eenheid in 't bevel en de verdeeling in 't werk. Yperen, 13" Mei 1893. Sommige politieke vitters die immer met hun slokkepaardje voor den dag ko men Vrijheid voor allen en in alles pezewevers ofte pruikachtige politiekers, van het jaar 30, zijn radikaal tegen de verplichtende stemming.' Welnu, moest met ons nieuw kiesstel sel, de verplichtende stemming niet inge voerd worden, dan zouden onder alle op zichten, anders niet dan bedriegerijen en omkooperijen van allen aard gebeuren, even als vroeger. Iedereen weet, hoe de fanatieke kies makelaars op den buiten, de liberaalge- zinde of onpartijdige kiezers verplichten te huis te blijven, zich te onthouden deel te nemen aan. de kiezingen... of anders worden ze geboy col teer d- en in hunnen handel benadeeld. Thans, met het algemeen, stemrecht, zouden nog meer dergelijke oneerlijkheden plaatsgrijpen door klerikale kasteelheeren, fabrikanten, nijver aars en proprietarissen. Daarom alléén, diende men eene groole boete te bepalen op alle kiesonthouders, want als de boete te klein zoude wezen,, zullen de klerikale hemeldragonders met hunne offerblokken, het beloop betalen.. De Stem rechthoud, na de stemming van het nieuw artikel 47, heeft, in algemeene vergadering van 23 April, beslist den Strijdpenning tijdelijk op te schorsen. De Voorzitter, P. VERRIEULEBJ-DECOENE. tegen c!e TSftAtn»cl)C liberale hint! Op het Mechelsch congres der hoofden of te kopstukken der Japperswereld, heb ben Woeste, Suz Broers en andere Jour- da:ns gesproken over de uitbreiding der katholieke bladen. Die onderdanige sleep dragers der hemelsdragonderspartij heb ben met grooten tra-la-la tusschen tal rijke glazen bourgonje en champagne aangekondigd dat men vooral de liberale vlaamsche bladen moest bevechten Onze talrijke liberale vrienden zijn das verwittigd. De ultramontaansche voorvechters* de Woeste mannen van den domper-* zulten mei de uitbreiding van stemrecht* onge hoorde pogingen aanwenden, em bannen invloed meer om meer op het volk uit te- oefenen Liberale, vooruitstrevende mannen, wij rekenen op u Het wordt boog tijd dat de oaverseMÏ- ligsten wakker geschud worden, en daar toe is ons blad het beste geschikt. Ver spreidt overal dc liberale bladen-* wij van onzen kant zullen geene opofferingen spa ren om u met raad en daad zedelijk sbè stoffelijk te ondersteunen, opdat g®-ia> »w dorp of in uwe gemeente,, eenen tolk zou- det hebben om u met hand en tand tegen het dompersras te verdedigen-.. Dinsdag heeft de kiezing pki-ate- geh-adï voor de grade van Luitenant Adjudant- Majoor en voor de-grade van. Luitenant Kwartier-Meester. De titularissen voor deze graden wagen MM. Albert Ligy en Hendrik Va nth oil. Vóór de kiezing heeft M.. Ligy. zijn ontslag neergelegd. Hebben benoemd geweest:* Voor de grade van Luiten. Adj.-Majoor: 1° Kandidaat: M. Damon Alfred. 2e M. Goddelicre Vicloor.. 3e M. FénaivVictoor. Voorde grade van Luiten. Kwart-Meest.: le Kandidaat: M.,Vanthol! Hendrik. 2C M'. Hailynek Hendrik.. 3° M. Dcdeyne Vcron. O O O O

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 2