Wederom te kort! Den tijd zal wel komen. Programma en Discipline. i) De straten zijn vol huiten en bulten. De afwezigheid van goede waterloopen is een der oorzaken waarom de ziekte zoo ii lang t'onzent is blijven haperen. in Menigvuldige werken, die zouden moeten gedaan worden, blijven steken En waarom dat Ge weet het zoowel als iemand,'tis ii eenvcudiglijk omdat er geen geld is. 't Is een schande voor eene stad lijk Yper ii Maar waar is 't geld gevaren ii Daat is de kwestie 1 Wij zullen eens trachten dit vraagstuk op te lossen en te bewijzen met hoeveel trouweloosheid Seys(pardon! 'k wil zeggen 't Nieuwsbladalles verkeert en verdraait. ledereen weeten herinnert zich nog dat, wanneer de zeuraars in 1891 het stadhuis beklommen, zij een boni van 75.000 fr. (zegge vijf-en-zeventig duizend fran kenin de stadskas vonden. Zij wierpen zich als hongerige wolven op dat geld, niet om belangrijke en nut tige werken te doen verrichten, maar om alle slach van buitensporige uitgaven te doen, die lot niets anders strekten als om hunne vrienden te bevoordeeiigen en huime eigene praalzucht te voldoen. Sedert de twee jaren dat de kaloten het bestuur in handen kregen, hebben zij nog niet een werk gedaan dat van groote aan gelegenheid is en om zich te veront schuldigen,roepen zij uit: er is geen geld Maar als hel waar is, wat liet Nieuws blad uitgestrooid heeft dat de liberalen, in plaats van een boni van 75.000 fr. te laten, een tekort van zooveel gelalen heb ben,waarom hebbendie verlichte bestuur ders niet beginnen met te sparen, om later de nuttige en grootsche werken te doen uitvoeren die de liberalen verwaarloosd hadden? Waarom hebben zij zooveel geld ver kwist om de inhuldiging te vieren van Surmont, die burgemeester geworden was door de macht van 't geld, niet door den wil der kiezers? Waarom hebben zij overgroote sommen verteerd om de feesten der blijde inkomst van Gouverneur Ruzette te vieren? (Twee feesten die een waren fiasco heb ben gemaakt). Waarom hebben zij 4LO. Ö'ÜCI fï*. verkwist voor het erinrichten van het pompierskorps en der stads-harmonie Waarom verspillen zij nog gedjarig geld voor het aankoopen van klarinetten aan 250' fr. 't stuk, om den winkel van Painparé te doen draaien? "Waarom al die aanzienlijke sommen niet gebruikt om die werken te verrichten, waartoe zij nu, volgens 't Nieuwsblad onbekwaam zijn, bij gebrek aan geld? Men ziet van hier de leugens van liet wijwaterbladje uitschijnen; Er moeten veel groote werken gedaan worden en er is geen geld Maar indien liet waar is dal de liberalen zooveel schuld achterlieten, waar hebben de kaloten dan het geld gehaald om de uitzinnige uitgaven te doen, waarvan wij liooger spraken? Surmont heeft wel beproefd in den Ge meenteraad cene blankenbergsehe reke- ningte maken en 't Nieuwsblaimcèjk op zijne beurt die pil hare lezers willen doen inslikken, maar de heer Brunfaut heeft bewezen dat Surmont nevens de waarheid was hetgeen niet zelden gebeurt en de ootmoedige moniteur der zeuraarsparlij heeft zich wel gewacht de nederlaag van Surmont op finanlieel terrein mede te deelen Kortom, hierin gelijk in al de artikels van het godvruchtig leugenaarsblad moet men het tegenovergestelde nemen van het geen er gezeid wordt. Onze gebenedijde verzameling wijwaler- kwispels zoeken met eene bewonderenswaar dige aanhoudendheid naar de bronnen van nieuwe inkomsten, die zij zich moeten aan schaffen om liet leelijk gat te vullen, dat zij reeds in 't stadskoffer hebben laten knagen, door allerlei ouverzadelijk heilig goedje. Graag zouden zij voor een 30 duizendtal frankskens nieuwe belastingen leggen, zon der de reeds te groote misnoegdheid, die hier in al de klassen der bevolking héerscht, nog te doen aangroeien. Zoeken is gemakkelijk, maar vinden, dat is een ander paar mouwen. Niemand dokt gaarne af en de kierikalennog het minst. Daarom zoeken onze leeuwtjes naar desteen der wijzen en ze zullen derhalve nog lange zoeken als ze nog lange leven. Wanneer liier de mare toekwarh dat het staatsbestuur voornemens was het mandaat der gemeentebesturen een jaar te verlengen ten gevolge der te trage Grondwetsherzie ning, dan liet ons volk duidelijk zijne teleur stelling blijken. Reeds waren allen hier strijdvaardig en bereidden zich om met Octo ber eerstkomende het stadhuis van heM die kollektie pijpekoppen, keersesnuiters en pi laarbijters te zuiveren. De besems waren ge reed en men brandde van verlangen om er zich van te bedienen ten einde die stallen van Augias eens voor goed schoon te vegen. Ook dat moet niemand verwonderen; dejap- pers wisten hier reeds, iedereen, tot zelfs hunne eigene vrienden, door hunne onbe kwaamheid, hunne zorgeloosheid en hun woord verbreken derwijze de keel uit te han gen dat het gemor algemeen en daarbij ge grond is en dat de grieven talloos zijn. In der gelijke voorwaarden kruipen de onverschil ligsten uit hunne schelp om een handje bij te steken en de uitslag eener kiezing kon niet, twijfelachtig schijnen, want het is eenealge..- meene ontlasting, waarnaar allen ten zeer ste haken. Is het ongeduld hier groot, het is dus ook heel begrijpelijk. Maar wat te doen! Wachten is het eenige wat men nu doen kan; doch als de kermis uitgesteld is, de tuimel- pert, aan de pastoorsslaven voorbehouden, zal er des-te vollediger en te dieper om zijn. Zij zuilen niet verliezen met te wachten. Wei integendeel. Hoe meer er medewerken om die onbekwamen van ons stadhuis te kegelen hoe gauwer, hoe gemakkelijker.en hoe duur zamer het werk zijn zal. Geduld, volharding en moed, vrienden, uitgesteld is niet verlo ren, zégt de wijsheid der natiën en die wijs heid heeft volop ge1 ijk. Met het oog op de vertiendubbeling van het kiezerskorps hebben wij dus tot heden de volgende maatregelen voorge steld Het groepeeren van alle anti-klerikalen in gematigde liberalen, voor uilstr evers. Vlamingen en vrijzinnige werklieden liet inrichten van een Middenbestuur per arrondissement, uit de afgevaardigden der vier groepen samengesteld en het daar- stcllen van eenen Liberalen Staf uit ge kozenen onzer 41 kiesomschrijvingen be slaande. De Toekomst, onze lezers weten het wel en wij schrijven er den klimmen- den bijval van ons blad aan toe is niet gesticht om vrienden uit te sluiten, mak kers over boord te werpen of partijgenoo- ten te banvloeken. Wij denken dat er on der de blauwe vlag van het Liberalism plaats is voor alle vrijzinnige elementen, dat onze rangen nooit sterk genoeg kannen zijn om storm te loopen legen de wassende aanmatigingen der nooit verzadigde réae- tionnairs. De eendracht moet onze macht aitrna- ken, daarom ook zullen wij altijd onze gedragslijn naar de voorschriften dezer schoone spreuk regelen. Met het inzicht de zegepraal onzer par tij te bewerken, willen wij dan ook van daag de herinrichting van het Liberalism wat verder bespreken. (let is van de hoogste neodïzaLelijkheid dal wij een bondig en gemeenzaam Pro gramma hebben. Iedere groep kan zoo vele punten in hare slataten opnemen als ze goed vindt, dat is kwestie van goes-tin"- en verzuchting. De hoofdzaak is, dal één enkel kort programma zo-u opgemaakt worden, bij wiens desiderata»..zich elk li beraal met twee handen tegelijk kan aan sluiten. Volgens dat programma zon de- Liberale Staf hel vrijzinnige leger be sturen, en, met dal programma inde hand O c*

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 2