De Nieuwe haal Jezuietestreken. der OUD-POMPIERS. MARKTPRIJZEN Ons Heer, die liberaal is, heeft seffens e orders gegeven aan den sluismcester >m de deuren te sluiten en de zon kwam zich meer en meer vertoonen, zoodanig dal, van in 't begin van den namiddag, het schoonste weder was die men wen sehen kon. Noch zand noch slijk was er te ont moeten, hetgeen een aangenaamheid voor iedereen was. Daardoor was er zeer veel volk in den hof der Citadelle, vele stoelen ontbraken er en menige banken beeft men moeten plaatsen, om iedereen eene kleine zitplaats te geven. Het Concert, nam om .5 ure juist aan vang. De uitvoering was schitterend, zelfs de muziekmeester, M. üeliège, was er zeer te vreden over, en als men dat hoort mag men verzekert zijn dal hel de ware muziek is die men vertolkt. liet stuk: La Gr boe des musiciens voorde eerste maal alhier uitgevoerd, werd met zeer veel gretigheid aanhoord, en bezichtigd; men ziet van tijd tot tijd eenige muziekanten in werkstaking ko men, die niet meer willen spelen, zij hit sen de andere op om mede te gaan, en op het einde staat de grosse-caisse met den muziekmeester alléén op het theater om muziek te maken. Dit was zeer koddig, en men hoopt dit stuk nog menigmaal te zien uitvoeren. Na het Concert was het Bal; daar het weder hel toeliet, waren er menige kop pels die in den hof een sprongje deden; en de zaal was proppensvol. Iedereen was tevreden over het feesten wenscht nog menigmaal zulk tijdverdrijf te mogen genieten. Wij bieden onzen hartelijkcn dank aan de besturende commissie, die weet wat feesten zijn, om iedereen te veraangena men. Met veel genoegen heeft men be- statigt, in de vergadering van Woens dag 1.1. dat de nieuwe zaal welhaast zal gebouwd worden inde Saumoir, men heeft het plan gezien en wij mo gen zeggen dat het een waar mees terstuk zal zijn van pracht, verdee ling en grootte. De algemeene aannemer is M. Georges Lapiere, ingenieur, hij heeft een goeden keus gedaan in den bouw trant, waarvan"hij, wij twijfelen er niet aan, veel eer zal halen. De zaal zal 32 meters lang zijn, (van aan de Seminariestraat tot aan de Akademie). Het dak zal in glaswerk zijn; een groot tooneel, gaanderijen en aanpa- Fende zalen. Niemand mager aan werken dan degene die deel maken van de maatschappij Oud-Pompiers. Al de voorwaarden zijn zeer voor deel ig omdat iedereen er tevreden zou kunnen zijn- Wij zullen van tijd tot tijd erop te rug komen. In den zaligen lijd, dat de kiezers van 42 frs 32 centiemen, het schoon of slecht weer in ons kindeken maakten, werden de niet-kiezers voor eene groote zero in aanmerking genomen ze werden zoo vriendelijk onthaald als hondspooten in een kegelspel. De klerikalen, door bemiddeling van hunne gekruinde bevelvoerders, pratikeer- den een stelsel, dal wij in drij puntjes kunnen samenvatten 1. Het werkvolk dom, ongeletterd, lichtgeloovig en fanatiek houden. 2. Den armen duivel vernederen door liet toekennen van aalmoezen te wei nig om te leven, te veel om te sterven. 3. Den minderen man paaien met den troost hiernamaals Van het oogenblik dal de uitbreiding van stemrecht door de hardnekkige propaganda van socialisten en progressis ten een onvermijdelijk iets geworden was, begonnen de klerikalen met het sliet) ten van gildenvredes, boerenbon den, credielmaatscliappijen, turnkrin gen, genootschappen, kortom met het inrichten van alles, waarmede men den toekomenden teerAmiom-KiEZER zal kun nen paloeteren met hel daarstellen van datgene, waarmede men op den geen kwaadvermoedenden sukkelaar de spreuk zal kunnen toepassen zoo kult men Fre- derik Eons die fopporskringen in 't leven geroepen moest men de ingelijfde snullen doen gelooven dat ze toch iets waren in de samenleving, of beter, dat ze iets gin gen worden in de kiesbalans en de veree- niging, de federatie van alle klerikale opstoopenlrek kersbonden kwam tot stand. En daar iedere federatie fataal op een congres moet uitdraaien, zoo zullen de assisen der katholieke werkliedenkringen binnen kort in groote plechtigheid en met allen mogelijken luister geschieden. Ziehier reeds de kwesties, welke in dat slavencongres, pardon, in die vergadering van vrij niet gedwongen en geenszins gedrilde knechten zullen besproken ende verhandeld worden. Wij knippen deze puntjes uit klerikale confraters, dat spreekt ais eene policie- muts. lïersle sectie. 1. minimum can werkuren voor volwassenen, vrouwen en kinderen. 2. Verzekering legen ongevallen. 3. De werkeloozen. 4. Kassen en werkhuizen voor ar beid looze werklieden 3. Aanwerving van hel leger. (1. De zang als middel van demo cratische antisocialistische propagan da. Tweede sectie. Coöperatieven van credlet van voortbrenging en van verbruik. Wij stellen ons voor op deze papen- eomedie, in 't lang en in 't breedweer te komen.. Bepalen wij ons voor heden bij de vol gende aanmerkingen De werklieden krijgen hel stemrecht nu smijten de klerikalen hunne vroeger zoo trouwe cijnskiezers over boord en strijken honig aan den baard der massa, welke ze voorheen zoo deerlijk misacht en vernalatigd hebben. De vraagpunten, welke ze nu gaan be spreken, zijn letterlijk aan de leerstelsels der socialisten ontstolen. Wat vroeger door hen voor revolution- nair en anarchistisch werd uitgescholden, wordt nu door de papenknechlen aan 't hoofd van hun programma gebracht. Looze papen Paloeteraars van 't werkvolk Siroopsmeerders, baardstrijkers, mouw vagers en buitzoekers: het puntje van d'ezelsoor steekt er door De Toekomst zal een handje helpen om 't werkvolk voor 't gevaar te behoe den, dat het bedreigt. Daar kunt ge op rekenen. BURGERSTAND van den 19" tot den 20" Mei IS93. Geboorten: Mannelijk geslacht, 3; Vrouwelijk id.3. II u.welijken: Kalksteen,Frans,meubelmaker en Bertier, Maria, kantwerkster. Marescau. Jules, metseren Litière,Clementina, kantwerkster. Maes. Jules, schilder en Baelde, Mathilda, kantwerkster. Bartier, Floreutin, dagloo- nerenSlosse, Emma, strijkster. Üuf'our, Alpkons, daglooner en Verleure, Helena, huishoudster. Hartcel, Leon, juwelier en Preyers, Felicia, kleermaakster. Derud- der, Afphons, bediende eu Vandevyvcr, Sidonie, winkelierster. Sterfgevallen: Dekyndt, Rachel, 12 jareu, scholierster, Sint-Jacobs-buiten. Decroix, Amelia, 71 jaren,z. beroep,ongehuwd, Kauwekinstr. Desvignes, Maria, 48 jaren, zonder be roep, echtgenoote van Abel Coulier, Elver- dinghestraat. Seelmackers, Adolf, 63ja ren, daglooner, echtgenoot van Elvira Tanfiré, Schuttelaarstraat. Keppel, Euphrasia, 62 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Meerièn.- straat. Claeys, Gustaaf, 26 jaren, k-ak- kenmaker, echtgenoot van Helena Rabau, Doorgangstraat. De Jonckheere, Antoi- netta, G9 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Boterstraat. Angillis, Frans, 75 jaren, daglooner, weduwaar van Agnetia Defever, Paradijsstraat. Parret, Jan, 77 jaren, zonder beroep,echtgenoot van Maria Pieters-, St. Jacobstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 3; vrouwelijk id., 1. IJ PEREN 20 Mei 27 Mei Tarwe Rogge Haver Erweten boontjes Aardap'. Beter tiers, iö 18,000 2,100 1,800 IO0 200] 7.500 16,977, 17-50 15 00 17-00 17-00 18 50 5-00 270-00 1-68 15,500 1,400 400 000 600 9,000 16,992 17-00 14-75 16-7.3 00-00 18-25 4-60 260-00 MO) GRANEN verkoehtle middenprijs verkochtte middenprijs enz. kwantiteit p. lüOkilo. kwantiteit p. 100 kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 3