Storm in de Kamers. Het lager onderwijs. flr 388. 32® Jaar. Zondag, 4n Juni 1893. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPEREN. Verplichtende stemming stemming in de gemeente aangenomen. Verplichtende stemming. Stemming in de gemeente Stemming. Men schrijft in: te YperenDixmudeslraat(8,en op al de postbnreelen. Alle affichenbij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeld in hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel bij l'Agence IIavas,52, Magdeleinestr., of te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: t-iO fr. 's jaar» voor dc stad; 3 fr.voor België. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. CENTIEMEN HET NUMMER. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. Zitting van 1" Juni 1893. GRONDWETSHERZIENING. Zeer woelige zitting. Geweldige storm M. Honzeau dc la Haie legt het verslag neêr namens M. Melot, die afwezig is. (Rechts De lezing De lezing Men protesteert links. M. .Sanson staat op, doch het gehuil der rechterzij belet hem te spreken. M. Taek, voorzitter, klopt aanhoudend mot zijnen hamer. M. lloiizcau leest het verslag van M. Melot te midden van het gerucht der afzon derlijke gesprekken. De Voorzitter kondigt aan dat hij het vraagstuk betrekkelijk de verplichtende stemming gaat ter stemming leggen. Nieuw tempeestaanhoudend geklop met den hamer. Men zou zeggen dat men in een klein kinderschool is. Men gaat eindelijk over tot de naamoproeping. Be verplichtende stemming wordt aangenomen met 94 stemmen tegen 38 en 2 onthoudingen. (MM. Hanssens en Scou- inanne). Er is een voorstel van 31. Beernaert en een van M. Doucet. M. Nyssens verklaart dat hij zijn amen dement intrekt. Gelachgeschreeuwon beschrijflijk lawaai). Dc voorzitter is er zichtbaar van uit het lood geslagen. M. Beernaert vraagt dat de Kamer over het voorstel van het gouvernement stemme bij verdeeling. (Zeer welvan den eenen kant, geschreeuw, van den anderen). M. Féron maakt tenige aanmerkingen over de wijze van stemmen. M. de Voorzitter. Het voorstel van M, Doucet heeft den voorrang. M. Beernaert. Indien ik stem voor het voorstel Doucet, zal ik daarom niet stem men tegen het mijne. (Nieuw geschreeuw een orkaan breekt Los). M. Cranx. Waartoe dient al dit tem peesten. Men bespreekt eerst de onderver deeling en vervolgens het geheel. M. Féron geelt uitlegging. Het gedacht van M. Graux is niet aanneemlijk. M. Granx. Het inzicht van M. Féron tot akkoord met het gouvernement is van niet meer te discuteeren en te stemmen zonder bespreking. Maar wij zijn er ook nog en wij vragen aan den Voorzitter dat hij gelieve te waken op de uitvoering en de toepassing van het regle ment. (Geschreeuw protestaties). M. Dcsmedt-de Najci deelt het gedacht van M. Féron. (Algemeengepraat). M. Jlanson zegt dat M. G.aux den bal vol komen misslaat, het reglement slecht ver staat Laat ons stemmen, want ik ben inniglijk overtuigd dat eene tweede stemming volko men nutteloos zal zijn. (Ter stemming). M. Besereiu wil spreken doch men ziet dat hij volstrekt niet weet waar men eigent- lijkheen wil, hij verstaater niets van. (Een ongehoord harrewar ontstaat, honend ge lach gaat ten allen kanten op). Dit heerschap hadde beter gedaan te zwij gen. M. Doucet. Verstaan wij elkander. Ik stel voor de stemming in de gemeente te doen plaats hebben, het gouvernement wil het ook doch vindt dat er uitzonderingen moeten ge maakt worden. Gerucht en getrappel op alle banken De voorzitter is onmachtig om de orde te handhaven). M. Woeste. 't Wordt een waar harre war: Niemand verstaat er zich aan. Het voor stel Doucet, dat het meest uitgebreid is moet eerst ter stemming worden gelegd, daarna kunnen wij, indien het verworpen wordt, het voorstel van het gouvernement aan eene stemming onderwerpen. M. Honzeau. Vele leden willen de stemming in de gemeente aannemen met de uitzonderingen te bepalen door de wet. (Een woordentwist ontstaat tussehen M. Houzeau en M. Tack, voorzitter, die aan het lid stil zwijgen wil opleggen. Nu geraken de poppen voor goed aan 't dansen). M. Féron antwoordt op de gezegden van Woeste. Het voorstel Beernaert luidt aldus: De stemming heeft plaats in de gemeente uitgenomen in de gevallen door de wette bepalen. Er valt dus niets bij dezen volzin te doen of af te nemen en Woeste wil enkel stokken in 't wiel steken. M. Bara. Het voorstel Doucet is geene wijziging maar wel eene uitbreiding van het voorstel Beernaert en is derhalve niet aan neemlijk. M. Woeste. Het reglement moet aan ieder lid der Kamer bescherming verleenen. Het dient toegepast te worden. (Nieuw harrewar). (Op dit oogenblik verlaat. M. Beernaert zijnen bank en gaat M. De Lantsheere vinden. Hij verzoekt den Voorzitter der Kamer den onbeduidenden kwastigen Tack te gaan vervangen. M. De Lants heere weigert. Bij Patje Van Wambeke, zelfde spel. Weigering van Patje). M. Doucet wil spreken doch men huilt en tiert in de zaal. (Men roept houhou V Wordt erger dan in een menagerie). M. Jlaoson wil een woord plaatsen doch zijne stem wordt verdoofd door een oorver- doovend geroep. De Voorzitter gaat de voorstellen ter stem ming aanbieden. Voorstel Doncet De stemming heeft plaats in de gemeente. Verworpen door 72 stemmen tegen 62. Voorstel van 't Gouvernement a De stemming heeft plaats in de gemeente bij uitzondering der gevallen door de wet te bepalen. Aangenomen met 115 stemmen tegen 19. In de belgische pers is het vraag stuk van het lager onderwijs weer ter sprake gekomen. Eene aanzienlijke personnage der katholieke partij, monseigneur Har- lez, professor aan de Leuvensche DE TOEKOMST li U

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 1