vreemdelingen geven? Tot spijt van die't bellij dt. 't Zal iets zijn Examens. Briefwisselingen Moeten wij het onderwijs POl'ERIRIGHË. zicht van onderwijs in eene volledige wan orde. Officiëele gestichten verdwenen in een groot gelal steden en gemeentenMen hoopte dat het vrije onderwijs voldoende zou zijn, maar het Gouvernement zag zich welhaast genoodzaakt tusschen te komen om de officiëele gestichten te herstellen om het zoo ernstig bedreigde onderwijs te redden. Luistert naar den noodkreet van een uwer vrienden, van M. Not- homb, leest den ministeriëelen omzend brief van Januari 1831. Daaruitzult gij loeren hoe noodzakelijk het is dat de officiëele scholen overal hersteld worden om te beletten dat de verstandelijke toe komst van het volk niet overgeleverd zij aan de zoo veranderlijke kansen en aan de somwijlen zoo gevaarlijke proefnemin gen der spekulatie. Indien het goede water en de water- loopen noodzakelijk zijn voor de gezond heid des licliaams, de goede scholen zijn noodzakelijk voor de gezondheid der ziel. Dezelve vernietigen, is de bronnen der algemeene beschaving uitputten. aan de Op die woorden door Burgemeester Surmont den 17" Juni uitgesproken, antwoorden wij duidelijk JA en wij be wijzen het. Die vreemdelingen zijn jongelingen van het kanton of van het arrondissement waarvan Yperen de hoofdplaats is.Welnu, de hoofdplaats is een midden dat veel meer dan de andere gemeenten voordeel trekt uit eene menigte openbare diensten die door geheel 't arrondissement betaald zijn. De rechters, de bouwkundigen der pro vincie en van den Slaat, de leeraars en leerlingen der middelbare school, de ont vangers van contiibutiën, de bedienden der registratie en der accijnsen, de offi cieren en soldaten, de gendarmen en andere beambten hebben hun verblijf in Yperen 't is daar dat zij het groulsle doel van het geld verleeren dat hun be taald is bij middel van lasten door bet kanton of tiet arrondissement. Wat meer is, de Ypeiling die zich bij den oenen of den anderen dezer ambte naren moet begeven, moet zich niet ver plaatsen: hij is en blijft in Yperen. De landman moet zich verplaatsen en komt zijn geld in de stad verteeren. En de handel, en de markt die alleen al den voorspoed uitmaakt dien de stad kon genieten, waar zijn de bewerkers ervan In bel arrondissement. Welnu 1 waarom zou de hoofdplaats geene gestichten ondersteunen die nuttig zijn aan geheel het arrondissement Waarom zou zij het niet een weinig der gunsten teruggeven die het arrondissement haar doet verschaffen. Nu daarvoor hebben wij maar ons oud gemeenlek oMegie.. M.en moet het dus behouden.. Hoe menigmaal heeft de gebenedijde leugenaar van het N ieuwsblad in zijne belangrijke samenspraken tusschen Calle- waert en Seyspardon! tusschen Pie ren en Sissen, niet vertelt dat de Oud- Pompiers te Dixmude zoo weinig bijval hadden gehad dat zij voortaan in die stad gemakkelijk konden gemist worden. Wel nu, als logenstraffing op die gezegdens keert de Maatschappij der Oud-Pompiers morgen terug naar Dixmade, waar zij gevraagd is om, ter gelegenheid der ker mis, twee liefdadigheidsconcerts te geven. Zou de eerlijke leugenaar van't Nieuws blad deze gelegenheid niet waarnemen om zijne vrienden van Woumen op te hitsen tot het aanranden der rijtuigen Hij wist immers zoowel te doen gelooven dat de menschen dezer gemeente op de leden der Oud-Pompiers verbelgd waren omdat zij er door gehoond waren geweest, ofschoon daar niet een enkel rijtuig lang genoeg had stilgehouden om iemand toe le laten af te slappen. Wat afgunst en partijhaat toch kan teweeg brengen Het Nieuwsblad kondigt aan dat de groote Démosthènes van de Ypersche kle rikale partij, de vermaarde redenaar Seys, een voordracht zal geven in de Kalholijke Wacht en dat bet ontwerp welk de hoog geleerde redenaar zal behandelen, het volgende zijn zal Loontjé komt om zijn boontje. Een zeer schoon onderwerp voorwaar, dat stoffe genoeg oplevert lot een voor dracht van vijf zittingen. Wij zijn nieuws gierig le-weten of Seys ditmaal niet meer zal vergeten zijne tooverlantaarn te ver lichten en of hij het bijzonderste punt zijner voordracht niet zal vergelen te be handelen, gelijk dit laatst gebeurd is en nooit opgehelderd werd. Mijnheer Leopold MERGHELYNCK, zoon van onzen alom geachten Arrondisse- ments-Commissaris, oud-leerling van ons Gemeente Kollegie, komt, met onderschei dingzijn tweede exaam at' te leggen van kandidatuur in wijsbegeerte en letteren voor de Jury van Brussel. Mijnheer Georges SOENEN. oud-leer ling van ons Gemeente Kollegie. komt, met goeden vit slag.z\}\\ exaam van kandidatuur in de rechten af te leggen voor de Jury van Luik.Wij sturen onze boste gelukwen- scheii aan béide jongelingen. BURGERSTAND van den 30" Juni tot den 14" Juli 1893. Geboorten: Mannelijk geslacht, 7; Vrouwelijk id., 11. Huwelijken: Hossel, Hendrik, herbergier en-De Groote-, Eugenia, dienstmeid. Sterfgevallen I.auwyek, Justina, 71 jaren,kantwerkster, ongehuwd', Beestenmarkt. Ooéne, Maria, 34 jaren, zon der beroep, echtgenoot e van Hen drik Vandromme,St.Jacobs-lmiten. Rabau, Albertina, 9 jaren, scholierstf r, Bukkecsstc: Mahieu, Pieter, 31 jaren, jachtbewaker, echtgenoot van Silvia Degryse, St. Pieters- buiten. Garrein, Maria, 21 jaren, kleer maakster. ongehuwd. St. Jacobs-buiten. Coffyn, Bodewijk, 71 jaren, daglooner. echt genoot van Maria Vandenputte, Meenenstr. Debruyne,Maria, 17 jaren, zonder beroep, ongehuwd, St.Christoffelstraat. De'kerken, Victoor, 21 jaren, soldaat bij het Regiment van den Trein, Vleeschhouwersstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht, 1; vrouwelijk id. 1.. Een talrijk en uitgelezen publiek, waar onder veel vreemdelingen, had zich verga derd in de hovingen der Pbilharmonie, om er het concert bij te wonen da t door deze maatschappij gegeven werd. Het programma was betzelfde als dat van het concert te Tourcoing gegeven, en bewees den ijver die de liefhebbers van goede muziek aanvuurde om naar deze schoone muzikale uitvoering- te komen luisteren. De hoop der kenners i3 niet bedrogen geweest en de uitvoering was schitterend. De gewrochten van Wagner, Litolff, Mas senet en Liszt, niet tegenstaande de talrijke moeilijkheden die er in voorkomen, en bij zonderlijk nog voor eene harmonie, werden- meesteriijk vertolkt. Eere aan M. Van Els'ande, de kloeke en schrandere bestierder der Pbilharmonie, voor de wijze waarmede hij zijn kunstgezelschap weet te geleiden ;Eere aan onze muziekanten die zoowel beantwoorden op de pogingen van hunnen meester en die door hun werk de groote moeilijkbeden van uitvoering over wonnen hebben. Het programma bevatte nog een duo voor twee Ruiten, uitgevoerd door MM. Van Elslande en Camiel Huys. Het is niet noodig hier den lof te zingen van M. Van Elslande als instrumentist, maar wij mogen eens te meer zijne waarde ais pro fessor vaststellen. M. Camiel Huys, zijn leer ling heeft volkomen wel zijne partij gespeeld in deze uitvoering en wij kunnen niet dan onze loftuigingen herbalen die wij reeds verschill'ge malen gedaan ln-bhen aan dezen zoo ij vervollen muziekant. Wij bieden hem al onze gelukwenschon aan voorden vooruit gang die hij dagelijks doet door welke bij een der beste instrumentiesten geworden is. Het bal dat na het concert gegeven werd was zeer levendig en de leerlingen van Ter psichore hebben een zeer aangenarnen avond doorgebracht, maar die volgens hun van een- al te korten duur was. Eene plechtigheid, die bewijst hoeveel de muziekahten der Philharmonie aan hunne Maatschappij houden, had 's anderendaags in het lokaal plaats. In afwezigheid van M. den Voorzitter Van- Morris, 11. de onder-Voorzitter heeft de mu ziekanten gelukgewenscht over hunne ge trouwheid aan hun vaandel en, onder de toejuichingen hunner medebroeders, de eere- teekens van 40 jaren dienst overhandigd aan de heeren Lm iel Desquand en Edouard Du- pont', respektievelijk. algemeene secretaris en secretaris der Maatschappij, en deze van 3!> jaren dieiisl aan M.. Emiel Priem, Pd der kommissie.. M. V an Elsl-nde heeft alsdan, de eerefe-->- kotiS van 2" jaren dienst aan M. Phont over handig', de hoop uitdrukkende van hém n<-g vele jaren als ondervoorzitter en zoo g - ln elite liefhebber van muziek, aan het hoofd! der Maatschappij tè-mogen zien.. Daarna de hoeren Emi- PMonteyne: lid v-anden Bestuur raad. Charles Pel.eyt, PauL Berat, Augusts

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 3