Inwoners der stad Yperen! iV 396. 32e Jaar, Zondag, 30n Juli 1893. Men schrijft in: te Yperen,Diocmudeslraat18,en op al de postbureelen. Alle aiïichenbij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeldin hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk te^en Vrijdag namiddag, vraehtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel bij l'Agence IJavas,32, Magdeleinestr., te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 1-SO fr.jaar» voor de stad; 3 fr.voor Belgle. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. 1 Ml Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPEREN. Men verzoekt ons aan te kondigen dat, spijts de be slissing door ons klerikaal bestuur genomen, de leergan gen van bet Stadskollegie zullen heringericht worden en herbeginnen, te rekenen van !n October, met het volledig programma der koninklijke Atheneums van het land. Wij wenschcn onze vrienden vuriglijk geluk over hun wijs besluit en wij deelen bet met vreugde mede aan de ouders, die voortaan zullen bevredigd zijn, voor wat de studiën hunner kinderen betreft. AAN DEN Verledene week hebben wij Sur- mont en zijne klieke, als woordver- brekers, bedriegers, verdrukkers en dwingelanden, aan den schandpaal gespijkerd wij hebben gezegd dat bun gedrag door de geschiedenis zou geschandvlekt worden en dat het nageslacht hen zou vermaledijden. Thans zien wij op de hoeken der straten overal plakbrieven van den volgenden inhoud De gemeenteraadsleden, die den ln Fe bruari 1891 op het stadhuis gekomen zijn door het schaamtelooste bedrog en om- kooperij, hebben uw oud Stadskollegie. afgeschaft. M. de Baron SURMONT df. VOLSBERGHE, had in eene kiesrede beloofd, in zijnen naam en in den naam zijner vrienden, NOOIT de on derwijsgestichten aan te raken. Hij is aan zijn woord te kort gebleven! De eerste magistraat der stad Yperen heeft zijn woord verbroken MM.JustinBerghman, Breyne-Devos, Eugeen Slruye, Henri Iweins, Cyriel Boone, René Begerem en Louis Biebuyck hebben met hem hun woord verbroken Het Stadskollegie kostte, volgens de begrooting voor 1893, fr. 25,900. De stad kwam in deze som maar lus- schen voor fr. 8,172-42, 't is te zeggen voor min dan een derde. Die 25,900 franks waren in de stad verleerd. De koophandel van Yperen verliest dus 25,900 fr. M. BRUNFAUT heeft in den ge meenteraad voorgesteld zijn ontslag te geven met al zijn kollega's en zich weder om allen te zamen voor het kiezerskorps aan te bieden, dat zou beslist hebben of het Stadskollegie, welk meer dan eene eeuw bestaan telt, ja of neen moest afge schaft worden MM. Surmont en consoorten hebben deze uildaging niet durven aanvaarden, wel wetende dat gij hunne schandalige handelwijze niet zoudt goedkeuren. Op de uitdaging van M. Brunfaut gedaan, ant woordden zij dat gij, inwoners van Ype ren, kiezers en laslenbetalers, niets te zien hebt in de bestuur zaken der stad Yperen De Vereeniging der Oud-leerlingen van het stadskollegie heeft het aanbod gedaan het deel van tusschenkomst der stad in de kosten van 't kollegie te betalen. M. Ferdinand Merghelynck sprak borg voor de betaling dezer som. De mannen van den nacht van ln Fe bruari hebben geweigerd Ziedaar, inwoners van Yperen, kiezers en lastenbetalers, in welke handen uw lot zich bevindt. Do klerikalen wilden het stadskollegie afschaffen onder het voor wendsel besparingen te doen, eer. groep edelmoedige mannen stelt hun voor het aandeel der stad te betalen, en zij weige ren 't Is een schandaal En wie zal door dit schandaal lijden Het zal zeker de Ypersche koophandel zijn Eigenaars, bakkers, slachters, kruide niers, kooplieden en slijters van allen aard zullen er door lijden. Inderdaad die 25,900 fr. dat het stads kollegie kost, (zullen in de stad niet meer verteerd worden. Nog meer, de stadskas zal omtrent 6,000 fr. moeten betalen voor wachtgel den die bij den vreemde zullen verteerd worden. De vreemde leerlingen die naar het kollegie kwamen, zullen geen geld meer in de stad Yerteeren, 5 CENTIEMEN HET NUMMER. DE TOEKOMST I0USB1Ü schandpaal! i t i

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 1