'tüitstapjenaar Thourout. Examens. Tentoonstelling. STADSNIEUWS. Strijd naar Lauweren. 't Is een verlies van 50,000 fr. ten minste. Uwe meesters hadden u fabrieken be loofd Waar zijn zij Zij gingen den han del en de nijverheid doen herleven. Wat hebben zij met dit doel gedaan Werklie den, gij gingt uwe stad niet meer moeten verlaten om in uw onderhoud en dat uwer vrouwen en kinderen te voorzien. En ziet gij er niet alle dagen vertrekken die werk in Frankrijk gaan zoeken "Van al de schoone en aanlokkende be loften die vóór de kiezing gedaan werden, is niet éëne gehouden geweest. Daarente gen uwe meesters hebben uw geld ver kwist, zij hebben in den tijd van een jaar en half 40,000 fr. verleerd voor het pom pierskorps, zij hebben de stadskas uitge put en heden ontnemen zij u nog eene jaarlijkscbe winst van 50,000 fr. Hun doel is u uit te hongeren om u te beter te kunnen overmeesteren, onder hunnen hiel te houden. Zult gij het dulden Neen, duizendmaal neen Eenige edelmoedige harten komen de slichting van een nieuw kollegie te beslui ten, ingericht op dezelfde grondbeginselen als hetgene dat komt afgeschaft te wor den. Gij zult hen in dit werk van herstich ting en vernieuwing helpen. Gij zult hun ne pogingen begunstigen en gij zult uwe kinderen toevertrouwen aan het nieuw kollegie wier deuren den 1" October naast- komende zullen geopend worden. Weg met de mannen van den nacht van ln Februari 1891. Leve de liberalen.! Zou men het beter kunnen zeggen Is het zoo niet Is het niet de waarheid En wordt de schandpaal, waaraan wij de zeuraarsbende gespijkerd hebben, niet van langs om grooter, van langs om zichtbaarder Verwezenlijkt zich onze voorspelling niet Yperen, 29" Juli 1893.. Zondag 11. begaf zich de harmonie der Oud-Pompiers naar Thourout om de feesten te helpen opluisteren ter eere van den statie-overste gegeven. Onnoodig te zeggen dat nogmaals honderden personen de maatschappij naar de statie vergezelde. Bij hare aankomst te Thourout werd zij onthaald door het gemeente muziek dezer Stad en, na wederzijdsche verbroedering, begaf zich de Commissie in het bureel van den gevierde, waar de heer Dalmote, in name der maatschappij in eene korte en welgepaste aanspraak hem gelukwenschte over zijn 25 jarig Jubelfeest als statieover ste v.an Thourout en hem een prachtigea bloemtuil aanbood. Na hem trad de jonge maatschappij der Uncermoeibaren voor uiten bood hem insgelijks eenen prachtigen bloemtuil aan. Eensklaps lieten zich de welluidende lonen der harmonie hooren en boden den Jubilaris eene aubade aan. De heer Statieoverste, diep bewogen over deze blijken van genegenheid, bedankte uit ganscher harte zijne vrienden van Ype ren en Zonnebeke, die toegesneld waren om hem te vereeren. Weldra vormde men zich in stoel en man trok door de stralen der stad die allen zeer net versierd en be- vlagd waren. Men zag dat het feest alge meen was. Rond 3 ure vergaderden zich de genoo- digden met den Jubilaris en zijne vrienden op liet Stadhuis, waar een lekker banket was opgediend en hel stadsbestuur den heer statieoverste zijne gelukwenschen aanbood, lntussehen gaven de muzieken van Thourout, Zonnebeke en Yperen een mooi Concert, samengesteld uit verschei dene stukken, terwijl de jonge Onver- moeibaren hunne oefeningen uilvoerden en de bewondering van iedereen opwekten. Zeggen wij rechtuit dat de Yperlingen daar de goede faam verrechtvaardigden die hun was voorgegaan; in hel Concert op de markt en in hetgene bij de statie wer den de muzikanten warm toegejuicht en de kreten van leven de Yperlingen! leven de Oud-Pompiers! levende Onvermoei bare» dreunden onophoudend over gansch de stad. De terugtocht was niet min sympathiek dan het vertrek. Niettegenstaande het reeds gevorderd uur bevonden zich meer dan vijf duizend personen aan de statie om de Oud-Pompiers in te halen, en liet was te midden der grootste geestdrift dat beide maatschappijen Oud-Pompiers en Onvermoeibaren hunne zegevierende in trede in de stad deden. Doch die zegevierende intrede scheen de kalolen niet te bevallen. Ook hadden zij middels verzonnen om eene blaam op de harmonie te doen vallen. Zekere heethoof den hadden mannen uitgekocht om voor het huis van den heer Fraeys te schreeu wen en te jouwen, met het inzicht later te kunnen zeggen dat het de liberalen wa ren die deze schandalen pleegden. Gelukkiglijk wist de heer Brunfaut daar aan weldra een einde te stellen en de uit gekochte slraatschenners zagen zich wel haast verplicht het hazenpad te kiezen, wilden zij niet door de menigte aangeval len worden. Onder hen bemerkte menden winkelknecht van Bans; van denzelfden Baus, die over drie jaar de kiesplakalen der liberalen door zijnen knecht deed af trekken; van Baus, die eerlijke lieden durft honen welke zich naar de zitting van den gemeenteraad begeven en den moed hebben de snoode en schaamtelooze han delwijze der zeuraars te laken; van Baus, die in den Cercle Catholique, door zijne eigene vrienden een schop in zijnen ach terwinkel kreeg en de straat opvloog zon der de steenen te tellen.. En dit is al wal de kaloten nog kunnen om hunnen spijt te verbergen. Daartoe hebben zij eenen Carcassondie'laslert, belecdigt, hoont en liegt, dat de duivels om de stukken komen, een kerel die voor zijne venijnige lastertaal door de rechtbank van Yperen en het beroepshof van Gent is veroordeeld geweest; daartoe hebben zij eenen dobbelen Hosten, die door alle wel denkende menschen met minachting aan zien wordt, en eenen Baus, die zoo fana tiek, zoo dweepzuchtig is, dal hij alleszou durven omzijuevrienden van het stadhuis te believen. Welnu, als eene partij zoo laag geval len is dat zij lol zulke vuige middelen ha ren toevlucht moet nemen, mag men zeg gen dat zij niet verre van haren vul is! Wij deelen volgaarne het schitterend sukces mede, bekomen door Mijnheer P1ETER NOLF. oud-leerling van het gemeente kollegie van Yperen. Ons middelbaar onderwijsgesticht over slechts drij jaren verlaten hebbende, komt hij, met de grootste onderscheidingzi0n tweede exaam van kandidatuur in genees- heel en verloskunde af te leggen voor de Jury van Luik. Mijnheer GEORGES VANDAELE, oud-leerling van ons gemeente kollegie, komt, met onderscheidingzijn tweede exaam van kandidatuur in genees-, heel er verloskunde afteleggen voor de Jury van Gent. Wij bieden deze moedige jongelingen onze beste gelukwenschen aan. Reeds is men bezig met de werken len- loontestellen in de Blauwe zaal der Ilalle. Meest al de werken zijn toegekomen. Ziehier de namen van de bijzonderste me dewerkers: Ten scliepe onder de bake der kunst,. kunstkring van Roeselaere; Takjes worden Boompjes, kunstkring van Brugge. Sl. Lukasgildëkunstkring van Kor- trijk. Mej. Louise Dehem, Eervolle melding in de tentoonstelling van Parijs 1891; Zil veren eermetaal in de Tentoonstelling van Scheveningen ^Holland) 189.2. M. Theodore. Ceriez, bestuurder der Mademie van Schoone Kunslenle Yperen; Zilveren eermetaal te Londen. Gouden eermetaal te Tunis-, Eermetaal to Mel bourne; enz-. M Jules Lagae, Eerste prijs van IYo- me. M. Frans F an LeemputtenLeernar aan liet hoogere gesticht der Koninklijke Mademic van schoone Kunsten te Ant werpen, Eermetaal te Antwerpen 1885.. M. Josuë Dupon, Gouden eermetaal.te Antwerpen.

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 2