TUINDAG. REftlNGHËLST, beoogden niets anders dan den val, de volkomene afschaffing van een gesticht dat zooveel in den weg staat van Jan van Leffinghe, van zijne onderhoorigen en van zijne slaven. 'I Is uit besparing! roept het Nieuws blad. uit. Inwoners van Yperen, laat u niet ver blinden door dat ijdel gezwets, want de zeuruarspartij weet niet wat sparen is, en sedert zij op hel stadhuis nestelt heeft zij geld gebroken met hamers, in alle slach van fitjefatierijen, en niet een ernstig werk uitgevoerd. Om hare onbekwaamheid in bestuurza ken te verbergen cn een voorwendsel te hebben om geld te slaan, brengt zij de waterkwestie op 't tapijt. Ja, Surmont en zijne klieke willen en moeten geld heb ben; zij spreken van verbeteringen,nieuwe inrichtingen, groolsche ondernemingen, enz., enz. en moest men hen gelooven, zij zouden beloven de maan te nemen met hunne tanden, en dit alles om aan geld te geraken. Besparingen Openbare werkenZie daar de tooverwoorden die zid gebruiken om de Yperlingen te foppen en hun doel te bereiken; maar indien zij waarlijk de belangen der ingezetenen betrachtten, zij zouden luisteren naar de wijze voorstel len van de heeren Vermeulen en Brunfaut. M. Vermeulen wijst het middel aan om de waterleiding veel nuttiger te maken en min kosten er aan te besteden. Sur mont en zijne klieke willen niet luisteren, zij gaan den duivel op een kussen binder., geld verkwisten om een ellendigen uitslag te bekomen. M. Brunfaut loont en bewijst klaar dat eene leening van 650.000 fr. meer dan genoeg ware om al te doen wat noodig isdat men niet behoeft meer te vragen en diensvolgens de kosten te vergrooten maar te vergeefs! Surmont en zijne klieke stemmen eene leening van 850.000 fr.dus 200.000 fr. meer dan 'l voorstel Brunfaut. En Iet erop, Yperlingen, die 200.000 fr. zullen denzelfden w eg volgen als de 75.000 franken door de liberalen achtergelaten,zij zullen verteerd en verspeeld worden in al lerhande uitzinnige en nulteloozeuitgaven, de lasten zullen hooger en hooger worden, kerken en kloosters zullen er veel bij win nen, maar gij, lastenbetalcrs, zult er veel bij verliezen. Zoodus, werklieden en burgers, men vergenoegt zich niet met de scholen af te schaffen waar gij uwe kinderen doet on derwijzen, maar men steekt de stad tot over'l hoofd in de schulden en gij zijt het die de gebrokene potten en pannen zult betalen. STAD YPER. Het Kollegie van Burgemeester en Sche penen, gezien de beraadslaging van den Ge meenteraad van 1" Juli 1893, bepaalt als volgt het programma der feesten, welke zul len plaats hebben (er gelegenheid der jaar- lij ksche kermis, gezegd Tuindag. Zaterdag 5 Oogst, Om 6 ure 's avonds, zal de Beiaard het. ge meentefeest aankondigen. Om 8 ure Concert op de Groote Markt. Zondag 6 Oogst, Om 9 ure, Processie van OL. V. van Thuine, Om 11 ure, opening der Tentoon stelling ingericht door de Maatschappij: Strijd naar Lauwerenten Stadhuize. 's Middags, Concert op de Groote Markt. Om 1 ure, Groote wederlandsche Hand boog schieting gegeven door de Koninklijke Maatschappij St. Sébastiaan en Groote we derlandsche Kruisboogschieting gegeven door de Maatschappij De ware Kruisboog schutters. Om 2 ure, op het Minneplein, Loopstrijd voor Wielrijders,ingericht door de Sportmen Réunis» en den Cycle-Ctub Yprois.Vrijen toegang tot het plein. Om 8 ure, Concert op de Groote Markt.' Maandag 7 Oogst, Ten 10 ure, plechtige uitreiking der prijzen, aan de leerlingen van het Stads- Collegie en der Staats-middelbare school, 's Middags Concert op de Groote Markt. Ten 3 ure, Volksver makelij kheden op het Zaal hof. Ten 8 ure, Concert op de Groote Markt. Dinsdag 8 Oogst, Om 11 ure, Leggen van den eersten steen der werkmanswoningen, op te richten in de Kalverstraat. 's Middags, Concert op de Groote Markt. Ten 3 ure, in de Noordzaal der Halle, Afroeping van den uitslag des prijskamps van orde en netheid, ingericht met behulp van stad, door het Comiteit der werkmanswoningen en uitdeeling der beloo ningen. Ten 4 ure, Volksvermakelijkheden op het Kazernplein. Ten 8 ure, Concert op de Groote Markt. Woensdag 9 Oogst, 's Middags, Concert op de Groote Markt. Ten 3 ure, Uitreiking van prijzen aan de leerlingen der betalende meisjesstadsschool en bewaarschool. Ten 8 ure, Concert op de Groote Markt. Donderdag 10 Oogst, Om 3 ure Koslelooze vlaamsche ver/oo- ning in de Tooneelzaal. Ten 8 ure, Concert op de Groote Markt. Zondag 13 Oogst, Groot Internationaal Festival, voor maatschappijen van Harmonie, Fanfaren en Zang. 2500 fr. premien. Maandag 14 Oogst, Om 10 ure 's morgens, Uitreiking van prijzen, aan de leerlingen der lagere jon gens-stadsschool. 's Middags Concert op de Groote Markt. Dinsdag 15 Oogst, 's Middags, Concert op de Groote Markt. Groot Internationaal Gymnastisch Feest, ingericht met behulp van stad door de maatschappij Les Infaligables. Woensdag 16 Oogst, Om 3 ure namiddag, Uitreiking van prij zen aan de leerlingen der lagere meisjes school. De volgende Zondagen leesten aan ver- schillige gehuchten en wijken. A Igenieene Schikkingen Gedurende de kermis, zullen het MuZeum, de Zalen van bet Stadhuis en der Halle, geschilderd door MM. Guffens, Swcrts, Pauwels en Delbeke, voor het publiek open zijn van 10 tot 5 ure. De feesten, prijskampen en volksspelen zullen later door bijzondere omzendbrieven bekend gemaakt worden. Gedaan in zitting van den 1 Juli 1893. Bij bevel: De Burgmeester en Schepen DB Secreiaris, Bon Surmont de Volsberghe. M. Gorrissen. BURGERSTAND van den 28" Juli tot den 4n Oogst 1893. Geboorten: Mannelijk geslacht, 9; Vrouwelijk id., 6. Huwelijken: Vantornhout, Karei, dienstknecht, en Bossaert, Euphrasia dienstmeid. Vanherle Pieter, stalknecht, en Riga Maria, keuken meid. Destrebecq, Clodomir, stalknecht, en Moerman Maria, naaister. Sterfgevallen Gobert, Albert, 71 jaren, zonder beroep, weduwaar van Theresia Bots, Rijselstraat. Dufour, Auguste, 60 jaren, daglooner, echt genoot, van Octavia Demaerel, Doorgang straat. Mannelijk geslacht, 1; vrouwelijk id. 1., den 2 Augustus 1893. Kermis sermoen van den weggezwommen paling die peisde hier de tweede rol van on zen heer te spelen. Eerst was het dat de ker mis dagen waren van zonden, wiens schuld is het, meneer de baas, dat de kermissen be staan? aan de kerk en aan zijne dienaars? Als de kerk gemaakt wierd deed men eene groote mis en al het volk wierd uitgenoodigd tot de inhuldiging. Sedert dien heeft dien dag ge vierd geweest met den naam van kerkmis en alzoo gebleven. Hij zegt dat God Mattheus bedankte voor dat werk,dat en is geen waar, het was Christus de zoon Gods die dat werkje gedaan heeft. Hewel baas den paling en kende zéker God niet uit zijnen Zoon. Nu op den dans, hij zegde, ckt da meli- sclien zeggen dat er in den dans geen kwaad en bestaat, met denzelfden gang vraagt hij waar zij moeten dansen met ongelijke perso nen, danst zooveel gij wilt inannevolk te sa men en de katoentjes ook elk in eene zaal. Hoort wat dat Jan daarop zegt, baas, dat er in den dans geen kwaad gelegen en is maar waarom verbiedt gij het ons, dat het u pijn doet dat het volk zich een beetje verzet op de kermis-dïgen, en de geslachten elk alleen dansen is niet mogelijk, meneer de baas, de katoentjes zijn de ressors van den daas, zon der hen en kan het niet draaien. Als de schouwvagere denken dat het zoo ksti gaan waarom en houden zij geene knechten om er Kinderen beneden de 7 jaren-

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 2