De jappers om zeep. De nieuwe kieswet. Waar ons geld heen gaat. J\t 401. 32e Jaar, Zondag, 3n September 1893. Zondagsblad der Stad en liet Arrondissement YPEREN. Men schrijft "in te Yperen,Dixmudeslraat18,en op al de postbureelen. Alle affichenbij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeldin hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaanide artikels uiterlijk te^en Vrijdagnamiddag,vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel bij l'Agence Ilavas.oH, Magdeleinestr., te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 5-30 fr. 's jaar» voor de stad; tl i'r.voor Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. id. Akkoord per maand of per jaar. Er was een tijd, dat de klerikalen, konservatieven ofte jappers, gelijk men ze noemen wil, aan een orde woord gehoorzamende, uitriepen 't Is met de liberale partij gedaan, yj is voor goed om zeep Deze valsche kreet heeft echter niet lang weerklonken en thans don- derthet doorgeheel België, in stedeu, dorpen en gehuchten Gedaan is 't met de konservatieve partij Weg metde Sussen Ahoert voorde volks bedriegers Wat ommekeer Of wij ons niet bedriegen, geachte lezers, of begoocheling maken Of wij onze wenschen niet nemen voor de wezenlijkheid Luistert, hoe M. Herman deBaets, advokaat te Gent, den politieken toe stand bespreekt. En die M. Herman de Baets, zoon van wijlen Pieterde Baets, in leven volksvertegenwoordi ger voor de Arteveldestad, is een j klerikaal van 't zuiverste bloed, een bieswerker in 't konservatieve kamp, een haantje-vooruit van de jappers, de verdediger van de gentsche katho lieken die vóór de rechtbank werden gejaagd en sommigen veroordeeld wegens «tfesotsjeuliooperij. M. Herman de Baets schrijft in het Magasin littérairedat de buiten geene réserve voor de konservatieve partij meer uitmaakt, dat het landelijk ge deelte van België spoedig overgehaald zal wezen door het socialismus. Wat zullen de papen nu zeggen Ziehier hoe M. Herman De Baets zich letterlijk uitdrukt Het is op den buiten waar de politieke strijden tot hiertoe niet hebben bestaan, het is op den buiten waar de partijen zich niet hebben gevormd in het kiezerskorps van den cijns, het is op den buiten waar de misnoegd heden geene regelmatige uitboezemingen hebben gevonden, dat mende snelle omver werpingen moet voorzien, de geweldigste schokken. In sommige kantons zal het voldoende wezen, dat op het onverwachts de kandida tuur van den eenen of den anderen kerel worde vooruitgezet, al ware het een klucht speler zonder degelijken inhoud, opdat de bedwongene gramschap zich lucht geve, welke des te heviger losbreken zal daar ze lang versmacht werdonmachtig om zich te laten hooren. M. De Baets geeft te verstaan dat de konservatieve partij nooit iets deed voor de werkende klas en dat zij daardoor, zelfs op den builen, veroor deeld werd ter dood, wanneer hij uit roept De gemeenschapsmiddelen, de nijverheid op den buiten, de ontwikkeling van 't onder wijs, «le aanzienlijke verspreiding der ilagbladcu, de uitbreiding van den geest van vereeniging en honderd andere faktoren zijn oorzaak dat het leven op den buiten en in de stad veel van hun oorspronkelijk ver schil verliezen. Dezelfde vraagstukken van maatschap pelijk belarg bestaan tusschen de landelijke bevolking evenals tusschen de bevolkingen der steden, groote en kleine. De konservatieven zullen op den binten het vet sclianst kamp nietmeer vinden waar zij den grondslag hunner kieswerkingen wil len van maken. De konservatieve partij heeft niet meer kansen van leven door den buiten als dooi de stad. Het konservatismus is dood en goed dood. In plaats van om het aanstaande afsterven der sussenpartij te jamme ren en te weenen, verklaart M. Her man De Baets Met de hand op het hart, ikbetreur het niet. Ik gevoel geene genegenheid voor eene politiek met voorrechten in de hoogere standen en ongelijkheden in de lagere. Ziedaar het brandmerk door een katholiek op het voorhoofd der katho lieken gedrukt, ziedaar de ter dood veroordeeling van de konservatieve partij, uitgesproken door een kleri kaal kopstuk. Drie waarheden door M. Herman De Baets verkondigd onthouden wij vooral De buiten is voor de vrijzinnige denkwijze gewonnen De aanzienlijke verspreiding der dagbladen is hiervan grootendeels de schuld De kadodderspartij is dood en goed dood... Vooruit dus, partijgenooten, de toekomst is aan ons En leve de boerkens X. Laatste Nieuws). De nieuwe kieswet zal op 1 Mei 1894 het volgende getal kiezers ge ven 1,400,000 voorde Kamers en 1,180,000 voorden Senaat. 't Zal moeilijk zijn voor de klerika len zoo'n legertje te paaien met val sche beloften, geld en bons voor di ners. De lorten en verschansingen van Antwerpen hebben 104 miiüoen ge kost. In 1858 was er spraak dat alles ten beste kon geschikt worden met 48 millioen endanzou nog eene Cita del t« St-Anneke worden gebouwd, citadel, die er echter nooit kwam. Met de nieuwe forten aan de Maas hebben wij nu voor iïb miiiiocu forten.Jaarlij ks kost het ministerie 3 CENTIEMEN HET NUMMER. f

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 1