Uitstapje naar STADSNIEUWS. van oorlog -ss miiiiocn aan 's lands schatkist. Sedert 1848 hebben de pe- lits Beiges van hunne zuurgewonnen penningen, zoowat 2 milliards 460 uiiiiioeu aan den onverzadigden oor logsgod geofferd. En dan zijndel astenbetalers hoogst verwondert dat ons gezegend papen ministerie voor geen drie cents open bare werken verricht. Yperen, 2" September 1893. Verleden Zondag lteefl bet muziek der Maatschappij Oud-Pompiers, vergezeld van een 300tal eere-leden, om '10 ure 59 onze stad verlaten, om een liefdadigheidsconcert te geven te Rijsel. Door 't slecht weder had bet concert plaats inliet Palais Rameait. Men weet dat onze Maatschappij uitgenoodigd was door de Maatschappij Union Orpliéonique Aan de statie van Rijsel was zij onthaald door a la Fanfare de la Madeleine »/a Sociélé Philantliropique des Bei ges en VUnion Orpliéonique r., en deze genootschappen hebben haar verge zeld naar het hotel, onder weg pas-redou- blés spelende. Een uur later waren de commissie en de uitvoerende leden vergaderd aan de tafel, onthaald op eene lekkere maaltijd. Om 4 1/2 ure moest liet concert plaats hebben. Ongelooflijk hoeveel volk er naar die groole zaal toegestroomd was om onze dappere Oud-Pompiers te hooren spelen. Men mag het getal aanwezigen op meer dan 4,000 schatten, en allen waren het eens om onze Maatschappij loe te juichen. Voorwaar, en iedereen heeft het wel be kend na het concert, gezegd door muzie kanten van Rijsel zelf, dat ons muziek op eene meesterlijke wijze gespeeld heeft; niets ontbrak er, goede samenhang, scha keeringen alles was wonderbaar. Iedereen was er van verrukt, de minsthoorende instrumenten galmden nog boven de ande re. Men zag op alle wezens van het volk de tevredenheid over de goede uilvoering van het muziek. Niet alleenlijk een stuk is er wel gespeeld geweest, maar al de stukken, zooals de fransche dagbladen: le Grand Echodu Word et du Pas-de- Calais, La Dépêche en Le Progrès du I\ord, het ook zeggen. Men zag op het wezen van den heer Bestuurder Deliège het geluk die hij genoot door die goede uitvoering. Verscheidene bloemtuilen hebben aan geboden geweest aan M. P. Deliège en aan de Maatschappij Oud-Pompiers, als ook eene prachtige kroon, in naam van La Sociélé Philantliropique des Bel- g esa Li lie. Men moet dus niet verwonderd zijn over de welkom onzer Maatschappij, door de Belgen te Rijsel wonende. Wij moeien onzen bijzonderen lof aanbie den aan den heer Bestuurder Deliège, voor den onvermoeibaren iever dien hij aan den dag legt om het muziek op eenen voet te brengen die het doel rekenen onder een di-r beste van het land. Na het concert kwam het muziek sla- tiewaarts afgestapt, alwaar het door het volk toegejuicht was, en afscheid nam van de verbroederings-maatschappijën. De trein stoomde Yperen binnen om 10 ure 's avonds, vergezeld van het stads- muziek en de pompiers die, ook den zelfden dag, naar Wervik gegaan waren om te gaan schieten; maar het slecht we der heeft hen belet Ie schieten, zij hebben er zeker gepompt In onze statie bevonden zich dus twee muzieken, en om zich niet le haasten liet het muziek der Oud-Pompiers de Tuime laars vóóren gaan. Kormnandant Baus was daarover te vreden, want, zegde hij in zijn eigen: wij zullen al hel volk met ons hebben. Ja maar, hij had gerekend zonder den waard, zooals hij dikwijls rekent. In plaats van veel volk, was er NIEMAND achter de tuimelaars, uitgezonderd eenige betaalde jongens van de katholieke wacht om lawaai te maken vóór tiet muziek. Maar, het muziek der Oud-Pompiers komt vijf minuten later af, voorafgegaan door een ontelbare menigte en na het muziek door ten minste 2000 personen Het is onbeschrijflijk welk gedrang, leven, gezang, bravo's, houra's.de menigte op gansch den doortocht deed van aan de statie, Vleeschhouwerstraat, Tempel straat, Boterstraat, Groote Markt, Rijsel- straat, Armemeisjesstraal, Onze Vrouw- straat, 0111 te eindigen aan de herberg van een der muziekanten En de mannen van den nacht van 1" Februari 1891, stonden daarop te gapen gelijk een Surmont of een Colaert die zouden hun teeën gesmijslerd zijn. Vraagt het maar aan Henrietje of aan Kar-kas- zon, zij zullen het welzeggen. Ziedaar, lezers, nog een dag van triomf voor het liberalism in Yperen. Het volk heeft nogmaals getoond voor wie het eer bied heeft en als men dat ziet door het volk, mag men zeggen Uitgekochte katten Rolt maar uwe matten. Van nu af moogt ge beven En overwegen uw kort leven; Schrijft maar op de bolk Wij zijn vernietigd door 't volk MAATSCHAPPIJ Burgerwacht van Yperen SCHIETING van Maandag 28" Oogst. Boedt Leon 5 7 5 9 9 35 Vandermeersch Eugeen 7 5 9 O 8 29 Ligy Albert 6 6 3 2 7 24 Legon Emiel 1 8 4 1 7 21 Eene getrouwde vrouw biedt zich aan voor het wasschen en kuischen, voor den termijn van acht of veertien dagen.kan ook den keukendienst voor wat liet koken be treft. Voor inlichtingen zich te begeven ten bureele van dit blad BURGERSTAND van den 25" Oogst tot den ln September 1S93. Geboorten: Mannelijk geslacht, 3; Vrouwelijk id.6. Huwelijken Wenes, Emiel, winkelknecht en Boutons, Celina, huishoudster. Milleville, Jan, land bouw erswerkman en Bourgeois, Octavia,dag- loonstër. Sterfgevallen Hamelinck, Melania, 04 jaren, zonder be roep, ongehuwd, Bollingstraat. Vander- mailiete, 1 ieter, 83 jaren, herbergier, wedu- waar van Fransiscu Leroy, Lange Thourout- straat. Roels, Seraphin, 70 jaren, dagloo- ner, echtgenoot van Rosalia Hauspie, Neèr- straat. Vandewalle, Clemencia, 60 jaren, zondpr beroep, eclitgenoote van Hendrik Be- rat, Weninckstraat. Vanspranghe, Maria, 26jaren, kleermaakster, ongehuwd, St-Ni- kolaas buiten. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 2; Vrouwelijk id. 2. den 30 Augustus 1893. Beloofde opmerkingen op het sermoen van den weggezwommen Paling. Vele van uw Reninghelstnaren hebben dus vroeger ReuiDghelst beter gekend als Jan en hij durft toch liet u zeggen dat het een van de geestigste parochie was van de streek en dan de menschen leefden gelijk de visschen in het water. Over dertig jaar stond Renin- glielst in de volle bloei; op de kermisdagen was er in alle de herbergen gedanst, als men geen plaatse binnen en had dan maakte men tenten en nam men eenen speelman voor de geheele week. Dansn en springen, leute en plezier was er onder het volk. zooveel dat men het schier niet en haddekunneh vervoe ren op geen tien groote breewielwagens. Re- nmghelst was daarvoren gekend en twee uren in liet ronde kwam het volk er naartoe dat het een plezier was en als de kermis gaan vliegen was hadden de bazen elk eenen hom melzak geld. Lezers, de herders van dienen tijd gaven hunne schapfjes ook eene goeie vermaning en vraagden hun in goedheid óm dat zij de kermisdagen hadden willen over brengen in zedelijkheid maar niet met be dreigingen van de hel en zij deden hetgeen hunne herders vraagden. De hoogmis Vas gedaan en den speelman liet de viool hooren dat het galmde in de lucht Den goeien herder, vooraleer hij aan den kermistatel ging, deed hij een toerke rond de plaatse, hij passeerde bij de kroon en stak "I rwvvnawsiWTi.'tia:.»**»

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 2