Van alles wat. Bericht. Engel-H. MINNEKEER, zijn hoofd door de venster, en zag zijn meis- sen die al bezig was met een dansje te trek ken en zeide: ha marianneke gij zijter al aan, doe maar een goe spronkje, zegde bij, en geeft ze maar een goede schudding, zij is daar van nieuw en vertrok al lachende. Beminde lezers, dienen tijd waren de mensclien vele boozer als nu en de schouw vagere die vijftig jaar vooruit zijn sloegen een accoord om het volk dom te maken waar zij het verstonden. Zij gingen aan 't werk met handen en voeten, zij gebruikten de dui vels met hunne hel om den dans te verbie den; zij hebben het hier op ons Reninghelst overwonnen, en een klooster van gemaakt. Wel lezers, als Jan deze twee tijden door grond en het gedrag van de vroeger dienaars des heeren, vergelijkt met de hedeudaagsche valt er veel op te zeggen. De eerste vrochtsn om Gods wil en niet ter herten; maar nu werken zij, tot het vullen van hunne beursen om hun lichaam te kwee ken, zooals men ziet,bijna openbarsten door het geweldig eten en drinken, en daarbij nog de millioenen verzamelen in potten. Als den werkman vroeger een eerlijk be staan vond, de herders trachten het te ver beteren, maar nu als hij nog een stukje dro gen brood heeft om het in zijn mond te ste ken, onder wege snakken zij het weg in plaatse van hen nog een stukje bij te geven. Nu, lezers, als Jan het eene zegt dan moet hij ook het andere zeggen: Sedert twaalfhon derd jaar onzer tijdrekening en heeft er nog geen eene eeuwe kunnen passeeren zonder dat de schouwvagers gekortvlerkt hebben moeten zijn. Hunne vlerken hebben altijd gegroeit dat zij nu hunne volle langde hebben. Wie heeft er hier die vlerken zoo lang laten komen? Gij, dieu bij de neus hebt laten leiden in eenen donkere kerker waar gij nu gevangen zijt en met de ketens der scliouwevagers ge bonden ligt waar gij nu moogt uitroepen: Adieu de vrijheid en de plezieren. Ja, Mijnheer baas pannekoeke, een groot gedeel van uwe schaptjes zijn gekloostert tot over den kop en er zijn geen parochiën waar meer verkwezelt is en schooner daden uit gemeten zijn als hier, bij zoo verre, dat het anderdeel uwer schaptjes verplicht zijn te zeggen dat Reninghelst in den Congo ligt. 'T is jammer baasje dat Ons Heer niet ne keer en komt met zijnen Vader hij zou voor zeker doen gelijk ol hij gedaan heeft met de steden sodoma en Gomora nadat hij die schoione kunsten zoude onderzocht hebben op den Ouderdom en de Zevekote. JAN STRAAL. Tfe iïSecHtelcsi. Op 10 September aan staande zal er te Mechelen eene groote libe rale manifestatie plaats hebben, ter gelegen heid van 'tinstellen eener liberale Federatie voor 't Arrondissement Mechelen. Demaat- schaopiien en bijzoudereii zullen ontvangen worden, om 1 1/2 uur, Statieplaatsalwaar de stoet zicli vormen zal; om 2 1/2 ure, ont- blootin", in 't lokaal der Liberale Associatie, Café des Artsvan't Borstbeeld van M. Verhaghen, den betreurden leider van 't Me- chelsch liberalism; om 3 1/2 ure, plechtige zitting van den Arrondissementsbond, in de zes lokaal de Doolhof: om 4 1/2 uren, feest in 't Salie de Paris, door de Liberale Voor wacht aan alle deelnemers, aangeboden; om 7 uren, volksfeestmaal (prijs: twee frank per persoon.) De maatschappijen, welke door hunne te genwoordigheid zouden willen bijdragen, om van dit feest eene echt liberale plechtigheid temaken, worden verzocht, hunne toetreding te sturen aan den Voorzitter van den Bond, M. Victor Heymans, Bruel, 96, Mechelen. Strenge winter. Reeds nuwordenin de omstreken van St-Petersburg beren waar genomen. Men heeft er ook gezien inde buur- van de staties der spoorlijn naar Warschau, en in de provincie Novgorod. Het volk houdt de vroegtijdige verschijning dezer dieren voor het voorteeken van een buitengewoon stren gen winter. o— Een nieuwsje dat onze papen zal doen lek- kebaarden komt ons uit Amerika toe: In al de treinen eener spoorwegmaatschappij kan men het volgende bericht lezen: «Voortaan zal elk onzer treinen een kapel wagon bevatten, waar verscheidene bedie naars van eerediensten zich ter beschikking zullen houden van de personen die, ten gevol ge van een ongeval in doodsgevaar zouden verkeeren. Een supplement van twee dollars (10 fr.) zal recht geven op de heilige sacra menten Een ambtenaar der wet zal eveneens op eiken trein aanwezig zijn, en zal desnoods de testamentsbeschikkingen der reizigers aan- teekenen.» In ons gezegend landeke, waar onder Pee- reboom's heilig bestuur de treinen van 't spoor loopen dat het een plezier is, zouden de gerokten nogal eenige dollars kunnen op strijken. Un bon mouvementpater, dat ten min ste kunt ge aan uwen biechtvader niet wei geren Pater Peereboom mediteert tegenwoordig een ontwerp van briefkaarten met hieltjes: niet bestellen op zondag. —o Werk der eindjes-sigaar. Afgeveer- digden vanhet werk der eindjes-sigaar loopen tegenwoordig de koffiehuizen af en rapen zorgvuldig de eindjes-sigaar op welke weg werden geworpen. Dit nieuw werk werd in gericht in de Werkbeurs, Amigostraat, te Brussel. De afgeveerdigden, ten getalle van drie, winnen elk 2.50 fr. daags. Men maakt snuif van de gevonden eindjes sigaar. De verwezentlijke winst wordt be steed aan liefdadige werken. - o Wereldtentoonstelling van Antwerpen. De vragen naar plaats in de machienen- zaal zijn zoo talrijk, dat het bestuur besloten heeft deze zaal met GtiOO vierkante meters te vefgi'ooten. De hoven hebben thans eenen uitgestrekt heid van 310.000 vierkante meters; de hal len, 90.000 vierkante meters. De wereldtentoonstelling beslaat reeds thans eene oppervlakte van 40 hectaren, dus het dubbel van de tentoonstelling in 1885. o— Onze groote sletten. Antwerpen is door zijn bevolking de eerste stad des lands met 240,545 inwoners Brussel volgt metl83,853 Luik met 156,897 en Gent met 151,811. De meesluitgestrekte stad is Gent met 2517 hecta ren; Antwerpen meet er 1888; Luik 1881 en Brussel 896. De beboude oppervlakte is te Gent 494 hectaren, te Antwerpen 464,- te Brus sel 585 en te Luik 345. De gemiddelde huur waarde per huis is te Brussel 840 fr. en te Gent 181. Te Brussel is het getal huizen 18,474; te Luik 18,777; te Gent 31:377 en te Antwerpen 31,616. o— Voor het schoonmaken van lampeu of van kan nen, waarin petrool bewaard is en welke men voor een ander doel wil bestemmen raadt men het omspoelen met kalkwater aan, een weinig geblusche kalk, met water opgelost. o— WIc wal honderd jaar worden Over de kunst om honderd jaar te worden heeft een fransch geneesheer, Dr. Javal, eenige vra gen gericht tot alle bekende honderdjarigen Hij ontvingt vijftig antwoorden en de daarin gegeve slotte een punt, waarin allen overeenstemmen voorschriften komen ongeveer op het volgende neder: Eenvoudig en overvloedig voedsel, war me kleeding, geen tabrk, weinig of geen sterken drank verscheidene honderdjarigen drinken echter wijn bij hunne maaltijden en tenslotte een punt waarin allen overeenstemmen; om hon derdjaar te moet men zorgvuldig alle gemoeds beweging vermijden en zich nooit boos maken, —o Geneeskundige kracht der groenten. Spinazie heefi even als de ganzentong een recht- streeksche werking op de nieren. Asperge remingt het bloed, selderij werkt eenigermate genezend bij rhumatisme en zenuw koortsen. Tom aten zijn goed voor den lever. Rapen geven eetlust; latuwe en kommommers verkoelen. Look prikkelt den bloedsomloop en bevordert de voortbrenging van speeksel en maagsap. Ajuin is waterafd rij vend en een bijzondere geneesmiddels bij veazwakking van bet spijs- verteringstoeslel. JULES VANDENDRIESCHE' Cartonstraat, n° 3, Yperen, begeert dagelijks lessen over de teekenkunst te geven. Te bekomen bij GRAVEERDER, BOEK- EN STEENDRUKKER, BOEKBINDER, BOEKHANDELAAR en UITGEVER, DixmudestraatnT 18, te Yperen, m>oo mengelingen, door Engel V. E. Een boekwerk van 520 bladzijden druk, en bevat loot) verschillige soorten van kluchten; bet boek, door de /tangenaamheid zijner le zing, verdiend ieder huisgezin te bezitten om

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 3