Algemeenen prijskamp Stoutmoedige daad. Potiize-kermis. VfESTOUTKR, Hoe laf, hoe karakterloos,niet waar Mijn heer de Opsteller? jammer dat ik mij niet t' huis bevond, wat zou ik die mannen 'liet gat van den timmerman getoond hebben. En zulke mannen spelen hier den baas. Wel! Wel! Wat zullen wij het wapen die wij deer jaar veroverd hebben goed weten te ge bruiken en hun de naaste kiezing eens laten zien hoe het gedacht is van de werklieden van Yper. U op voorhand bedankende, Heer Op steller, bied ik U mijne groetenissen aan. A. M. timmermanYpeeen. van het Middelbaar onderwijs van Ia graad FRANSCHE SAMENSTELLING. 4e der moderne school wetenschappen. Eervolle meldiug: M. RAOUL VAN ELSLANDE, van het Stads Kollegie van Y peren. Wij moeten onze lezers doen opmerken dat er in dees vak geene prijzen noch aceessits uitgeloofd geweest zijn en bijge volg M. Van Elslande bekleet de eerste plaats op 283 mededingers. Het is met eene ware voldoening dat wij, gezien den tegenwoordigen toestand, dezen schoonen uitslag mogen aanleekenen die vele eer3 doet aan ons oud mid delbaar onderwijsgesticht, dat zoo nauw ter harte ligt van alle ware Yperlingen, en wij sturen, aan den jongen bekroonde onze beste gelukwensciien. Op 2-i Oogst l.L had er een schrikke lijk ongeluk kunnen voorvallen aan een der stadsgrachten, dank aan den moed. van den veldwachter Pieter Demerlie. Voormelden dag, om 8 ure 's morgens, tusschen de herbergen de Bascule en de Hl eenen poort,, was het peerd van sleur Alpbons Maerlens, gespannen aan eene driewielkar, op hol gegaan, en kvvam.de groote helling afgereden, naar stad ko mende. Een tiental binders bevondeft zich alsdan op den weg. De pol iele Demerlie die daar juist voorbij ging, voorzag dal er ongelukken gingen gebeuren, sprong koel- bioediglijk aan de tnu.il van het peerd, nam de leidsriem. vast en trachtte het paard op den weg te leiden; met groote moeite kon hij zulks verrichten.; doch na een tiental' meiers, ver medegesteept le zijn, gelukle hij er toch in het paard slil te houden in den gracht. De kinderen waren bevrijdt van ongelukken alsook menige personen, die verder op den weg waren. Verscheidene personen waren oogge tuigevan hetgeen. d.ie gebeurd was,en allen waren verwonderd1 van de stoutheid welke de garde Demerlie waarnam en wenschlen hem eene welverdiende belooning. El et is de eerste maal niet dat de garde Demerlie zich onderscheiden heeft in an dere ongelukken. Wij herinneren nog dat hij, overeeni- ge jaren, een kind verlost heeft die ging verdrinken in het kanaal, en nog veel an dere die wij hier aangehaald hebben; hij was beloond voor verdienstelijke daden. D it de overheid nogmaals zijne ver diende belooning schenkc, het ware ons zeer aangenaam. Zooals het meestendeels gebeurt, gelukt de kermis van de Potijze door een schoon weder. Voor de Yperlingen is het een aangenaam verzet eene wandelinge te doen naar Sj-Jan en langs de nieuwe kal- sijde naar de Pol ij ze terug te keeren. Verleden Zondag was er schrikkelijk veel volk naartoe gegaan, nogmaals be gunstigd met een warme zonneschijn. Op de Potijze was er zooveel volk dat de her bergen, bij sommige stonden, opgepropt waren en onmogelijk was op het gemak een glas bier te verorberen. Tot laat in den avond was er evenveel volk. Dien dag was er bolling ter herbergen de Linde en de Nieuwe Potijze. Vele liefhebbers hebben zich laten inschrijven en de bol ders waren lot laat in den avond in de bolbanen. Den Maandag volgden de andere fees ten, waarbij liet volk in minder getal aan wezig was dan den Zondag. Men moet daaraan wel de slechte lijden beslaligen. Over eemge jaren, als de handel beter ging, was er den Maandag even veel volk op de Polijze als den Zon dag. Men vierde alsdan ook meer de fees ten der naburige dorper, en gehuchten.. BURGERSTAND van den 1" tot dien 8° September 1893. Geboorten: Mannelijk geslacht, 3; Vrouwelijk id.l. Huwelijken Declercq, Arthur, klakkenmaker, en Jo seph, Emereiicia, zonder beroep. üesma- dryl, Pieter, bakker, en Mahieu.,E.lodia, zon der beroep. Sterfgevallen Vandaele, Julia, 56 jaren, echtgenoote van Karei Dehal, Lange Thouroutstraat. Pol ler, Euphrasia, 68.jaren, kantwerkster, on gehuwd, Lange Thouroutstraat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 1; Vrouwelijk id. 1.. den 10 September 1893. De vergadering wordt geopend om 5 uren en 10 minuten onder het voorzitterschap van de heer Tatseden zonneknapper, opvolger van Sé., De heer Joosje s'tekebeiere neemt plaatse op den preekstoel en spreekt de volgende vermaarde redevoering af: Heeren Westoidernaren, hét is vandaag dat ik de vrijheid neme een voordracht te geven voor het inrichten van een Muilezel- raad. Mijne eerste opmerking dat ik doc-is om u te laten zien in welk voor ellendige lakens- Westouter gedraaid is. Ten is nog niet dood en ook niet begraven, dat is wel waar, het is meer als ziek, het kruppeld dat het bijna op krikken moet springen. Men weet al dat Westouter een klein be vallig parochie is die ligt aan den voet van den berg engelegen langs de Fransche gren zen en vroeger de bloem was van ons Delge- land. Het was bestuurd door mannen van gezag die gezien waren van het volk van yet en bij; en nu och God! Sedert dat het in de handen zit van uwe hemelmannen is het een kerk hof. Het is waarlijk tristig voor u gij die al tijd moedige strijders geweest hebt voor de vrijheid, nu moet gedowen worden onderde pooten van een leger ezels. Ja, Mijn heeren, ik durf het u ztggen, keert eenen ezel tien maal onder ten boven hij blijft altijd ezel. (den beenen ezel valt spreekt r in de reden). Hij roept drijmaal intjeka of hij wilt zeggen ezels en zijn zoo dom niet gelijk gij wel zegt. Mijnheer Jan bekeek hem, en zag hem staan in het midden van de zaal metzijnen kop een weinig op de linker oor meer hangende, wacht een antwoord: Joosja die zegt: wij we ten het allen dat de ezels zoo dom niet en zijn gelijk hunne naam, zij zijn goed voor eenigte schreeuwen maar zij en kunnen geene redevoeringen doen want hunne levers zijn veel te droog, (de zaal donderd van den bra vo). Ezels zijn onbeschaamde beesten, zegt Joosje, den bravo neemt toe dat den voorzit ter verplicht is het gerucht te doen stillen met het kloppen van den hamer. Als het gerucht stilde zette zijn woordeken voort. Ik zal eenige ezels trekken uithalen om u te laten zien waar die boosheid zit. Den dag van de installatie van onzen beu- terpander, zeide den oliekop, de broer van den gekruld en ezel, nu zullen wij eenen burgemeester hebben voor 't volk, dat is den eersten trek, die geen waar en is, want op de Zondagen enz, als het volk bijeen was, zag men beuternander niet hij was achter de plaatse hier of daar in eenen hoek aan het klappen met den beenen ezel, of hij men- schenschuw was. Eenen tweeden trek, aan den ingang van de kerk stond er een kurieus opschrift: Als kerk en staat te samen gaat is er ruste en vré in dorp en stél Ja mijnebrave vrienden de eerste plechtigheid zij deden moeten zij de gendarmen oproepen om de goede orde te handhaven. Knoopt dat aan een? Dat is on mogelijk en zoo lang of dat dë kerk haar be moeid met de Staat en gaat er nooit geen.; vrede onder het volk zijn. Pó Tetaezel, waarom, en waarin zult dienen raad bestaan? Joosje, dienen raad zoude bestaan uit. negen leden die zullen werken om ons ver vallen Westouter t.e doen herleven en het op zijne oude pooten te zetten. Pé Tetaezel, wanneer zult dienen raad ingericht worden? Joosje, zoohaast mogelijk., op het ver zoek van den voorzitter zijn abedie Van ge dacht zijn deel; te maken van den raad hun ne naam te willen gaan opgeven bij ka>- zakke pooloot,. En bij de eerste vergaderirg zou er ge stemd worden,diodenoodige kandidaten zou den kiezen. Charles Louis V..ik.zou er ook willen, in zijn. De lieer voorzitter, iksluit de vergade ring en wij,gaan uiteen, tot later. JAN: STRAAL. Op elfden September aanstaande, om T u« it's avonds, ten lokale Union, Veemarkt te Mcchelen, zal er eene openbare discussie- plaats hebben over de Evenredige Verte' gen wow •digin gDe Liberale Voorwacht, welke het initiatief van deze vergadering heeft genomen, nnodivt alle personen, welke hunne politieke gezindheid we/.ë, uit op deze discussie, die belooft heel. belangrijk te zul len zijn.. V

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 2