Bericht. Zondag lOSeptemb. 1893 Engel-II. MINNEKEER, MARKTPRIJZEN Den Hazewind, Een toegangsbewijs zal hun gezonden wor den op elke aanvraag, gericht tot den voor zitter, M. Victor Heymans, Bruel,!>6, Me- chelen, of den schrijver, M. Ev. Steenbak kers,Leegheid, 11, Mechelen. De heer nota ris Victor Van de Walle zal de discussie in leiden door eene voordracht over't stelsel van Evenredige Vertegenwoordigingwaar bij de opsteller van isen dat sedert verschei dene weken in katholieke en liberale bladen besproken wordt. Uitleggende brochuren over't stelsel Van de Walle zijn ter beschik king van de personen, welke zich als spre kers zouden willen laten inschrijven, —o Naamlooze Maatschappij der IJzerenwe- gen van West-Vlaanderen. BERICHT. De treinen N1'9103 en 105 vertrekkende uit Brugge voor Meenen om 3u. 55 en om 7 u. 17 's avonds, en de treinen Nra 100 en 102 ver trekkende uit Meenen voor BruggeomO u. 14 's morgens en om 1 u. 44 's avonds, zullen met den 16" September 1893 afgeschaft wor den. —o Een leerling van Troppman. Do dagbladen brengen breedvoerige bijzonder heden overeen drama dat nabij Buda-Pest, te Holdmezoe-Vasarkely.Oostenrijk, gebeurd werd en het leven, kostte aan acht menschen van één gezin. In dit dorp woonde de eigenaar Dioszegi met zijngezin. De man kwam niet goed over een met zijnen oudsten zoon, Florian, die ook de schoonmoeder doodelijk haatte. Florian was naar een bal geweest en had een jong meisje uitgenoodigd om te dansen. Deze weigerde en Florian, hierover verbit terd, verliet de zaal. Hij kon dien nacht niet slapen. In zijne slapeloosheid heelde hij zich in, dat men hem verachtte,omdat hij de zoon was van Marten Dioszegi, die geen goede faam genoot. Hij dacht, zookijne familie dood ware, dat hij dan eigenaar van een goed van 120 bunders zou zijn en de dorpsmeisjes hem dan wel beter zouden onthalen. Hij stond op, kleedde zich, nam eene bijl en begaf zich naar de kamer zijns vaders. Bij het bed gekomen verbrijzelde hij hem met eenen hevigen slag den schedel; bij een tweeden slag viel de ongelukkige dood ne der. De vrouw werd wakker en wilde uit het bed springen. Twee nieuwe bijlslagen waren voldoende om haar af te maken. Op hunne beurt door het gerucht ontwaakt, slaakten de zes kinderen schrikkelijke kre ten. Het monster viel hen ook aan, en weldra bedekten zes nieuwe lijken den grond. Een enkel kind, acht maanden oud, leefde nog; na het eenen bijlslag toegebracht te hebben, had Florian de macht niet meer om het schrikkelijk moordtuigop telichten. Het kleine meisje stierf na verloop vaa eenige uren. Die gruwelijke misdaden voltrokkenkeer de de moordenaar naar zijne kamer terug, wierp de bijl in eenen hoek, waschtezicli de handen en keerde rustig naar het bal terug, alwaar hij geheel den nacht danste. De moordenaar werd den dag nadien aan gehouden. Hij heeft zelf dit verhaal gedaan, na twee dagen opsluiting. o— Brcede keelgaten. Drinkebroers die den god Gambrinus vereeren zooals het be taamt, zijn wel zeker de inwoners van 't dorp je Freyung in Beieren. In het verstreken jaar hebben de inwoners aldaar niet meer 'dan 315-000 zegge vijl honderd vijftien dui zend liters bier door 't keelgat gejaagd. De gansche bevolking, vrouwen en kinde ren bijgerekend, beloopt tot acht honderd en tien inwoners. Dus dat iedere inwoner, klein, en.groot, gemiddeld zes honderd.zes en der- t*g liters bier de keeltrappen deed afhollen. Dat kan er nog al door. o De beleen in Frankrijk.In 1891 wa ren er 463,855 Belgen in Frankrijk. Meer dan de 2/3 waren gevestigd in het Noorden (289,528), Pas de Calais (19,144), Ardennen (29,365). De andere Beigen zijn gevestigd in de Seine of Parijs (58,453), Somme(4, 607), Seine inférieure (1,920), Eure (1,200), Oise (11,286), Seine en Oise (8,940), Marne (6,925), Aisne (9,206), Meuse (2,830), Meur- the en Mosselle (6,810). In 1886 telde men 482,201 Belgen, waar onder 298,991, in het Noordedépartement. De Belgen keeren naar hun land terug en komen hier den toestand der werklieden niet verbeteren, 't Is noodzakelijk dat de regee ring zich om het lot onzer landgenooten in Frankrijk bekommere. o Omzendbrief aan de drukpers der gausche wereld. Door de zorgen van het Bureel van het Belgisch Drukperscomiteit bij de Wereldtentoonstelling van Antwerpen is een omzendbrief, in de Nederlandsche, Fransche, Duitsche, Engelsche, Italiaansche en Spaansche talen, gezonden geworden aan vijf duizend der voornaamste dagbladen van al de landen der aarde, om de onder steuning te vragen dezer bladen voor onze Wereldtentoonstelling en de nijveraars en kunstenaars aan te sporen er deel aan te ne men. Dezelfde omzendbrief is ook gericht ge worden aan al onze Belgische konsuls en konsulaire agenten in den vreemde, ten ge- talle van ongeveer 500, met een brief bij waarin hun het verzoek wordt gedaan hun nen invloed te gebruiken bij de vreemde drukpers ten voordeele onzer wereldfoor. Te bekomen bij GRAVEERDER, BOEK- EN STEENDRUKKER, BOEKBINDER, BOEKHANDELAAR en UITGEVER, Dixmudestraatnr 18, te Yperen, lOOO Mengelingen, door Engel V. E. Een boekwerk van 520 bladzijden druk, en oevat 1000 verschillige soorten van kluchten; het boek, door de aangenaamheid zijner le zing, verdiend ieder huisgezin te bezitten om de lange winteravonden lachende door te brengen. De prijs is zeer gering volgens de merkweerdigbeid van den boek. De «alle van Yperen, steendruk, prijs 50 centiemen, o Rcslcmcntcn op het Klaverjassen en Piketspelis onmisbaar in alle maatschap- pijën en bij de liefhebbers van het kaartspel. Prijs25 centiemen. o Keukenboek, in 't fransch en in 't vlaamsch, door den vermaarden kokmeester Cauderlier. Iemand die het koken wilt ken nen is het voor hem onontbeerlijk. Prijs; groot boek 5 fr. klein 1 fr. —o De verstandige Hovenier, onderrich tende hoe men gedurende de twaalf maanden van het jaar op de beste manier de hoven, tuinen, lusthoven en boomgaarden zal schik ken, bereiden, beplanten, bezaaien enz. enz.; alsmede hoe men allerhande ooft of fruit, wortelen, zaden, bloemen, kruiden, enz. op huifhen behoorlijken tijd zal vergaderen m bewaren en van hare natuur, deugd, kracht en werking, noodig tot bet gebruik van ge neesmiddelen.. Prijs: 1 fr. o— Werkmansboekjes, gekartonneerd met lustrine overtreksel. Prijs: 0-25 cent. o Nieuw klein woordenboek fransch- vlaamsch; der meest gebruikte woorden, spreekwoorden, over de welgemanierd heid. Brievenstijl. enz. enz. o Nieuwe belgische negociant in franks en centiemen of algemeene tarief van al de koopmans-rekeningen; zoo voor het bereke nen der geldspeciën, interesten, verdeelingen enz; als voor den koop en verkoop van aller hande koopwaren in't groot en in't klein,, Prijs 1 fr. o Geschiedkundige onderzoekingen op de aloude aanstellinge van den voogd en van de schepenen en raden der stad Yperen, ver rijkt met geloofweerdige Bescheeden, de wetten aan de Yperlingen gegevendoor Phi lip van Elsatien, Graaf van Vlaanderen, en de naamlijst van de voogden van Yperen van 't jaar 1208 tot 1791. Prijs: 1 fr. o Abonnementen op al de illustratiën, de mode-journaals, enz. enz. Registers, calpins, cahiers, inkt, pennen, kortom al wat men noodig heeft voor scholen enbureelen. IJ PEREN 9 September September Tarwe Rogge Haver Erweten Boontjes Aardap Beter Eiers,25 16-12 13-23 13 00 21-00 20-25 6-00 14,7961 293-00 I 2-50 5,200 -15-25 1,700 12-87 1.400 15-30 800 21-00 000 00-00 6,000 6-00 16,602 315-00 2-07 JULES VANDENDRIESCHE' Cartonstraat, n° 3, Yperen, begeert dagelijks lessen over de teekenkunst te geven. STAD YPEREN. Lvisterlijke in de herberg bij sieur Pieter Yanzuyt, op, ten 3 ure namiddag. 33 fr. PRIJZEN, fr. 35, 1" prijs. 15 fr. 3" prijs: 6 fr. 2? prijs: 10 fr,. 4" prijs: 4 fr. Voorwaarden als naar gewoonte. In geval van slecht weder zal de helft der pi ij/.en verkaart worden door het spel'den Jongman.).de prijzen zullen zijn.: 7, 5, 3..eui 2. fr.. GRANEN verkochtte middenpriis verkochtte raiddenprijs p. iOO klia. enz. kwantiteit p. iOOkilo. kwanti teit 4,8O0j 1 ,200 4,300' 300 700, 4,000' Trabolling

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 3