Waar men naartoe wil. aan 't officieel onderwijs. De nieuwe kieswet. De nieuwe kieswet oorlog" STADSNIEUWS. Nr 403. 32e Jaar. Zondag, 17" September 1893. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPEREN. is volbracht. daarboven*- Men schrijft in: te Yperen,T)ixmudeslraat, t8,en op al de postbureelen. Alle affichenbij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeldin hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel bij" l'Agence Havas,oh, Magdeleinestr., te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 9-5O ft*, 'sjaars tooi» de stad; 3 fr.voor Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port Aankondigingen: -10 centiemen Reklamen: 25 id. id Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. Akkoord per maand of per jaar Geraeentelastesj, Eene laks van 50 fr. per day zal te BottheydetB ge lieven worden op de openbare schouw- burgvertooningen Dat berichtje vinden we in den Moni- leur, onder de rubriek der Koninklijke Besluiten. 't Een gezegd als 't ander zijn de ge meentevaders van Bonheyden veel recht zinniger dandepijpekoppen van Berckem, bij Antwerpen. In deze laatste gemeente, zooals wij in ons artikel Salueeri-herbergiers heb ben aangetoond, stelt men de lokalen, waar ConcertosVertooningen en Bals gegeven worden, gelijk met cafés-chan- tants en worden deze met eene belasting van 200 franken per jaar getroffen. Te Bonhegden integendeel, waar men buiten de kerk nog geene cafés-chantants bezit, zegt men vlakaf en zonder doekskens om, dat de laks van 50 fr. per dag wordt gesteld op de openbare scliouwburqlo- kalen. Wat men te Berchem op jezuietiscbe wijze lusschen de regels laat lezen, wordt te Bonheyden zoo maar zwart op wit neer- geflanst, namelijk Geene feestjes weg met alle concertos Alle comedie ver boden, behalve die in de kerk Bonheyden, een boerendorpje van zoo wat 2000 inwoners, zal wel stellig zeker geene theaters bezitten, welkemensc/to'uzc- burgen noemen kan. Daar kunnen het de feniksen van den gemeenteraad dus niet op gemunt hebben. Maar, iemand die met den buiten bekend is, kan al dadelijk ra den waar het verksken gebonden slaat. Tien tegen één is er te Bonheyden eene liberale, of minstens genomen, eene anli- pasloorsmaatschappij, welke eene groote herberg in tooneelzaal heeft veranderd en daar nu en dan concertos inricht of ver tooningen en avondbals geeft. Meesier paap kan zoo iets om den drommel niet gedoogen en daarom heeft hij de gemeen tebestuurders, zijne onderdanige die naarsaanzocht, die brandstokken van de hel, tvvistapostels en verleiders der Bonheydensehejeugd een belastingske van 50 fr. daags op hunnen donder te roffe len, taks, die hen wel den lust zal bene men voorlaan nog zangfeestjes, muziekale avonden, kluchtige vertooningen of aan gename springpartijtjes in te richten. "Wij hebben hieromtrent geene stellige berichten, maar, zooals wij de zaak hier exposeeren, zoo gebeurt het door den band in de meeste buitengemeenten; dat is zoo wat hel liedje van den dag gewor den. In 't vervolg dus mogen pastoor, on derpastoor, meid, koster en gekwezelte van Bonheyden op hun twee ooren slapen, geen ongewijde zang, geen kcttersch dans muziek zal hunne heilige nachtrust meer komen storen. De 50 frs. belasting zullen satan in zijne verleidende kliek wel uit Bonheyden verwijderd houden. Amen! Als de kiezers van 'Bonheyden en van zooveel honderden dorpen die in 't zelfde geval verkecren, nu geene snul len maar menschen waren, zegt \\et Laat ste Nieuws, dan zouden wij hun toeroe pen: Stampt ze aan de deur,smijt ze van 't Gemeentehuis, de kiekens, die nering en tering in het dorp beletten, die vliegen op den wenk van menheer paapmans en compagnie, die de inwoners alle deftig plezier, alle eerlijk vermaak willen ont zeggen; kiest personen,die lijden kun nen dal de zon in 't water schijnt,die niet spreken voor de belangen van hunnen win kel, maar die ijveren voor de intresten van 't algemeen! Maar 't zou boter aan de galg zijn ge kletst: de buitenmenschen bukken, krui pen en knielen voor hunnen zieleherder, zoolang, tot ze zaadjes zullen moeten pikken uit zen hand. Wij hebben dan ook enkel deze nieuwe belasting besproken om de oogen te ope nen van die neringdoenders, van die win keliers, van die drankslijters, van die herbergiers enz. enz. die nog het ge luk genieten een vrijzinnig gemeentebe stuur te bezitten dat ze nooit of nooit l«t'de kapitale be^sligheid zouden bijdra gen van dompers als de poesjenellen van Berchem of pastoorknechten als de ker stekinderen van Bonheyden aan hun hoofd te stellen. De door ons aangehaalde voorbeelden toonen genoeg waar de paperij naar toe wil. Opgepast dus vooraleer het te laat zij! Broekminister de Burlet zet den oorlog aan het officieel onderwijs voort.Immers, wijlezen inhet Sffiofs- blad van Dinsdag 12 dezer, dat de twee gemeenten Oirbeck en Feneur, evenals zoovele andere, ontslagen worden van de verplichting eene of- ficiëele school te onderhouden. Nieuweverpaapschingen verstom ping van den geest door brosrlïens en nonnen tegen item zooveel subsi die van gemeente en Staat, 't Is op recht stichtend. Men verzekert stellig dat de aanstaande wetgevende zittijd den 15 October zal bij eengeroepen worden, ten einde de nieuwe kieswet zou kunnen uitgevaardigd worden. De nieuwe kiezerlijslen zullen zooveel werk vragen, dat het te vreezen is dat de kiezingen van Juni zullen moeten uitgesteld worden tot de maand October 1894. Yperen, 16" September 1893. Alles heeft een einde genomen in de Kamers óver de nieuwe kieswet. Het is nu dat alle partijen moeten welen hoe men te werke zal gaan om de over winning te behalen. liet zal zoo gemakke lijk niet meer gaan om uit te koopen, zoo als de kalolen de gewoonte hadden. 5 CEKITIEHEN HET ■k

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 1