Het Kollegie. REN ING HELST, Het Nieuwsblad van j. 1. Zaterdag schrijft daarover eene kolom vol, om de kalolen van heden af aan het werk te stel len. Tusschen de regejls gelezen, gevoelt de schrijver wel dat het zoo gemakkelijk niet meer zal gaan. Zij zullen nu uitbazui nen dat niemand dan de katholieken beter werk verrichten, beter bestierenmeer werk geven en ook veelbeloven Zij zullen de werklieden rijk maken, door beloften VOOR de kiezing, zij zul len werk verschaffen van nu af TOT dc kiezing, doch nadien behoeven zij niet meer te eten Wij hebben hunne daden reeds gezien en het is nog maar driejaren dat zij het stadhuis gekocht hebben, er zijn Joch vele werklieden afgedankt, ontevreden,zij heb ben twist en tweedracht onder het volk ge zaaid en zij zouden roepenhel is wij die het best bestieren. Nu nog komen zij eene leening aan te gaan van 800,000 fr., wal zullen zij daar mede verrichten: Nieuw en misschien slechter water geven, fabrieken bouwen, pompiers-materialen alle jaren vernieu wen en wat weet men nogal. En daarmede denken onzeXaverianen gewonnen te zijn, en al de kiezers tot hen te trekken. Roept en tiert maar naar het volk, zij zullen wel toonon van waar rechtvaardig heid komt. De kiezers moeten, volgens't Nieuws blad, alleen den Godsdienst eerbiedigen, het geluk van 't land bewerken en liet ware geluk der huisgezinnen behartigen. Daarmede zal de werkman zijne beurs ge vuld zien en, de gebraden kiekens zullen hem in den mond vallen. Stemt dan allen voor de katholieken en ge moet op geen stuk brood meer denken. (Tusschen haakjes gezegd: hoeveel kalolen zijn er die den Godsdienst eerbiedigen?) liet Nieuwsblad zegt onder andere nog: Dat het stelsel van een klein vrij- willigers leger, welk zou toelaten de sol daten wTel te betalen, verre het beste is, en, voor zooveel het zijn kan moet er ge wrocht worden tegen den verplichlenden dienstende verzwaring van krijgslasten. Hier is hel wederom om hunne kosters, semina! isteaikerkuilen te vrijwaren van den soldatendienst. Hoeveel maal hebben wij het niet gezien dat het meer noodig is den verplichtenden dienst in te brengen dan een vrijwilligers leger. Nu, dat de kalolen meester zijn, kunnen zij nog niet doen wat zij willen, maar met een vrij- willigersleger zouden zij de misbruiken der middeleeuwen zien terugkeeren, en dit ware hun vak. Maar wie zou willen soldaat spelen, als vrijwilliger, om altijd piot te blijven? De genen die bet soldatenleven lief hebben is om in grade le verhoogen en, om later eene positie te bekomen. Doch zouden alle vrijwilligers gee* onder-officiers kunnen zijn. Maar, liet voornaamste is den land bouw, waarvoorde kalotenstreven. Sedert den val van onzen diepbelreurden Aifons Vandenpeereboom, is pater Struye naar de Kamers gezonden geweest, onder voor wendsel dal den landbonw ging verbete ren. Men zou gezegd hebben dal M. Alf. Vandenpeereboom nooit niets gedaan beeft voor den landbouw. Ga naar ons museum en gij zult zien welk schoon geschenk de heer Vanden peereboom ontvangen beeft van de land bouwers van liet arrondissement Yperen, voor het onvermoeibaar streven om de pest, die onder de beesten heerschte, te vernietigen. Heeft pater Struye, sedert hij in de Ka mers zit, iets ontvangen van de landbou wers uit dankbaarheid Ja, woorden van '1 Nieuwsblad. De slotreden is het beste, boor eens hoe het Nieuwsblad zich uitdrukt: De toekomste zal betwist worden tusschen de katholieken en de socialis- ten die meest en best werkt zal als overwinnaar uit den strijd komen. De socialisten zijn wel ingericht en verspreiden hunne gedachten met on- verpoosden iever. ('Bericht aan de li- beraten). De katholieken en mogen niet slapen, of zij zullen de nederhme krijgen,is het nu niet, 't zal bij eenige jaren zija. (7 /Fare le wcnschen ten naaste jare). Dat zij dus de bestaande gilden en maatschappijen van allen aard ophelpen en doen bloeien en nieuwe slichten waar er nog geene beslaan; Dat zij, in die gilden, '1 volk onder- wijzen over zijne plichten als christen en burger; Dat zij de goede gazetten en schriften verspreiden; zooals De Toekomst,hel Weekblad, Le Progrès, enz.) Dal zij al samenwerken, onverdeeld, de ooge gevestigd op het welzijn van Kerk en Staat: En de zege zal aan bun zijn Bouf! Daarmee mag men de ladder op trekken Geheel het artikel is geknipt uit eene andere gazet, want de godvruchtige schrij vers van 't Nieuwsblad zijn in schoolver- lof, en zonder hun toezicht mag de proza van Seys niet opgenomen worden. Eene maand geleden ontving de minis ter van openbaar onderwijs eene afgevaar diging van huisvaders die hem kwamen onderhouden over bet gemeente kollegie van IJperen, dat met eene slem meerder heid door den gemeenteraad werd afge schaft. Sedert dien heeft het gouvernement niets meer laten hooren. Keurt het dien parlijdigen aanslag goed? Zal hel integen deel aan de stad Uperen zijn onderwijs gesticht behouden? Dit laatste ware alleen billijk in den zin dat de statu quo zoude behouden worden lot de Ijpersche bevolking,die als opper rechter in '1 geschil bescheid zou doen, door eene uitgebrachte stemming, zijne goed-of afkeuring te kennen gevende. De weken gaan door en de huisvaders moeten voor hunne kinderen naar eene beslissing uitzien. Zoo bet gouvernement dien aanslag goedkeurt, dat het kaarten op tafelen spele en niet met loensche trukken te werk ga, om in schijn af le keuren wat het in feite goedkeurt. Dan weet de bevolking waaraan zich te houden. BURGERSTAND van den 8" tot den 15" September 1893. Geboorten Mannelijk geslacht, 6; Vrouwelijk id.O. Huwelijken Pinteion, Medard,koopman in regenscher men, en Braem, Maria, zonder beroep. Hollebeke, Hendrik, wever en Dut boy, Plia- railda, dienstmeid. Demey. Emiel, brou wersknecht, en Verdoene, Flavia, dienst meid. Sterfgevallen Cabooter, Barbara,73 jaren,winkelierster, weduwe van Amand Versteele, Houtmarkt straat. Gesquiere,Sopbia, jaren, zonder beroep, weduwe van Ivarel Hersoen, St-Jan buiten. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 3; Vrouwelijk id. 0. den 13 September 1893. De Blijde Inkomste. Wanneer de masoeurkens weer keerden van het kamp van boetveerdigheid was ons braaf baasue bijkan dood van verdriet. Onzen moedigen zielenredder in zijnen ellendigen staat welk hij hem bevond hadde nog couragie genoeg om in backus balcon te gaan om hen van ver te zien komen. Baas hoort een voiture, neemt zijnen verrekijker en kijkt al langs Benootjes huis van de zeve- kote en ziet de witte kappen en het scapulier wemelen. Zoo gauw als de wind was hij om gekeerd en sukkelde den trap af, on liep den paterdraf tot recht voor het'kuis vaij 't schoon leven, keerde hem om en zag ze komen inde galop. Toen zij bij baas kwamen vloogen de duren open en met een slag waren zij uit de ïJï

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 2