Van alles wat. voiture, baas die roept tot hen: Welgekomen mijne braveherderinneges. Wel gevonden,baasje, riepen zij eenparig, zij zagen dat baas zoo bleek was vloogen alle aan zijnen hals en kusten hem. O jé Jesus Maria heb ik toch verschoten, zegde hij, dat en is niets zeggen de herderinneges, uw ver driet zal daarmee gaan vliegen zijn. Ik wilde het, ik gevoel mij alreeds beteren, mij ne brave. Ja, baas, wij zien het, uw kouleur keert weêr. Ik ben om zoo te zeggen genezen. Gij meugt mij gelooven dat ik sedert maandag bijkan niet meer en kan eten; er is eenen schoonen diner gereed gedaan en gij zult al- lemalle mede gaan om met mij te dineeren. Baas vóóren op en zijne herderinneges achter, twee en twee op den hennestap. Als zij de deur binnen trokken zegt zuster krul- lekopje: Baas er is iemand langs mij binnen gekomen, kwestie en is het weer Jan Straal niet, zegt zuster lachbakje. Allons, allons, zeg baas, met al uwe prulleges, trekt maar de eetzaal binnen. Terwijl zij alle recht stonden, deelde baas ben elk 2 schoone kusjes op hunne geliefde kakjes en zetten hun aan tafel en baasje spreekt een lofzang tot den hemel; daarna, zegt hij tot zijne Engelinneges: Iaat ons de benedictie lezen. Dezen diner is aan u hertelijk gegevfen, ik peizen dat gij vele honger moet hebben, nu, als het u goed bevalt gij zoudi mij veel ple zier doen met vele te eten en zijt niette haas tig, let op dat gij de komeer in haar kot niet en verbrand want de soep zoude bijten zonder bassen. Zij gaven een teeken van bedanking en deden voort zonder opkijken en zij speelden zooveel binnen dat den rooden rok moeite had om op tijd op te dragen. (Jan die hem verborgen hield in den haard achter de ma- chien had zijn behagen van hen zoo hertelijk te zien eten). Als de grootste brokken binnen gedraaid waren liefte zuster krullekoptje zich op en Yroeg:baas met permissie als het u belieft, wij moeten elk twee commission doen zoude het u niet derangeeren? Wel neen, mijn kind,ga maar, doet al wat gij moet doen alles is ouder ons. Op den koer zegt zuster lachbakje tegen zuster koba: maar baas heeft toch eten ik hadde waarlijk benauwd dat hij een indisektie zoude gekregen hebben. Ondertusschen zij binnen kwamen had baas gereed de taarten gesneden. De heilige zieltjes van Maria keerden te rug iu de zaal en zetten hen wêèr aan tafel, zij "trokken elk vier taartestukken binnen en baas zegt tot hun laat nog een plaaUke uver ik neb nog eentwat die raar is,den rooden rok brengt eene plaat vol en zet het op tafel. Ziehier dat zijn hallebuizen dat ik gebak ken heb, expres voor u. Maar baas, maar baas, is dat toch goed, zeggen zij tot hem, en waarvan is dat gebak ken. Dat is gebakken, zegde baas, van maag- de peren dat men open snijd en de sloesse uit doet en men doet dat vol boter en geklopte broodsuiker en men draaid de peer in bloe- mendeeg en men bakt dat alzoo in den oven van de stoof. Gij zijt eenen begaafde mensch om iets uit te vinden, zeggen zij tot baas, wij zullen in de eerste drie dagen niets meer moeten eten. Baas. Dat doet mij veel plezier, hoort,. zij kloppen voor het lof wij gaan nu alle een beetje gaan lezen. Voor nu is het gedaan, maar wij zullen later nog eenen avond hou den. De herderinneges vertrekken al baas be dankende. STRAAL. Besmettelijke ziekten te Brugge. Is er eene stad waar het gemeentebestuur aan al zijne plichten te kort blijft, is het wel het gemeentebestuur van Brugge. De gemakhuizen van om zoo te zeggen al de huizen, die gelegen zijn langs «reien» en binnenvaarten lossen zich in deze kanalen uit. Ontstonden er bij voorbeeld gevallen van cholera in de Moerstraat, de drekstoffen der zieken zouden loopen in het daarachter gele gen kanaal en van daar in de Langerei. Men neme in acht dal er een aantal men seden dit water gebruiken en men wete dan het vreeselijk gevaar waaraan geheel de stad blootstaat. o <?a«lcn te Oostende. Thans heeft men ongeveer 15000 baden meer genomen dan verleden jaar. Nooit had men een zoo gunstig jaar. Ziehier daarbij eene kleine sta tistiek die hetgeen ik hier zeg, zal bewijzen. Jaren Baden Opbrengst 1885 86,544 V fr. 86,982-20 1886 99,450 99.510-10 1887 101.194 102.644-05 1888 66.291 08,546-95 1889 56,904 58,314-30 1890 88,195 89,333-55 1891 81.312 81,520-20 1S92 96,144 97,708-80 1893 111,584 111.204-25 Dus 15440 meer dan verleden jaar. Ook het getal vreemdelingen is grooter. o- ScliHkkdijkc uifsgrrcp te Leuven. Twee dooden door vergiftiging Ziehier op welke wijze een lid der familie Penninckx zich medegedeeld heeft. De drogist Cuypers, hij zelf, heeft aan 't 10 jarig dochterken Penninckx, wel degelijk Engelseh zout afgeleverd. Deze purgatie was bestemd voor vader Penninckx. Daar hij echter geloofde ze niet meer noodig' te hebben, werd het pakje weg gelegd. Vrijdag klaagde de dochter van pijn aan de maag en zij wilde nu ook purgeeren. De moeder haalde het weggelegd paky* te voorschijn; doch nam bij ongeluk een ander, inhoudende eeuestof welke va Ier Penninckx gebruikt bij het bewerken van koperen lood. Het meisje nam er van in met een glas wa ter, maar vond de smank uiteimare sledit en liet de helft in het glas. De moeder schoot hierop toe en riep uit: Maak maar zooveel komplimeinen niet. Dit zeggend, dronk ze uit wat nog in het glas was gebleven. Moeder en dochter werden op die wijze vergiftigd en vonden de dood. M. Cuypers, drogist, zoomin alszijneëcht genoote,zijn dus voorniets in deze zeer ramp zalige zaak. M. Cuypers is een zeer goede en voorzich tige drogist, die ieders achtingen vertrouwen geniet. Zondag morgen hebben de wetsdokters de twee slachtoffers onderzocht. Het Parket heeft aanstonds met deze zaak niet kunnen beginnen daar het elders geroe pen was voor eenen mensch dien men bijna dood geschoten heeft. o— Hij komt af Wie? de winter. Er valt hoegenaamd niet mee te lachen, want in de omstreken van Cronstadt sneeuwt het reeds en heel Rusland door bemerkt men de kenteekens van een vroegtijdig wintersei zoen- Geeuwen wordt doorgaans aanzien als een kenteeken van verveling en vaak. De geleer de professor Naehelé oordeelt er echter an ders over en beschouwt de geeuwing als eene zeer voordeelige gymnastische oe,fening, voor al wanneer zij met eene uitreiking gepaard gaat, waar 's menschen longen in zonderheid het best bij varen. o— VoMfoopatekjes.Er i's bevel gegeven, zegt een blad, al de fosfoorkens aan te slaan die meer dan lOper honderd fosfoor bevat ten, ten minste als zij in eene grootere hoe veelheid dan 500 doosjes aanwezig zijn. Heel goed! Maar zie eens met hoeveel vooruitzicht men in het goedsjeugdige Belgie te werk gaat als men wetten maakt: Men verbiedt aan Belgische fabriekanten fosfoorkens te maken, waarin meer dan 10 per cent fosfoor voorhanden is,maar men ver biedt niet zulke fosfoorkens te verkoopen. Het gevolg is dat vreemde fabriekanten ons hunne fosfoorkens zenden, in welke zij fosfoor verwerken naar willekeur. De menschen, ondanks het gevaar voor vergiftiging en brand dat die stekjes opleve ren, verkiezen ze nog ter wille van het ge mak. Alzoo verkoopen de vreemde fabrieken hunne waren, de Belgische verliezen hunne kalanten en kunnen hunne werklieden geen werk meer geven en deze, niet meer bedreigd door den fosfoor, zijn ten prooi aan den hon ger. Twee regels wet, den verkoop verbiedende van «stekskens» meer dan lOper honderd fosfoor inhoudende,zouden genoeg zijn om de krisis der stekskensnijverheid te verzachten. Bericht aan onze Volksvertegenwoordi gers. o- ffiiwelijk in dc maneschijn te S sm- ticSi. Eergisterenavond, rond 8ure,stond gausch Contich in rep en roer. Op de ge meenteplaats krioelde het van volk en bijzon der van nieuwsgierige Eva's kinderen. Zie hier de oorzaak Om half acht 's avonds trouwde de katholieke gemeenteonderwijzer, zoowel voor kerk als voor wet. Gij zult zeg gen hoe is het mogelijk dat de schepene en de pastoors om die uur nog een koppel willen trouwen? Ja, maar voor de juffers doet men hier alios, en zij schrikken niet af voor het belachelijke; want een ernstig mensch ver staat niet hoe onze bazen van eene gewich tige zaak gelijk liet huwelijk en door hunne fout er een waar comediestuk met muziek van gemaakt hebben. Voorwaar, dit jong paar heeft er spoed willen bijbrengen om het huwelijksbootje in te treden. Ik zegde corned ie met muziek, want's avonds hebben eenige melkbaarden van Vre de en vermaak, de schoonste stukken van hun briljant repertorium voor het huis van den bruidegom uitgevoerd, en daarna, fort libationes hebben zij door bun helsch ge- druisch en gezang de rust der dorpelingen gestoord. WcrcldUentooiiMteHing te Antwer pen. Van héden af mag men zeggen dat de Tentoonstelling, welke den 5 Mei van het toekomend jaar geopend wordt, geroepen is om hare voorgangster in de schaduw te stel len door de uitgestrektheid harer lokalen', zij zullen bijna het dubbel d-m plaats van 1885 innemen door de afmetingen en de doelmatige inrichting harer hallen en door de buitengewone uitbreiding harer bijgebou wen, welke de uitzonderlijke belangrijkheid der bijzondere tentoonstellingen, die er zul len plaats hebben, noodzakelijk maakt. Zoo zal alleen de tentoonstelling van d#n i

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 3