HET DANSEN Onwetendheid Eene goede voordracht Nieuwe Zaal. STADSNIEUWS. J\r 406. 32° Jaar. Zandag, 8n October 1893. Zondagsblad der Stad en liet Arrondissement YPEEEA. Men schrijft in: te Yperen,Dixmitdeslrait, !8,en op al de postbureelen. Alle affichenbij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeldin hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 2-50 fr. 'sjaars voor de stad; 3 fr.voor Belgle. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel" bij VAgence Havasyc>i, Magdeleinestr., te Parijs, 8, Beursplaats. CENTIEMEN MET NUMMER 10 centiemen den i$gp 25 id. id. if. frank id. lid, ft Aankondigingen: Reklamen: Rechterlijke eerherstellingen 1 Akkoord per maand of per jaar. Nn en vroeger De onfaalbare Roomsche kerk is tot heden machtig geweest omdat zij zich steeds wist te plooien naar de omstandigheden, omdat zij hier afkeurt wat zij ginder goed vindt, omdat zij thans toelaat wat zij vroe ger veroordeelde en omgekeerd. Gelukkig- lijk begint het volk klaarte zien in die schijnheilige veranderlijkheid Ziehier nog een staaltje van dergelijke draaierij, leder weet met welke heilige razernij de geestelijken het dansen of flik keren bevechten, tiet is eene afgrijselijke doodzonde, de danszalen zijn pestholen, duivelskoten Satan slaat er de maat, enz., enz. De Akademie van Dauphiné in Frank rijk komt de brievenuit tegeven vaneenen grooten dignitaris der kerk, den aalmoeze nier van Lodewijk XIV gedurende dezes minderjarigheid, Mgr. den Kardinaal Le Camus, bisschop en prins van Grenöble. Ziehier wat wij daarin lezen 't Was rond 1671 dus voor 200 jaar. Een priester uit zijn bisdom kwam bij Mgr. Le Camus bitter klagen omdat hij er niet toe geraken kon bij zijne parochia nen de gewoonte af le breken van 's Zon dags te dansen.De bisschop,een heel vroom man die veel geschreven heeft tegen de ongodvruchtigheidder geestelijken,haalde beteekenisvol de schouders op, en riep uit: Ach mijnheer laat hun ten minste toch de vrijheid van hunne ellende af te schudden (De secouer leur misère). Treffende woorden in den mond van eenen bisschop en die twee eeuwen later nog even waar, nog even op hunne plaats zijn Lustige jongens en bekoorlijke meisjes laat de papen maar donderen bemint de polka en den wals. Mgr. Le Camus geeft u de toelating... van in zijn graf. Maar wat zullen de wijwaterpapier- tjes, Journal d'Ypres en t Nieuws blad daarvan zeggen Zullen zij dien ge leerden prelaat durven verloochenen Zullen zij durven beweren dat bet dansen thans gevaarlijker is dan in het midden der 17b eeuw Of zullen ze ons uitschel den voor leugenaars Dut laatste is het waarschijnlijkste. We hebben nu reeds 10 jaar een kleri kaal fanatiek bestuur aan het hoofd van het land en de onwetendheid, in plaats van af le nemen, heeft toegenomen De regeering heeft in twee lijvige boek- deelen de gewone volksoptelling en statis tieken afgekondigd en daarin vinden we In Vlaanderen 45 per honderd onge leerd en In Brabant 36 per honderd, enz We gelooven niet dat er in gansch Eu ropa landen worden aangetroffen waar door de Slaat zoo weinig voor het volks onderwijs wordt gedaan. En zeggen dat men 700 goede scholen afschafte wanneer zooveel ongeleer- den op straal loopen Ellendig, klerikaal beulenwerk. Onze correspondent meldt one dat de Volkstempel der wetenschap Maandag te Char leroi, plechtig werd ingehuldigd. M. Sluys, de bestuurder der Brusselsche Normaalschool heeft te dier gelegenheid eene voordracht gegeven, die het ganscheland door den grootiten indruk maken zal. Onze geachte vriend schilderde een somber tafereel over den waren toestand van het volksonderwijs. Op 5673 scholen zijn er 46B6 waar niet het minste wetenschappelijk onderwijs wordt gegeven. Bijna nergens leert men aan de walen het vlaamsch, eene eerste noodzakelijkheid in een tweetalig land. Er zijn heden 250,000 kinderen van 6 tot 14 jaar en 267,000 van 3 tot 6 jaar die daar geene eakele school gaanoftezamen 517,000 onwetende kinderen. Om aan dit half millfoen kinderen het on derwijs tegeven, zijner 10,000onderwijzers meer noodig. Op «1,000 kinderen die de lagere school verlaten, zijn er slechts 2»,OO© een vierde die een behoorlijk lager onderwijs ontvingen. In 6©0 scholen is er geen materieel voor handen om deaardrijkskunde te onderwijzen; in 1021 scholenniethetminsteschoolgerief Sedert 1884 schaften de kerkuilen en hemel- dragonders 7 54 scholen af met 60© onder wijzers, die men betaalde om geen onderwijs te geven Welnu zulke toestand is wraakroepend, is ongehoord, strekt tot schande van de zwarte kraaien die in de Wetstraat zetelen. Een liall millioen kinderen blijven onwe tend loopen op straat, omdat de bisschoppen niet willen dat het volk onderwezen worde. Schande, driemaal schande aan de sleep dragers der Belgische hemeldragonderij die onze centen, onze mill:oenen verteeren aan papen, nonnen, kloosters en kerken en aan 5©O,0OU arme schapen van kinderen, alle geestevoedsel ontnemen. Zulke landen moesten in den ban der Eu- ropeesche beschaving geslagen worden. Yperen, 7" October 1893. De nieuwe zaal der maatschappij Oud- Pompiers, is bijna opgemaakt en geschil derd. Men zegt dat den 22 dezer bet eerste feest zal plaats hebben men mag zich alsdan verwachten op eene proppensvolle zaal, zelfs boe groot de zaal zij, nog zal te DE

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 1