Aannemen of zwijgen. Beloften rotte appelen. STADSNIEUWS. Nr 407. 32e Jaar. Zendag, 15n October 1893. Zondagsblad der Stad en het Arrondissement YPEREN. Men schrijft in: te Yperen,Dixmudeslraat18,en op al de postbureelen. Alle affichenbij den drukker van dit blad gedrukt, worden onvergeidin hetzelve geplaatst tot den dag der verkooping. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag namiddag, vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Voor de aankondigingen buiten West-Vlaanderen, zich te wenden te Brussel bij l'Agence Havas,32, Magdeleinestr., te Parijs, 8, Beursplaats. ABONNEMENTSPRIJS VOOROP BETAALBAAR: 2-50 fr. 's jaar» voor de stad; 3 fr.voor Belgle. Buitenlandsehe verzendingen, 't port daarboven. 5 CENTIEMEN HET NUMMER. Akkoord per maand of per jaar. Aankondigingen: 10 centiemen den regel. Reklamen: 25 id. id. id. Rechterlijke eerherstellingen 1 frank id. Een Fransch blad, bijna uitsluite- lijk door papen opgesteld, kondigt eene statistiek af over misdaden door kinderen bedreven. Hieruit leeren wij, dat er in Fran krijk op één jaar tijd niet minder dan 17,000 schelmstukken doof kinderen zouden gepleegd zijn. En de onder pastoors-gazetschrijvers die dat aan- eenflansen weten ons daarbij ook te vertellen, waarom die duizenden erge feiten gebeuren: omdat mende kruis beelden uit de klassen genomen en de priesters uit de scholen heeft ge jaagd; omdat er geen catechismus en geene bijbelleer meer onderwezen worden; omdat men de jeugd van de heilige maagd en van God afkeerig beeft gemaakt in één woordom dat men de scholen heeft durven ver wereldlijken! Onze japgazetten, vallen als razen- den op die statistiek, trompetten ze overal rond, weten er nog ferm bij te liegen, en roepen dan zegevierend uit:Ziet menschen, dat zijn de vruch ten der officiëele scholen; daartoe worden uwe kinderen in de geuzen- krochten opgeleid; - past op, weest voorzichtig en zendt toch uwe zonen of dochters naar die goddelooze op voedingsgestichten niet, want ge maakt er galgenaas, rasphuiskot en hooswichten van»!!! Zekere wierooksprei voegt er nog al plechtstatig bij; «Ja, ouders, en bij ons ook groeien de misdaden op schrikkelijke wijze aan; in België ook telt men van jaar tot jaar meer en meer misdadigers onder de kinderen en de schuld hiervan moet enkel en alleen gezocht worden bij de leerlin gen der geuzenscholen! Ons antwoord op deze jeremiaden zal kort zijn. Eerstens: Het is toegelaten aan de waarheid dezer statistiek te twijfelen, want de papengazetten liegen tegen woordig als tandentrekkers. Tweedens: Als het waar is, dat de misdaden van kinderen in ons lande- ken op verbazende wijze in getal aan groeien, dan moet de oorzaak daar van gezocht worden in de afschaffing en sluiting der goede gemeentescho len en in hunne vervanging door nonnekens-en paterkensscholen. Nie mand zal het immers durven betwis ten, dat in ons land mus 1884 de pa- penschool de regel en de officiëele school de uitzondering is geworden, DerdensEn dees argument be schouwen wij als beslissend. Dat men in ons land, te beginnen met 1 Janu ari 1894 deze proef neme. Dat men, telkens als er eene misdaad door een kind wordt bedreven, opzoeke, waar het ter school gaat of waar het ter schole is geweest. Dat men onderzoeke, waar de jon ge dieven hunne opleiding genoten^ waar de jeugdige vagebonden of land- loopers hun onderwijs hebben gekre gen, waar de bedelaars onderricht zijn geworden. En dat men de proef nog verder drijve. Dat men opzoeke waar die meisjes school gegaan hebben,diezoo laag zijn gezonken dat zij van schan degeld moeten leven. Ja, dat men dat onderzoek ernstig en nauwkeurig tot een goed einde brenge, dat men daar de statistiek van opmake en ze dan in alle bladen doe afkondigen. Dan, dan eerst zullen wij weten, welke scholen, de meeste booswich ten, het grootste getal misdadigers opleveren de officiëele of de cleri- cale Wij nemen het onderzoek aan met twee handen te gelijk. De clericalen moeten ook zoo handelen of wel zwij gen; ze hebben maar te kiezen. Komt aan, clericale confraters, lasteraars van het officieel onderwijs, neemt gij ons voorstel aan? Ja, dan zijn wij liberalen heel ge rust in den uitslag van hetonderzoek. A'een, dan bewijst ge eens te meer, dat ge lage, laffe en door en door ge- meene kwaadsprekers zijt. Laatste Nieuws Yperen, 14" Oclober 1893. Vóór de laatste gemeente kiezing schre ven onze alomgekende ajjfipiaa kaloten in manifesten, gazelten en plakbrieven de volgende regelen Gelijkheid en vrijheid voor allen Geen verdrukking meer van den arme! Geen zotte geldverkwistingen meer! Einde van den schoolstrijd! Min politiek en beter bestier Nijverheid, handel en openbare werken! Sedert de kaloten op het stadhuis zete len hebben zij nog nooit een nummer van hun programma openhartiglijk volbracht. Tot heden toe draaien zij nog altijd rond den pot, en, in plaats van hunne beloften te behouden, verbreken ze met hamers. Overziet aandachtiglijk hun gezwets en gij zult zeggen met ons 't is zoo. Wij hebben dikwijls hun bedrog ont dekt, waarop zij nooit hebben durven ant woorden, omdat zij weten dat hun pro gramma slechts een oogenverblinding was voor het volk.

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 1