Burgerkruis. Strijd naar Lauweren. Werkmansvrienden. Kalote Rechtvaardigheid. K O STOA N G. Samenspraak. Door Koninklijk Besluit van 9n October 1893, is de lieer 0. Poupart, geneesheer te Yperen, gedecoreerd met het burger kruis van 2® klas, tot belooning der bewe- zene diensten die hij aan den dag gelegd heeft, gedurende de besmettelijke ziekten. Wij zouden wellicht moeten gelooven dat de overheid niet vee! houdt van de moed en opofferingen gedurende besmet telijke ziekten, anders verdiende M. Pou part toch wat beiers. Niettemin sturen wij hem onze oprechte gelukwenschen. Verleden Zondag avond heeft er in het lokaal De Ster, de jaarlijksche stemming plaats gehad voor de uittredende leden der Kommissie. De heeren A. Coutrez, IJ. Woets en E. Coffyn, werden gekozen als Commissarissen De heer Emiel Haverland werd gekozen als Voorzitter, in vervanging van wijlen de heer Jules Vuylsteke. De heer Georges Lapiere werd, met algemeene stemmen, als Eere-Voorzitter gekozen. Wij sturen onze vurigste gelukwen schen aan al de gekozenen; des te meer daar het mannen zijn die de schoone kun sten beijveren en geene moeite zullen spa ren om den bloei der Maatschappij te be houden; daarenboven twijfelen wij niet of zij zullen de hand houden voor de ge lijkheid voor allen. Des anderendaags zijn al de leden naar liet huis van den Eere-Voorzitter gegaan om hem te gaan gelukwenschen. De heer Voorzitter Haverland drukt .zich volgendor wijze uit: Monsieur le Président d'honneur, Au nom des membres de la Société Strijd naar Lauweren, je viens, en qualité de Président, vousremercier de laplaced'hon- neur que vous avez bien voulu accepter, je vous félicite ainsi que tous mes confrè- res, et je suis heureux d'avoir choisi parmi nous, uil Président d'honneurque nous connaissons depuis longtemps et qui c'est déja, dévoué plusieurs fois pour notre jeune société. Je tacherai, cher Président, de gagner l'estime et la sympathie en me dé- vouant pour l'art toujours et a toute lieure. Vivez longtemps au milieu de nous tous pour le bien-être, l'appui et le boukeur de notre jeune société. Na deze welsprekende woorden die op den Eere-Voorzitter en al de tegenwoor dige leden diepen indruk maakten, be dankte de Eere-Voorzitter den Voorzitter en antwoordde in volge*der wijze: Clier Président et chers amis, Tout ému des bonnes paroles que vous venez de m'adresser,je vous remercie tous; je suis lieureux et fier d'etre élu Président s d'honneur de cette jeune et belle Société, i. de plus que c'est une société dart; l'art v doit être encouragé; c'est pour cette raison i' que quand on aura travaillé toute une an- née que je propose de nous réunir la saint Luc, afin d'avoir desfêtes comme dans i'aaciea temps. Restez unis, comprenez vous bien et. la société qui est déja bien or- )i gaaisée, fera tous les ans de plus en plus de marques d'avancement dans l'art. A mon tour, je nemauquerai pasfie vous aider et soutenir. Merci mille fois, merci clier Président et chers amis; nous boirons a la santé de l'union qui rcgne entre nous. Na deze woorden daverde de zaal vaa de hoeras iedereen tikte met den Eere- Voorzitter en genoot met vreugde desmaak van de zoele champagne-wijn. Men zingt eene romance, eene duo en na zich vrolijk vermaakt te hebben, scheidde men zich welgezind en gelukkig, in de hoop den Eere-Voorzitter weder le zien in hetavond- maal dat zal plaats hebben Maandagavond, ter gelegenheid van St-Lucas, patroon der schilders. Alie burgers en bijzonderlijk de werk lieden herinneren nog zeer goed hoe tevre den de kaioten waren toen onze nieuwe skid huisbazen aan het hoofd kwamen.Elk gekoze gaf eene redevoering aan al degene die hen gingen geluk wenschen. Zij gin gen Yperen, in één jaar, Inrschapen in een stad zooals Brussel of Antwerpen fabrieken gingen er gebouwd worden, de nijverheid en koophandel gingen bloeien dat iedereen, zoowel burger ais werk man, zijn bestaan zouden vinden. De jap pers waren er over voldaan dat zulke veel belovende mannen meester waren van Yperen, om de verlossing te zien aankomen van den slechten tijd. De liberalen doen niets, riepen de ka- loten, om den werkman le helpen uit den nood maar wij, gare la bembe, van het eerste jaar zal Yperen aan geen kerkhof meer gelijken, en al de Yperlingen zullen hunne vrienden zijn. Het is bijna drij jaren dat de kaloten meester over Yperen zijn, en waar zijn de fabrieken Waar zijn de nijverbeidsge- stiehten zooale in Brussel of Antwerpen? Waar zijn de werklieden die naar Frank rijk niet meer cirigen moeten gaan om er te gaan werken Waar zijn al die schoone beloften Ja, beloften om op liet stadhuis te geraken en verder vagen de kaloten wel hunne botten aan de burgers en het werkvolk van Yperen. Daar is de belooning die de uitgekochte Yperlingen ontvangen voor de weldaad welke zij aan de kaloten getoond hebben. Dat is zeker dat zij zulke daden op lijd en stond zullen tcpas brengen. En wel moge bel de kaloten alsdan be komen. Een werkman zend ons het volgende schrijven, dat wij gaarn in ons blad inlij ven om hem eens zijn verkroppend hart te lossen, over de vervolgingen van wegens de kaloten. De schrijver van het Nieuwsblad, wiens ambacht beslaat in zoeken, raden, liegen en bedriegen, kan maar nogeens zeggen dat het van de redactie geschreven is Yper. den 18 October 1808. Heer Opsteller, Laat mij toe u eenige regels te schrijven over mijne lotgevallen in Yperen, onder het huidige kalote bestuur. Ik, armen werkman, met zes kinderen, komen de kaloten mij vervolgen; zij gaan bij mijnen baas om mijn werk te ontnemen, zeggende dat ik een revolutionnair, een so- cialist, een aanhanger der liberalen ben. Dat is het welzijn dat ik van die 8S;p.nmA|qoaj mannen bekoom: 't is mijn werk ontnemen. Het tweede welzijn is dat zij mij op straat zullen zetten met vrouw en zes kin- deren. Ah! heer opsteller, is dat verdrage- lijk voor ons? Is dat nog mogelijk voor den werkman om dit alles op te kroppen zon- der te mogen ons recht te verdedigen? Wat moeten wij dan doen om onze be- driegers en vervolgers te bekampen? Niet anders dan goed te zorgen tegen de aan- staande kiezing dat wij goede liberalen op het Stadhuis hebben. Dit zoo doende,zullen wij van allen haat, nijd en vervolgingen verlost worden. Denkt niet, heer Opsteller, dat Yperen nog zal in rust en vrede leven, zoolang liet afgekochte kalote bestuur zal bestaan; neen, duizendmaal neen,rust en vrede zul- len wij niet meer genieten. Ten tijde dat de liberalen Yperen be- stuurden, dan hadden wij, werklieden, toch recht om ons te verdedigen bij al wie het noodig was; maar nu smijten zij ons aan de deur, en daarbij nocii een hoop scheldwoorden naar het hoofd toe. Dat is voor ons welzijn. Aanvaard, heer Opsteller, mijne groe- tenissen. L. T. werkman. De jonge lieden die van den buiten ko men om liet nieuw Kollegie bij te wonen, kunnen, in een goed burgerlijk huisgezin, de maaltijden en, als liet noodig is,nacht verblijf bekomen, aan een zeer genadigen prijs. Voor verdere inlichtingen, zich tc wen den bij den drukker van dit blad, Dix- mudeslraat, 18. Auguste. Dag Jan, wat nieuws van u te zien Jan. Dag Auguste, hoe gaat het met u? Sedert gij vertrokken zijt uit Halluin met uwe vrouw ew kinderen, heb ik u niet meer gezieD. Auguste. Sedert ik Halluin verla ten heb, om wederom in mijne geboorte stad te komen vestigen, heb ik vele armoe de doorzien, door het weinig werk en bet groot getal kinderen. Jan. Nochtans, Auguste, Yperen is eene goede stad voorjhet werkvolk. Augtusle. T Is waar Jan, het werk volk eet dagelijks gebraden kiekens en lekkeren drank, sedert^le kaloten op het stadhuis zijn. 't Is bij"5fldervindkig dat ik spreek. lk, zooals gij weet, ben recht Y

De Toekomst (1862-1894) | 1893 | | pagina 2